Motywacja czy dyscyplina: co jest ważniejsze?

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Motywacja i dyscyplina: co jest ważniejsze? Kobieta z laptopem.


Motywacja to pierwszy krok do działania, wytrwałość pomaga nam iść dalej. Oba są niezbędne na drodze do osiągnięcia celów, które sobie stawiamy.

Bycie zmotywowanym zachęca nas do łączenia się z naszymi zainteresowaniami i pasjami, z ekscytacją, aby coś osiągnąć. Dyscyplina z kolei pomaga nam krok po kroku zmierzać do wcześniej obranego celu. Czytaj dalej i poznaj kilka kluczy, które pomogą Ci zachować w życiu zarówno motywację, jak i dyscyplinę.

Motywacja i dyscyplina: o co chodzi w każdym z nich

Wiele osób uważa, iż motywacja i dyscyplina wzajemnie się wykluczają. Tak jakby motywacja wystarczyła do rozwinięcia dyscypliny lub na odwrót: jakby dyscyplina była niezbędnym wkładem do podtrzymania motywacji.

Obydwa czynniki są niezbędne do realizacji celu lub osiągnięcia. Kiedy motywacja słabnie, dyscyplina może pomóc nam iść naprzód. Z kolei kiedy dyscyplina staje się monotonna i nas ogranicza, motywacja może wnieść nowy powiew zmian.

Z drugiej strony zarówno motywacja, jak i wytrwałość mogą mieć różny poziom intensywności. Oznacza to, iż są sytuacje, w których intensywność motywacji sprawia, iż czujemy się zdolni do przenoszenia gór. Ale to logiczne, iż z czasem jej siła osłabnie.

To samo dzieje się z dyscypliną. Są dni, kiedy łatwiej będzie wstać i wykonać zaplanowane czynności, podczas gdy innym razem zrobimy to bez większego entuzjazmu. Warto wspomnieć, iż cecha ta ułatwia również budowanie nawyków.

Jak rozwijać motywację?

Według elektronicznego czasopisma Actualidades Investigativas en Educación, aby stymulować motywację, ważne jest, aby szukać doświadczeń, które generują poczucie dumy i satysfakcji. Dlatego warto rozważyć następujące zalecenia:

Szukaj informacji i danych.

Korzystanie z książek, filmów i cudzych historii, a także przykładów sukcesów i porażek osób związanych z Twoimi zainteresowaniami, pomoże Ci dowiedzieć się więcej o tym, co Cię interesuje. Odkryjesz też aspekty, których nie znasz, a mając w zasięgu ręki wiele zasobów, nabierzesz jeszcze więcej entuzjazmu. Do nauki potrzebna jest motywacja.

Wyobraź sobie sytuacje, za którymi tęsknisz

Aby osiągnąć cele, zadaj sobie następujące pytania i wyobraź sobie, jak by to było, gdybyś je zmaterializował: co chciałbyś osiągnąć, dokąd chciałbyś się udać, jak byś się czuł, gdy osiągnąłbyś cel?

Naucz się rozpoznawać swoje emocje i zarządzać nimi

Motywacja może zostać zaatakowana przez pewne myśli i emocje. Spróbuj określić, o czym myślisz, jakie aspekty działają na Twoją korzyść, a co przeciwko Tobie. Ustal, jak się czujesz. W ten sposób dowiesz się również, w jakich dziedzinach jesteś najsilniejszy, a w jakich musisz się poprawić.

Zadbaj motywację wewnętrzną i zewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna to taka, która powstaje z powodów wewnętrznych i jest związana z Twoimi pasjami, wartościami i zainteresowaniami. Motywacja zewnętrzna natomiast związana jest z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak uznanie czy zarobienie pieniędzy na wyjazd.

Ważne jest, abyś nie tylko dawał się kierować zewnętrzną aprobatą czy walidacją, ale także poruszał się wokół swojego wewnętrznego kompasu, zwracając uwagę na to, co sprawia, iż czujesz się dobrze i co daje Ci uczucie spełnienia.

Gdy występuje tylko motywacja zewnętrzna, każda trudność jest w stanie sprawić, iż poczujemy, iż nic się nie opłacało, i iż nic się nie udało.

