Glinka Multani mitti jest również znana jako „ziemia Fullera” lub „błoto Multan”. Jest to glinka, która była tradycyjnie stosowana w krajach takich jak Indie, Pakistan i Nepal. W szczególności często wykorzystuje się ją jako uzupełnienie oczyszczania skóry i włosów.
Według badań opublikowanych w Journal of Pakistan Association of Dermatologists, jest to produkt w dużej mierze składający się z minerałów, w tym krzemianów glinu i chlorku magnezu. W rzeczywistości ma skład podobny do glinki bentonitowej. Chcesz poznać jego główne zastosowania?
Jakie korzyści przynosi multani mitti dla zdrowia skóry
Multani mitti to produkt o delikatniejszej konsystencji niż glinka i o wyższej zawartości wody. Pochodzi z Pakistanu, ale jako kosmetyk stosowany jest również w innych krajach Azji Południowej. Mówiąc dokładniej, powszechnie wykorzystuje się go do przygotowywania maseczek i zabiegów na twarz ze względu na dobroczynne adekwatności.
Chociaż istnieją ograniczone dowody naukowe na jego wpływ na skórę, niepotwierdzone dane sugerują, iż jest przydatny w procedurach upiększających skórę i włosy. Nie tylko zmniejsza widoczność niedoskonałości, ale także przyczynia się do zapobiegania przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Przyjrzyjmy się bliżej jego możliwym zastosowaniom.
Sądzimy, iż spodoba ci się również ten artykuł: Jak zrobić dobrą domową maseczkę do twarzy, która oczyszcza pory
Kontrola produkcji sebum
Nadczynność gruczołów łojowych prowadzi do nadmiernej produkcji sebum w skórze. W efekcie cera wygląda na brudną, błyszczącą i ma zatkane pory. Multani mitti ma adekwatności ściągające, które pomagają kontrolować ten problem.
Badanie udostępnione w The Open Dermatology Journal stwierdza, iż ten składnik „wchłania” pozostałości sebum, oczyszcza pory i nadaje skórze świeższy, zdrowszy wygląd.
Przeczytaj: Maseczka z jajek – czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Redukcja trądziku
Kuracje z tym składnikiem nie są ostatecznym rozwiązaniem na trądzik. W rzeczywistości wskazane jest, aby najpierw skonsultować się z dermatologiem, zanim włączysz go do leczenia tej choroby. Uważa się, iż ściągające działanie multani mitti może pomóc, ale nie ma na to rozstrzygających dowodów.
Z tym efektem wiąże się zarówno chlorek magnezu, jak i krzemiany glinu. Ich aplikacja nie tylko ułatwia wchłanianie innych produktów do skóry, ale także usuwa martwe komórki, eliminuje zanieczyszczenia zalegające w porach i reguluje wydzielanie sebum.
Glinka multani mitti pomaga w złuszczaniu i tonizowaniu skóry
Maska wykonana z multani mitti ma podwójną funkcję. Z jednej strony złuszcza martwy naskórek, co ułatwia proces odnowy.
Jednocześnie – jak opisano w badaniu opublikowanym w World Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences – jest przydatna do tonizowania. Zawdzięcza to swojej zdolności do zatrzymywania wilgoci i promowania optymalnego wchłaniania składników odżywczych. Jej regularne stosowanie wiąże się choćby z poprawą krążenia i działaniem napinającym.
Redukcja niedoskonałości skóry
Regularne stosowanie tej glinki idealnie wyrównuje koloryt skóry, szczególnie w przypadku wyprysków. Popularna literatura łączy ją z redukcją cieni pod oczami, ochroną przed słońcem i redukcją przebarwień. Nie ma jednak żadnych badań, które by to potwierdzały.
Jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem multani mitti na skórze?
Glinka multani mitti jest ogólnie uważana za bezpieczną dla większości ludzi. Nadaje się praktycznie do wszystkich rodzajów skóry.
Nie ma doniesień o skutkach ubocznych przy stosowaniu tego składnika jako kosmetyku. Należy jednak unikać wdychania, gdyż może to spowodować podrażnienie gardła i dróg oddechowych.
Produkt nie powinien również mieć kontaktu z oczami lub otwartymi ranami. U osób z wrażliwą skórą może być przyczyną podrażnień. Wskazane jest wypróbowanie niewielkiej ilości (test płatkowy) przed nałożeniem całości.
Jak mogę użyć multani mitti?
W krajach takich jak Indie składnik ten jest zawarty w różnych kosmetykach, takich jak maseczki, peelingi i zabiegi dermatologiczne. Jednak zgodnie z tradycją równie często służy do przygotowywania domowych receptur.
1. Ujędrniająca maska z multani mitti
Mówi się, iż regularne stosowanie tej maski może zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych linii. Działa również tonizująco i ujędrniająco na skórę. Chcesz spróbować? Oto przepis.
Składniki
- 20 gramów bezsmakowej żelatyny
- 20 mililitrów gorącej wody
- 5 gramów multani mitti
Instrukcje
- Wymieszaj żelatynę z gorącą wodą i multani mitti.
- Gdy uzyskasz lepką pastę, wetrzyj ją w skórę i pozostaw na 20 minut.
- Po tym czasie spłucz obficie zimną wodą.
- Powtarzaj zabieg 2 lub 3 razy w tygodniu.
2. Maska oczyszczająca
Jeśli celem jest głębokie oczyszczenie skóry tym składnikiem, to formuła się zmienia. W tym przypadku działanie glinki dopełniają adekwatności wody różanej.
Składniki
- 20 gramów multani mitti
- 15 mililitrów wody różanej
Instrukcje
- Zwilż glinkę wodą różaną, aby uzyskać gęstą pastę.
- Wmasuj preparat w skórę delikatnymi kolistymi ruchami.
- Pozostaw na 5 do 8 minut, a następnie spłucz.
- Stosuj raz w tygodniu.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak zrobić czosnkową maseczkę na twarz, aby oczyścić i odmłodzić skórę
3. Multani mitti w masce na trądzik
Aby zredukować obecność wyprysków trądzikowych możesz wypróbować ten interesujący zabieg. Multani mitti pochłania nadmiar sebum i zmniejsza obecność pozostałości w porach. Ponadto inne składniki nawilżają i pomagają zapobiegać powstawaniu blizn.
Składniki
- 15 gramów mąki migdałowej
- 15 gramów multani mitti
- 5 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego
- 15 mililitrów mleka lub wody
Instrukcje
- Wlej wszystkie składniki do głębokiej miski i mieszaj aż powstanie pasta.
- Następnie nałóż maskę na wybrane miejsca i pozostaw na 15 minut.
- Spłucz i zakończ nawilżaniem skóry.
- Powtarzaj 3 razy w tygodniu dla uzyskania optymalnych rezultatów.
Co należy pamiętać o multani mitti
Multani mitti to składnik o adekwatnościach podobnych do glinki. Jego działanie ściągające pozwala oczyścić skórę, zapobiegając między innymi obecności sebum, zatkanych porów, zaskórników i trądziku.
Na razie nie ma badań naukowych potwierdzających jego skuteczność.Remedium oparte na tym składniku pochodzi z popularnej literatury. I choć substancja jest zwykle dobrze tolerowana, najlepiej nałożyć ją najpierw na niewielką powierzchnię skóry, aby wykluczyć ewentualne reakcje nadwrażliwości.
Czy wypróbujesz ten składnik w swoich zabiegach pielęgnacyjnych?