Do tej pory przepisy nie pozwalały kobietom skorzystać ze skróconego urlopu po stracie dziecka (formalnie urlopu macierzyńskiego) i pozbawiały je prawa do zasiłku pogrzebowego, jeżeli nie zdążyły poznać płci dziecka. To się zmieni. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała rozporządzenia likwidujące te przepisy.
Nawet 30 tys. kobiet rocznie mierzy się z poronieniem. Ostatnie, o czym powinni myśleć rodzice po stracie, jest biurokracja, dotychczasowe przepisy mnożyły jednak problemy. Przykład? Kobiety nie mogły skorzystać ze skróconego urlopu po stracie dziecka (formalnie urlopu macierzyńskiego) oraz zasiłku pogrzebowego, o ile nie zdążyły poznać płci dziecka. Tymczasem w przypadku poronienia przed 16 tygodniem ciąży jest to praktycznie niemożliwe bez badań DNA, a i one nie zawsze są jednoznaczne. Badanie nie jest refundowane, cena wykonania go prywatnie to choćby 400-700 zł.
– Koniec z krzywdzącymi absurdami prawnymi. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała dwa rozporządzenia mające rozwiązać ten problem. Jedno rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie zasiłku macierzyńskiego, a drugie w zakresie zasiłku pogrzebowego – informuje resort.
Co się zmieni?
Rozporządzenia wprowadzają nowy dokument uprawniający do wypłaty zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku pogrzebowego.
Zaświadczenie lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie będą wydane na podstawie dokumentacji medycznej albo położniczej o martwym urodzeniu.
Zaświadczenia wydawane będą bez względu na czas trwania ciąży, na podstawie dokumentacji medycznej potwierdzającej ciążę, a w przypadku zasiłku pogrzebowego dopuszczalne jest przedstawienie również karty zgonu.
Tym samym rozporządzenia zrównują uprawnienia matek dzieci martwo urodzonych w dostępie do skróconego urlopu po stracie dziecka (formalnie urlopu macierzyńskiego) i świadczeń związanych z martwym urodzeniem dziecka (zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego), bez względu na kryterium możliwości ustalenia płci takich dzieci. Państwo w najtrudniejszych momentach ma pomagać, a nie utrudniać życie.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Rozporządzenia wchodzą w życie po upływie 14 dni od ich opublikowania.