Wybierając krem przeciwsłoneczny, należy zacząć od zrozumienia różnic pomiędzy promieniowaniami UV. Promieniowania UVA i UVB odnoszą się do różnych długości fal promieniowania słonecznego, które przenika do atmosfery Ziemi. UVA stanowi znaczną część (około 95%) promieniowania UV, które do nas dociera. W przeciwieństwie do UVB, UVA nie powoduje silnych poparzeń słonecznych. Jest jednak odpowiedzialne za proces starzenia się skóry i może przyczyniać się do powstawania nowotworów. Przenika przez chmury, szyby (w tym samochodowe) i głębiej w skórę, aż do skóry adekwatnej.
Promieniowanie UVB jest natomiast główną przyczyną oparzeń słonecznych, które objawiają się zaczerwienieniem, bólem i pieczeniem skóry. Wiąże się ono z występowaniem określonych typów raka skóry – raka podstawnokomórkowego (najczęstszy typ) i czerniaka złośliwego.
SPF
Pierwsza rzecz na jaką zwracamy uwagę przy wyborze kremu przeciwsłonecznego to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor). SPF określa ochronę przed promieniowaniem UVB. Liczba ta odnosi się do ilości promieniowania UVB, które filtr przepuszcza, a nie do ilości, którą blokuje. Na przykład krem z filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku SPF 15 pozwala na dotarcie do skóry jednej piętnastej promieni słonecznych, czyli około 7%. Filtruje zatem około 93% promieni UVB, podczas gdy SPF 30 filtruje około 97%. Oznacza to, iż gdybyśmy mieli pozostać na słońcu przez 10 minut bez ochrony, filtr SPF 15 teoretycznie zapewni nam 15-krotnie większą ochronę, czyli dwie i pół godziny bez ryzyka poparzenia. Im wyższa wartość SPF, tym większa ochrona.
- Czytaj również: Filtry UV – po co są potrzebne i jak je dobierać?
Od niedawna na półkach sklepowych można zauważyć również kremy, z oznaczeniem SPF 80, a choćby 100. Zgodnie z zaleceniami UE, kremy przeciwsłoneczne z SPF powyżej 50, powinny być jednak sprzedawane wyłącznie z oznaczeniem ochrony przeciwsłonecznej „50+”. Tak wysokie oznaczenia na opakowaniach jak 80 czy 100 mogą wprowadzać w błąd, ponieważ SPF 100 zapewnia w rzeczywistości mniej ochrony niż 100%. Należy pamiętać, iż żaden produkt nie zapewnia całkowitej ochrony przed promieniami słonecznymi, dlatego zaleca się, aby nie przebywać na pełnym słońcu, szczególnie w godzinach okołopołudniowych.
Gwiazdki, PPD i PA+ oraz UVA w kółku
Na niektórych kremach, oprócz oznaczeń SPF, możemy również zauważyć gwiazdki w skali 1-5. Informacja ta wskazuje nam, jaki procent promieniowania UVA jest absorbowany przez krem z filtrem w porównaniu do ilości promieniowania UVB. Im więcej gwiazdek, tym lepiej.
Oznaczenia PPD i PA, podobnie jak gwiazdki, również świadczą o poziomie ochrony przed promieniowaniem UVA. Producenci nie mają obowiązku podawania tego wskaźnika, dlatego nie na każdym kremie takie oznaczenie znajdziemy. w tej chwili najwyższą ochronę przed fotostarzeniem zapewniają cztery plusy, tj. oznaczenie PA++++.
Symbol UVA w kółku to oznaczenie obowiązujące i najczęściej stosowane w Unii Europejskiej. Oznacza, iż wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA, czyli wartość PPD, wynosi co najmniej 1/3 wartości SPF. Przykładowo, krem z filtrem SPF 50 może mieć symbol UVA w kółku tylko przy współczynniku UVA/PPD wynoszącym 16 lub więcej. Taki współczynnik uważa się za bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
Podsumowując, wybierając krem z najlepszą ochroną przed promieniowaniem UVA, szukajmy opakowań z oznaczeniem UVA w kółku, pięcioma gwiazdkami lub czterema plusami.
IR
Oznaczenie IR świadczy o tym, iż krem przeciwsłoneczny chroni skórę także przed promieniowaniem podczerwonym IR. To promieniowanie, które dociera do najgłębszych warstw skóry, w których powstają nowe komórki.
HEV
Oznaczenie HEV informuje, iż dany krem przeciwsłoneczny dodatkowo chroni także przed światłem niebieskim, emitowanym zarówno przez słońce, jak i przez ekrany urządzeń elektronicznych.
Konsystencja kremu przeciwsłonecznego
Filtry możemy też podzielić na chemiczne i fizyczne. Te drugie są to cząsteczki, które odbijają i rozpraszają fotony UV. Prawdopodobnie pamiętamy je dobrze z dzieciństwa – barwią one skórę na biało i są dość trudne w aplikacji – ciężko się je rozsmarowuje. w tej chwili dostępnych jest coraz więcej produktów z filtrami chemicznymi, które są dużo łatwiejsze w aplikacji, na przykład w formie olejków w sprayu. Zarówno filtry chemiczne, jak i fizyczne skutecznie chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybór zależy od preferencji oraz ewentualnych reakcji alergicznych.
Jak prawidłowo stosować kremy z filtrem?
Przede wszystkim należy pamiętać, iż producenci, niezależnie od współczynnika SPF, zalecają ponowne nałożenie kremu z filtrem po 2 godzinach przebywania na słońcu. Jest to bardzo częsty błąd podczas plażowania przez cały dzień – nakładamy krem na samym początku, myśląc, iż to wystarczy i nasza skóra będzie chroniona do późnych godzin popołudniowych. Nic bardziej mylnego – każdy krem z filtrem wymaga re-aplikacji. Oprócz tego należy pamiętać, iż pierwsza aplikacja kremu powinna mieć miejsce na ok. 15–30 minut przed wyjściem z domu, a nie wtedy, kiedy już jesteśmy na leżaku. Ponadto, eksperci uważają, iż większość osób stosuje tylko połowę zalecanej ilości kremu. Nie należy też stosować kremów po upływie terminu ważności, gdyż mogą być dużo mniej skuteczne.
Artykuł na podstawie:
©MGR.FARM