Możesz mieć ucho pływaka, choćby jeżeli nie umiesz pływać

zdrowie-polakow.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Możesz mieć ucho pływaka, nawet jeśli nie umiesz pływać


Infekcje przewodu słuchowego, zwane uchem pływaka, zwykle wywoływane są przez bakterie, ale ich przyczyną mogą być też grzyby. 1 na 10 osób zachoruje w swoim życiu przynajmniej raz na tę chorobę.

Ucho pływaka powszechnie występuje u dzieci, ale infekcja ta może rozwinąć się także u dorosłych w każdym wieku. Najbardziej narażeni są pływacy, ale zachorować może adekwatnie każdy, np. osoby noszące aparaty słuchowe lub wkładki douszne są zagrożone uchem pływaka, ponieważ w przewodzie słuchowym podczas pocenia się lub kąpieli pod prysznicem może zatrzymywać się wilgoć. Gdy ucho nie wysycha całkowicie, powstają doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów, które z kolei prowadzą do rozwinięcia się infekcji i podrażnienia przewodu słuchowego. Czyszczenie, drapanie lub wkładanie przedmiotów do ucha, takich jak np. patyczki higieniczne, również sprzyja chorobie.

Jednym z bardziej powszechnych objawów ucha pływaka jest ból. Pacjenci często skarżą się również na uczucie pełności w uchu lub pogorszenie słyszenia (stłumiony słuch). Może pojawić się też wyciek z ucha o nieprzyjemnym zapachu, widoczny zwłaszcza po nocnym śnie na poduszce. Wiele osób może skarżyć się na swędzenie, zaczerwienienie lub obrzęk ucha. Objawy takie jak gorączka lub dreszcze są rzadkie.

Jeśli ktoś zauważy u siebie objawy ucha pływaka, powinien zgłosić się do lekarza. Terapia stosowana zwykle przy tego typu dolegliwościach to podawanie antybiotyków w postaci kropli do uszu przez tydzień, dzięki którym możliwe będzie zwalczenie bakterii bytujących w uchu. Czasem lekarz decyduje o podaniu sterydu (również w kroplach), by zmniejszyć obrzęk i ból ucha.

Tego typu infekcje niestety lubią nawracać, dlatego niezwykle ważne jest, by zaleconą przez lekarza terapię doprowadzić do końca. A jeżeli obrzęk jest duży i utrzymuje się mimo zastosowanego leczenia, być może konieczna będzie interwencja chirurgiczna bezpośrednio do kanału słuchowego, by udrożnić go i umożliwić kroplom dotarcie do miejsca objętego infekcją.

Objawy zwykle ustępują po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia. Większość pacjentów odpowiada na terapię w ciągu 7 do 10 dni. Należy jednak wiedzieć, iż gdy ucho pływaka nie jest leczone, może dojść do rozprzestrzenienia się infekcji na pobliskie kości i skórę. To szczególnie groźne w przypadku osób starszych, dodatkowo chorujących na cukrzycę lub z upośledzonym układem odpornościowym. Długotrwałe infekcje prowadzą ponadto do pogorszenia słuchu.

Właściwe postępowanie i profilaktyka pozwolą w wielu przypadkach uniknąć kłopotów. Pamiętaj, aby: ● utrzymywać uszy suche, ● unikać wkładania jakichkolwiek przedmiotów do ucha i ● regularnie czyść urządzenia douszne. To pomoże zminimalizować liczbę potencjalnych infekcji lub całkowicie je wyeliminować. Podczas kąpieli możesz zabezpieczyć ucho, wkładając do niego wacik z wazeliną. Po kontakcie ucha z wodą można też osuszyć je chłodną suszarką do włosów. Bezwzględnie należy też unikać dostępnych bez recepty urządzeń do czyszczenia uszu, świec i innych domowych sposobów rozwiązujących problemy towarzyszące uchu pływaka.

Źródło: jamanetwork.com
Foto: pixabay

Idź do oryginalnego materiału