Test pozwalający na identyfikację konkretnych typów wirusa HPV, w tym onkogennych, oraz cytologia na podłożu płynnym mają być dostępne w ramach programu „Profilaktyka raka szyjki macicy”. Zakłada to projekt Ministerstwa Zdrowia przekazany do konsultacji publicznych.
Ministerstwo Zdrowia przekazało w piątek do konsultacji publicznych projekt zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.
Zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy
Projekt wprowadza nowe świadczenia w zakresie programu zdrowotnego „Profilaktyka raka szyjki macicy”: test HPV HR, który pozwala na identyfikację konkretnych typów wirusa HPV, w tym onkogennych (16/18) oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC).
W uzasadnieniu resort podkreślił, iż wymaz z szyjki macicy będzie pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage).
Badanie będzie wykonywane co 5 lat w przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR. W przypadku wyniku dodatniego HPV HR, będzie wykonywane genotypowanie oraz LBC.
Jeżeli zostaną wykryte zmiany na szyjce macicy, pacjentkę skieruje się do etapu pogłębionej diagnostyki.
W trosce o szybkę diagnozę i skuteczne leczenie
MZ zaznaczyło, iż rak szyjki macicy rozwija się na podłożu zmian przednowotworowych, które można skuteczniej zidentyfikować dzięki testom HPV HR wykonywanym podczas badań przesiewowych w programie profilaktycznym i wyleczyć na wczesnym etapie choroby.
Za zmiany powstające na szyjce odpowiada najczęściej zakażenie wysoko onkogennymi typami wirusa HPV (16/18), dlatego jako podstawowe badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy wskazuje się test HPV HR. Zmiany umożliwią kobietom wykonywanie nowoczesnych badań przesiewowych.
MZ szacuje, iż w dalszej perspektywie zmiany przyczynią się do skuteczniejszego wykrywania choroby na bardzo wczesnym jej etapie oraz identyfikowania kobiet w grupie ryzyka rozwoju nowotworu.