Myślimy, iż spodoba ci się również ten artykuł: Samodyscyplina – 8 rad na jej opanowanie

Jak promować dyscyplinę?

Powszechnie wiadomo, iż aby mieć dyscyplinę, trzeba wszystko uporządkować. Jest to niezbędne do wzmocnienia innych pozytywnych cech. Bez dyscypliny trudno jest zachować siłę i opanowanie w obliczu przeszkód, które mogą pojawić się po drodze. Dlatego, jeżeli chcesz wypracować dyscyplinę, możesz wykonać następujące czynności:

Wyznaczaj małe cele

Jeśli trudno Ci utrzymać rutynę przez dłuższy czas, dobrze jest zacząć od wyrobienia sobie małych nawyków. Wyobraź sobie następujący przykład: jeżeli chcesz przebiec 10-kilometrowy maraton, każdy dzień zaczynaj od marszu w szybkim tempie przez 30 minut.

Następnie dodaj nowe wyzwania. Zanim się zorientujesz, wyrobisz sobie pewien nawyk i będziesz zmotywowany do dalszych postępów. Co więcej, krok po kroku będziesz zbliżać się do celu, jaki sobie wystawiłeś: przebiegnięcia 10 kilometrów.

Ustal rutynę

Spróbuj ustalić harmonogram i zorganizuj się, abyś mógł poświęcić się temu, co chcesz robić. jeżeli masz trudności z koncentracją, możesz zdecydować się na krótsze odcinki czasowe pracy. Rób sobie krótkie przerwy, a później natychmiast wracaj do pracy.

Technika Pomodoro sugeruje to, pomagając zarządzać czasem spędzanym na zadaniach, które mogą Cię przytłoczyć. Pamiętaj, iż ilość czasu poświęconego na wykonanie zadania może być mniej ważna niż jakość jej wykonania.

Wyeliminuj zakłócenia

Obecnie istnieje wiele czynników rozpraszających, które mogą przeszkadzać lub odwracać uwagę, takie jak korzystanie z telefonu komórkowego lub aplikacji. Ograniczając źródła rozproszenia, możesz poprawić swoją koncentrację, a wraz z nią dyscyplinę.

Zarezerwuj miejsce do pracy

Posiadanie miejsca, w którym czujesz się komfortowo lub w którym możesz się poruszać, wyrażać siebie i rozwijać się, bez poczucia, iż przeszkadzasz innym, pomoże Ci być bardziej zdyscyplinowanym w tym, co robisz. Weź pod uwagę warunki oświetleniowe, dźwiękowe i temperaturowe, ponieważ są to czynniki, które sprzyjają odpoczynkowi i stymulują dyscyplinę.

Ćwicz i staraj się mieć dobrą dietę.

Poświęć chwilę w ciągu dnia na ćwiczenia i zdrową dietę, która oprócz poprawy kondycji fizycznej i psychicznej, pozwoli Ci mieć wystarczająco dużo energii, aby poświęcić się projektom wzmacniającym dyscyplinę w Twoim życiu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Panowanie nad emocjami – 5 ćwiczeń

Chęć szuka sposobu

Zarówno motywacja, jak i wytrwałość wymagają sprzyjającego środowiska. Oznacza to, iż powinieneś otaczać się ludźmi, którzy stymulują Cię do pójścia naprzód, którzy szanują Twój czas i wspierają Twoje cele. Ludzie, którzy odbierają Twoją energię, swoim przerażającym lub permanentnie negatywnym spojrzeniem, mogą sprawić, iż przecenisz trudności w stosunku do posiadanych zasobów.

Motywacja nada nam cel i podsyci ten wewnętrzny ogień, podczas gdy dyscyplina pomoże nam opracować narzędzia do osiągnięcia tego celu. Dlatego nie wykluczają się one. Są raczej komplementarne i oba stanowią mechanizmy, które należy kultywować i rozwijać na drodze do osiągnięcia tego, co sobie postanowiliśmy.

Zawsze pamiętaj, iż chęć szuka sposobu!

7 ograniczających przekonań, które powstrzymują cię przed rozwojem
Ograniczające przekonania uniemożliwiają nam wykorzystanie możliwości i osiągnięcie pełnego potencjału. Wejdź i dowiedz się, jak je pokonać. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału