Na Lubelszczyźnie pojawiły się nowe przypadki wścieklizny. Czy jest zagrożeniem dla ludzi?

swiatoze.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Na Lubelszczyźnie pojawiły się nowe przypadki wścieklizny. Czy jest zagrożeniem dla ludzi?


Na Lubelszczyźnie znaleziono kolejne zwierzę chore na wściekliznę. To już ósmy przypadek w tym roku. Główny Lekarz Weterynarii radzi, aby zachować wszelkie środki ostrożności i wyprowadzać psy na spacer jedynie w znanych i strzeżonych miejscach.

Już 8 przypadków

Kilkanaście gmin na Zamojszczyźnie zostało uznanych za obszar zagrożony wścieklizną. Kolejne ogniwa choroby pojawiły się na Lubelszczyźnie, gdzie znaleziono martwego lisa z oznakami choroby. Jest to ósmy przypadek zachorowania w tym roku.

Pierwsze zachorowanie dotyczyło lisa, którego truchło znaleziono w gminie Krynica. Drugi przypadek dotyczył jenota, na którego trafiono w gminie Telatyn. Odnotowano również przypadek zachorowania u kota.

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego, zarówno powiat tomaszowski, jak i kilka gmin w powiecie zamojskim i hrubieszowskim to obszary objęte zagrożeniem wścieklizną. Służby weterynaryjne podjęły tam działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby. Zabronione jest organizowanie targów, wystaw i konkursów z udziałem kotów i psów.

Chcą strzelać do dzików, chociaż to nie działa. Jak eksperci oceniają projekt Ministerstwa Rolnictwa ws. zapobiegania ASF?

Pilnuj psa i kota

W związku z pojawieniem się przypadków zachorowań Główny Lekarz Weterynarii przypomina, iż szczepieniu na wściekliznę podlegają wszystkie psy powyżej 3 miesiąca życia.

Lokalne służby apelują również o rozwagę przy wyprowadzaniu czworonogów na spacer – najlepiej robić to na bezpiecznym, ogrodzonym terenie.

Do zakażenia wścieklizną może łatwo dojść, np. poprzez kontakt ze skórą lub błoną śluzową zakażonego zwierzęcia. U psów pierwsze objawy choroby zwykle pojawiają się już po kilku dniach. Należą do nich: ślinotok, brak apetytu, podniecenie, przeczulica, wokalizacja, agresja, drgawki i nadpobudliwość. Niestety, większośc przypadków zachorowań kończy się śmiercią.

Ludzie też są zagrożeni?

U człowieka po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego występują objawy podobne do towarzyszących zapaleniu mózgu, czyli: nudności, pobudzenie, śpiączka i bóle głowy. Jednym z pierwszych objawów jest również niemożność spożycia płynów (wodowstręt).

W przypadku ugryzienia przez psa, u którego podejrzewamy wściekliznę, należy odkazić ranę dzięki środków antyseptycznych, opatrzyć ją i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Okres wylęgania się wścieklizny trwa zwykle od 4 do 12 tygodni, ale najważniejsze, aby zacząć stosować przepisaną przez lekarza antybiotykoterapię już w początkowym stadium choroby.

Źródła: wp.pl, tygodnikzamojski.pl, fakt.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału