Obowiązują limity, zgodnie z którymi lekarz na 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym może przepisać maksymalnie 300 recept nierefundowanych – poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia.
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia od 3 lipca br. obowiązują następujące limity:
- lekarz na 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę nierefundowaną – do limitu nie wlicza się pacjentów, którzy otrzymują recepty wyłącznie na leki refundowane,
- liczba przepisanych recept nierefundowanych w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300 – limit obwiązuje wszystkich uprawnionych do przepisywania recept.
W 11 godzinie pracy system weryfikuje liczbę wystawionych e-recept we wcześniejszych godzinach. o ile nie przekroczono limitu 300 recept nierefundowanych, lekarz przez cały czas może wystawiać recepty. W 12 godzinie system sprawdza liczbę wystawionych e-recept.
Resort przypomina również, iż 12 lipca br. minister zdrowia podpisał rozporządzenie, które ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż 3 miesiącach od wizyty u lekarza.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia