Myasthenia gravis: nowy złoty standard w diagnostyce autoprzeciwciał?

euroimmun.pl 1 miesiąc temu

Myasthenia gravis (MG) to autoimmunizacyjne zaburzenie nerwowo-mięśniowe, którego głównym objawem jest osłabienie mięśni nasilające się podczas wysiłku. Choroba wynika m.in. z funkcjonalnej utraty nikotynowych receptorów acetylocholiny w płytce motorycznej, spowodowanej działaniem różnych autoprzeciwciał. Pomimo postępów w leczeniu, nieleczona lub ciężka postać MG może prowadzić do przełomu miastenicznego, który wiąże się z wysoką śmiertelnością, głównie z powodu niewydolności oddechowej.

Markery serologiczne MG

Autoprzeciwciała przeciwko receptorom acetylocholinowym (AChRAb, ang. acetylcholine receptor antibodies) wykrywane są u około 80% pacjentów z MG, a przeciwko kinazie tyrozynowej specyficznej dla mięśni (anty-MuSK, ang. anti-muscle-specific tyrosine kinase) u około 3% pacjentów. Z kolei około 15% chorych jest seronegatywnych, ale sugeruje się, iż prawdopodobnie za rozwój MG u tych pacjentów odpowiadają autoprzeciwciała, które nie zostały dotychczas zidentyfikowane.

Autoprzeciwciała są najważniejszym markerem serologicznym w diagnostyce MG i odgrywają kluczową rolę w doborze strategii terapeutycznej. Przeciwciała anty-AChR należą głównie do klasy IgG1 i działają poprzez aktywację układu dopełniacza. Natomiast przeciwciała anty-MuSK należą do klasy IgG4, która nie wiąże składników układu dopełniacza, przez co stosowanie jego inhibitorów u pacjentów z tym rodzajem autoprzeciwciał jest nieskuteczne.

Lider kontra nowicjusz – porównanie systemów testowych

Obecnie testy oparte o metodę radioimmunologiczną (RIA, ang. radioimmunoassay) są złotym standardem w wykrywaniu autoprzeciwciał przeciwko AChR i MuSK. Jednak badania typu RIA wiążą się z koniecznością stosowania radioaktywnych odczynników, co stanowi istotne ograniczenie w diagnostyce laboratoryjnej. W związku z tym testy oparte o technologię immunofluorescencji pośredniej z wykorzystaniem komórek transfekowanych (CBA, ang. cell-based assay) stanowią nowoczesną alternatywę dla RIA, zapewniając wysoką czułość i specyficzność oznaczenia autoprzeciwciał anty-AChR i anty-MuSK. Ogromną zaletą testu CBA jest również krótszy czas inkubacji w porównaniu do RIA, co skraca czas oczekiwania na wynik badania.

Firma EUROIMMUN oferuje testy CBA, które umożliwiają wykrywanie przeciwciał wiążących się z receptorami acetylocholinowymi w ich naturalnym środowisku błonowym, gdzie zachowują natywne stany konformacyjne, odpowiedni poziom glikozylacji i klastrowania, podobnie jak w złączu nerwowo-mięśniowym. Na szczególną uwagę zasługuje Mozaika 2 Myasthenia gravis IIFT, umożliwiająca jednoczesne wykrywanie dwóch najważniejszych autoprzeciwciał: anty-AChR oraz anty-MuSK. Test charakteryzuje się wysoką czułością i specyficznością dzięki zastosowaniu technologii CBA, a także zwiększoną precyzją dzięki zastosowaniu receptorów AChR w formie dorosłej (AChR-E) i płodowej (AChR-G) jako antygenów.

W badaniu retrospektywnym test EUROIMMUN Anty-AChR CBA wykazał doskonałą specyficzność, porównywalną z RIA. Co więcej, test typu CBA charakteryzował się istotnie wyższą czułością niż RIA i pozwolił wykryć przeciwciała anty-AChR u 21% pacjentów, którzy byli seronegatywni w RIA (1). W innych badaniach przeprowadzono porównanie dwóch rodzajów testów CBA: fixed (tj. komercyjnie dostępny test EUROIMMUN) vs. live (tzw. in-house). Oba testy wykazały 100% swoistość w wykrywaniu przeciwciał anty-AChR i anty-MuSK w próbkach surowicy wcześniej scharakteryzowanych dzięki RIA. Dodatkowo test EUROIMMUN charakteryzował się wysoką czułością w wykrywaniu przeciwciał anty-AChR i anty-MuSK, porównywalną z live CBA (2).

Mozaika 2 Myasthenia Gravis IIFT – test dopasowany do potrzeb każdego laboratorium

Mozaika 2 Myasthenia gravis IIFT to jedyny dostępny na rynku wieloparametrowy test do wykrywania dwóch najważniejszych markerów serologicznych w diagnostyce MG. Jest to również pierwszy test CBA z certyfikatem CE-IVDR do jednoczesnej oceny dwóch kluczowych autoprzeciwciał dla MG. Test EUROIMMUN może być z łatwością wdrożony w każdym laboratorium posiadającym doświadczenie w technice immunofluorescencji pośredniej. Oferuje on elastyczność w zakresie procedury – możliwa jest zarówno manualna inkubacja, jak i pełna automatyzacja procesu dzięki systemom EUROIMMUN: IF Sprinter, Sprinter XL oraz EUROLabWorkstation IFA, których zróżnicowana przepustowość umożliwia idealne dopasowanie do potrzeb laboratorium. Dodatkowo, analiza wyników może być przeprowadzana automatycznie przy użyciu mikroskopów EUROPattern lub EUROPattern Live, co zwiększa efektywność i minimalizuje ryzyko błędów podczas interpretacji wyników IIFT.

Dzięki wysokiej czułości i możliwości automatyzacji Mozaika 2 Myasthenia gravis IIFT ma potencjał, aby stać się nowym złotym standardem w diagnostyce autoprzeciwciał u pacjentów z podejrzeniem MG.

Pobierz broszurę poświęconą diagnostyce w kierunku Myasthenia gravis

MG – kompleksowa oferta EUROIMMUN

  • IIFT:
    • Mozaika 2 Myasthenia gravis IIFT – nr kat. FA 1435-####-2-R
    • Anty-MuSK IIFT – nr kat. FA 1434-####-90-R
    • Anty-AChR IIFT – nr kat. FA 1435-####-90-R
    • Mięśnie szkieletowe (małpy) – nr kat. FA 1430-1005
  • ELISA
    • Anty-receptor acetylocholinowy ELISA – nr kat. EA 1435-9601 G
  • BLOT
    • EUROLINE Anty-SOX1, -Tytyna (IgG) – nr kat. DL 1111-1601-6 G
    • EUROLINE Paraneoplastic Neurologic Syndromes 12 Ag (IgG) – nr kat. DL 1111-####-7 G

Opracowano na podstawie:

Piśmiennictwo

(1) Mirian A. et al., Comparison of fixed cell-based assay to radioimmunoprecipitation assay for acetylcholine receptor antibodies detection in myasthenia gravis, J Neurol Sci 2022; 432: 120084, DOI: 10.1016/j.jns.2021.120084.

(2) Spagni G. et al., Comparison of fixed and live cell-based assay for the detection of AChR and MuSK antibodies in myasthenia gravis, Neurol Neuroimmunol Neuroinflamm 2022; 10 (1): e200038, doi: 10.1212/NXI.0000000000200038.

Idź do oryginalnego materiału