Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem warsztatów Myeloma Patients Europe (MPE) Annual Masterclass – międzynarodowego wydarzenia szkoleniowego i edukacyjnego, które w dniach 3-4 maja zgromadzi w Warszawie ekspertów i liderów organizacji pacjentów z całej Europy.
Tegoroczna edycja ma szczególne znaczenie, ponieważ MPE ma zaszczyt gościć Mirosława Różańskiego, senatora Rzeczypospolitej Polskiej, który weźmie udział w warsztatach, aby wesprzeć społeczność pacjentów cierpiących na szpiczaka. MPE ma silną pozycję w Polsce, gdzie działają trzy polskie organizacje członkowskie – Fundacja Carita – Żyć ze Szpiczakiem, organizacja Kierunek Zdrowie i Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Szpiczaka. Z Polski pochodzi również nowo wybrana prezes MPE – Barbara Leonardi.
Myeloma Patients Europe (MPE) to europejska organizacja zrzeszająca grupy pacjentów ze szpiczakiem i amyloidozą AL. Misją MPE jest zapewnienie edukacji, informacji i wsparcia organizacjom członkowskim oraz promowanie na szczeblu europejskim, krajowym oraz lokalnym najlepszych możliwych badań i równego dostępu do leczenia, a także opieki.
MPE Masterclass 2025 – warsztaty w Warszawie
Organizowane raz w roku warsztaty MPE Masterclass to wydarzenie edukacyjne, mające na celu poszerzenie wiedzy, rozwijanie umiejętności rzecznictwa i ułatwianie nawiązywania kontaktów między członkami MPE, w tym organizacjami pacjentów cierpiących na szpiczaka i amyloidozę AL z całej Europy.
Półtoragodzinny program szkoleniowy gromadzi rokrocznie czołowych ekspertów w dziedzinie szpiczaka i amyloidozy, rzecznictwa pacjentów i polityki zdrowotnej.
- Szpiczak to rzadki i nieuleczalny nowotwór szpiku kostnego, który stanowi około 1% wszystkich nowotworów. Szpiczak jest nowotworem nawracającym – pacjenci rozpoczynają leczenie i mogą wejść w okres remisji, po którym objawy powracają. Leczenie szpiczaka jest bardzo złożone i może obejmować przeszczep komórek macierzystych oraz kombinacje trzech do czterech leków jednocześnie, takich jak chemioterapia, immunoterapia i steroidy. Pacjenci, którzy kwalifikują się do leczenia, mogą również otrzymać przeszczep komórek macierzystych.
- Amyloidoza AL to najczęściej występujący typ amyloidozy. Rozwija się, gdy nieprawidłowe komórki plazmatyczne w szpiku kostnym produkują nieprawidłowo sfałdowane białka łańcuchów lekkich, zwane białkami amyloidowymi. U 12-15% pacjentów ze szpiczakiem może rozwinąć się objawowa amyloidoza AL. Szpiczak plazmocytowy jest nowotworem złośliwym, natomiast amyloidoza AL nie jest klasyfikowana jako nowotwór. Mimo tej różnicy, obie choroby mają wspólne podłoże w nieprawidłowej aktywności komórek plazmatycznych, dlatego wiele metod ich leczenia jest podobnych lub wręcz takich samych.
Tegoroczna edycja obejmie program zróżnicowanych sesji naukowych i poświęconych rzecznictwu, w tym aktualności dotyczące leczenia szpiczaka i amyloidozy AL, wykorzystanie sztucznej inteligencji w opiece nad pacjentami oraz leczeniu, a także wyzwania związane z wczesną diagnostyką.
Odbędzie się również panel dyskusyjny poświęcony skutecznej współpracy z rządami krajowymi i ministerstwami zdrowia, w którym weźmie udział Dominik Romiński, jeden z założycieli Inicjatywy na rzecz Rehabilitacji Hematologicznej oraz prezes organizacji członkowskiej MPE – Kierunek Zdrowie.
W ramach warsztatów odbędzie się również sesja plakatowa, podczas której zaprezentowane zostaną najważniejsze osiągnięcia 53 członków MPE. Sesja ta będzie okazją dla uczestników do wzajemnej wymiany doświadczeń, najlepszych praktyk i omówienia możliwości przyszłej współpracy.
Pełny program można znaleźć na stronie internetowej organizacji: www.mpeurope.org.
Portal Zwrotnik Raka sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.
Post MPE Masterclass 2025 – warsztaty na temat szpiczaka i amyloidozy AL pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.