Ponad 14 tys. mieszkańców województwa lubelskiego otrzyma wezwanie na komisję wojskową. Kwalifikacja potrwa do 30 kwietnia.
– Kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem do wojska, ani ćwiczeniami rezerwy. Ma ona na celu przede wszystkim zewidencjonowanie obywateli danego województwa i określenia ich zdolności psychicznej oraz fizycznej do służby wojskowej – mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
W naszym województwie kwalifikacja obejmie 10 900 mężczyzn z rocznika 2006, 2 400 mężczyzn z roczników starszych oraz 1 100 kobiet urodzonych w latach 1998-2006, które ukończyły lub ukończą naukę w szkołach medycznych, morskich lub lotniczych.
Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują 24 komisje. W Świdniku będzie działała w budynku przy ul. Piłsudskiego 6A. Stawią się na nią nie tylko świdniczanie, ale także mieszkańcy gmin Mełgiew, Piaski, Rybczewice i Trawniki. Komisja będzie działała od 4 do 28 marca. Aby wszystko przebiegło sprawnie należy mieć przy sobie dokument tożsamości, dokument potwierdzający wykształcenie i posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia. Komisja oczekuje także okazania dokumentacji medycznej, niezbędnej do określenia umiejętności służby wojskowej.
Jaką kategorię można otrzymać?
Są cztery kategorie: A (osoby zdolne do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej), B (osoby czasowo niezdolne do służby, które zostaną wezwane na ponowne badania), D (osoby niezdolne do służby w czasie pokoju) oraz E (osoby trwale i całkowicie niezdolne do służby w czasie pokoju, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny).
af