Mokry kaszel u niemowlaka często zakłóca sen i jedzenie. Jak sobie z nim radzić?

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Mokry kaszel u niemowlaka zwykle nasila się w nocy i nad ranem. fot. Shalev Cohen/Unsplash


Mokry kaszel u niemowlaka to jeden z pierwszych objawów infekcji, zaraz obok kataru. Mokry kaszel najczęściej dokucza maluchowi nocą i nad ranem, kiedy dziecko leży, a wydzielina z nosa spływa mu po tylnej ścianie gardła i drażni drogi oddechowe. Podpowiadamy, jak radzić sobie z mokrym katarem u niemowlaka i dlaczego najlepiej jest robić dziecku nebulizacje.


Mokry kaszel u niemowlaka najczęściej spowodowany jest infekcją. Towarzyszy katarowi, który spływa dziecku po tylnej ścianie gardła i zalega w drogach oddechowych, podrażniając je. Mokry kaszel u niemowlaka nasila się zwykle w nocy i po obudzeniu.

Mokry kaszel u niemowlaka wymaga konsultacji pediatrycznej u dzieci poniżej 3. miesiąca życia. Ze starszymi dziećmi należy iść do lekarza, jeżeli cokolwiek nas niepokoi lub mokremu kaszlowi towarzyszy katar, gorączka albo ból głowy/zatok.

Mokry kaszel u niemowlaka można leczyć nebulizacjami z soli fizjologicznej. Inhalacje wykonuje się również, jeżeli lekarz na mokry kaszel zleci leki wziewne.


Mokry kaszel u niemowlaka


Mokry kaszel u niemowlaka to najczęściej jeden z objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej występuje w towarzystwie kataru, ale mogą się też pojawić inne objawy zakażenia, np. gorączka, ból głowy lub zatok. Ten rodzaj kaszlu, zwany również produktywnym, to odruch obronny organizmu na zanieczyszczenia (wydzielinę) w drogach oddechowych.

Kiedy w drogach oddechowych zalega wydzielina spływająca z katarem z nosa, organizm dzięki mokrego kaszlu u niemowlaka oczyszcza się, udrażniając drogę do łatwiejszego oddychania. Mokry kaszel bywa męczący i najlepszym sposobem na jego pozbycie się są lekarstwa i czynności pomagające w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny (inhalacje).

Przyczyny mokrego kaszlu


Mokry kaszel u niemowlaka i małego dziecka najczęściej bierze się z infekcji, zwykle wirusowej – zakażenia górnych lub dolnych dróg oddechowych. Kaszel mokry nazywany jest też produktywnym, co oznacza, iż podczas niego w drogach oddechowych produkuje się wydzielina, która jest gęsta i zalega w układzie oddechowym. Z jej powodu organizm reaguje kaszlem, który u niemowląt może prowadzić choćby do wymiotów (jeśli dziecko nie radzi sobie z odkrztuszaniem).

Jeśli kaszel mokry trwa kilka dni i nie jest leczony, wydzielina może stać się zielonkawa lub żółto-biała. To może świadczyć o wymagającej wizyty u lekarza infekcji bakteryjnej. Mokry kaszel u niemowlaka może nasilać się w nocy, ale również w dzień, kiedy dziecko leży. Wtedy najbardziej wydzielina zatykająca nos spływa po tylnej ścianie gardła aż do dróg oddechowych i prowadzi do kaszlu.

Do przyczyn mokrego kaszlu u niemowlaka, oprócz lekkiej infekcji, mogą należeć:


zanieczyszczenie powietrza np. bierne palenie lub inne drażniące układ oddechowy opary (smog, spaliny samochodowe)


zakażenia typu: zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików, krztusiec


ciała obce w drogach oddechowych


refluks żołądkowo-jelitowy


wrodzone wady.


Co na mokry kaszel u niemowlaka?


Leczenie mokrego kaszlu polega przede wszystkim na podawaniu leków wykrztuśnych i rozrzedzających zalegającą wydzielinę. Najczęściej takie leki na kaszel u dziecka stosuje się w formie syropów i kapsułek z ziołowymi substancjami łagodzącymi kaszel, ale większość takich leków jest przeznaczonych dla dzieci po 1. roku życia.

Lekarze i farmaceuci apelują, żeby leków na mokry kaszel u niemowlaka i małego dziecka nie stosować na noc, bo syropy wykrztuśne działają tak, iż rozpuszczają wydzielinę i pobudzają jeszcze bardziej do kaszlu, co ma pomóc w pozbyciu się wydzieliny. Powinno się je stosować najpóźniej po południu, kilka godzin przed snem dziecka.

Należy przy podawaniu syropów wykrztuśnych podawać dziecku duże ilości płynów (wody i mleka), bo one pomagają rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Na mokry kaszel u niemowlaka stosuje się za to najczęściej nebulizacje.

Kiedy do lekarza z mokrym kaszlem?


Sam mokry kaszel u niemowlaka starszego niż 3-miesięczny nie jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u pediatry. Można spróbować samodzielnie wyleczyć kaszel, np. dzięki nebulizacji z użyciem soli fizjologicznej i częstym czyszczeniem nosa z zalegającej w nim wydzieliny.

Jeśli jednak do kaszlu i kataru dojdzie gorączka, która trwa dłużej niż 3 doby, ból gardła, zatok lub głowy, dziecko powinien zbadać pediatra, który osłucha malucha i być może zleci antybiotyk, leki przeciwwirusowe albo leki wziewne do stosowania dzięki nebulizacji (m.in. sterydy) – wszystko zależnie od diagnozy.

Należy pamiętać, iż w przypadku mokrego kaszlu u niemowlaka i noworodka przed ukończonym 3. miesiącem życia, mokry kaszel zawsze wymaga konsultacji pediatrycznej. Może być on spowodowany bowiem refluksem, wrodzoną infekcją dróg oddechowych lub wadą wrodzoną.

Inhalacje na mokry kaszel niemowlaka


Oprócz stosowania lekarstw mokry kaszel u niemowlaka można leczyć również domowymi sposobami. Choć najlepiej stosować się do zaleceń pediatry, jeżeli ten nie zaleci inaczej, można do leczenia włączyć m.in. nebulizacje. Najlepszym domowym sposobem na złagodzenie mokrego kaszlu u niemowlaka jest wykonywanie u dziecka nebulizacji (inhalacji) z użyciem soli fizjologicznej.

Najczęściej na mokry kaszel poleca się sól fizjologiczną hipertoniczną, która zawiera powyżej 0,9 proc. chlorku sodu (najczęściej spotykane to 1,5, lub 3 proc.). Dzięki soli hipertonicznej wydzielina zalegająca w układzie oddechowym łatwiej się rozrzedzi i będzie można ją usunąć podczas odkasływania. Inhalacji z soli fizjologicznej na mokry kaszel nie stosujemy przed snem, bo działają wykrztuśnie.

Lecząc kaszel mokry domowymi sposobami należy też pamiętać o:


podawaniu dziecku często małych ilości wody


regularnym czyszczeniu noska z kataru


kładzeniu dziecka na brzuszku (bo to pomaga w spływaniu wydzieliny przez nos)


oklepywaniu delikatnie plecków rano i po inhalacjach (to ułatwi odkrztuszanie)



Źródło: mp.pl, seattlechildrens.org, childrenscolorado.org


Idź do oryginalnego materiału