Głównymi przyczynami ciężkich udarów mózgu są nadciśnienie, palenie tytoniu oraz migotanie przedsionków - wykazały międzynarodowe badania, którymi objęto także Polskę. Na wszystkie te przyczyny mamy wpływ, przez co możemy zapobiec udarowi - przekonują autorzy tej analizy.
5,5 mln zgonów rocznie, co drugi, który przeżył jest niepełnosprawny
Udary mózgu są drugą główną przyczyną zgonów, po chorobach nowotworowych. Co roku powodują na świecie prawie 5,5 mln zgonów, a co drugi pacjent, który przeżył udar, jest niepełnosprawny, jak wykazał raport „Stroke 21. Centure”, opublikowany przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA (na łamach pisma „Stroke Research and Treatment”).
W Polsce udary mózgu występują częściej niż podejrzewano. Polscy specjaliści oceniali, iż zdarzają się one co roku u 60-70 tys. osób. Najnowszy raport „Neurologia w Polsce” Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Fundacji Zdrowia i Edukacja Ad Meritum, opublikowany w sierpniu br., wykazał, iż dotykają one około 90 tys. pacjentów. Aż 30 proc. udarów zdarza się u osób stosunkowo młodych, będących przed 65. rokiem życia.
Najnowsze badania o nazwie "INTERSTROKE” opublikowane przez pismo „Neurology”, przekonują, iż wielu udarom, choćby tym o najcięższym przebiegu, można zapobiec dzięki zmianie stylu życia, odpowiedniej profilaktyce i leczeniu. Analizą objęto 13 460 pacjentów w 32 krajach, w tym również w Polsce. W naszym kraju przeprowadzono je pod kierunkiem prof. Anny Członkowskiej z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.