W ubiegły piątek 21 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle odbyło się kolejne organizowane przez Fundację Misji Obywatelskiej spotkanie pod tytułem Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Powiatu Jasielskiego? Debata odbyła się w ramach projektu Podkarpackie Rozmowy Jaka jest przyszłość Podkarpacia?.
W panelu dyskusyjnym, który moderował Adam Poręba udział wzięli:
- Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego,
- Adam Pawluś – Starosta Jasielski,
- Jacek Gogola – Prezes Zarządu Lotos Infrastruktura S.A.,
- Marzena Lechwar – Ośrodek Psychoterapii w Jaśle,
- Aleksandra Mrugał – Stowarzyszenie ,,Twój Potencjał”.
Niezwykle istotne było wprowadzenie do dyskusji uczestników spotkania, którego dokonał Pan Starosta Adam Pawluś przedstawiając im w zwięzły sposób strategię rozwoju powiatu jasielskiego. Cieszy również ogromne zainteresowanie sprawami lokalnymi pochodzącego z Jasła europosła Bogdana Rzońcy. Młodym ludziom został oddany tak głos tak, aby mogli przedstawić swoje problemy i oczekiwania wobec obecnych w panelu decydentów. Zorganizowana debata pozwoliła rozpoznać potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności, w szczególności ludzi młodych stanowiących przyszłość powiatu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i pozwoliło na wymianę doświadczeń, dobrych praktyk oraz poglądów.
Bogdan Rzońca zwracając się do młodzieży stwierdził, iż życie to wielki wysiłek, dlatego warto mieć przygotowaną strategię i wiedzieć jak chcemy je przeżyć. Trzeba świadomie wybrać szkołę i zawód, ale przede wszystkim trzeba być aktywnym.
Trzeba się uczyć całe życie. I musicie to wziąć pod uwagę, iż te nasze wyuczone profesje (…) trzeba wciąż pielęgnować i rozwijać. (…) Nie wolno stać w miejscu. Trzeba zdobywać świat, pokonywać trudności i czegoś się trzymać. Najlepiej wyniesionych z domu wartości, które mówią, iż to człowiek jest najważniejszy
Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca– Fundacja Misji Obywatelskiej rozmawia o strategiach rozwoju – opracowywanych na trzech szczeblach: krajowym, regionalnym i lokalnym. Dokumenty mają służyć podejmowaniu i realizowaniu działań w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz zachowania spójności społeczno-gospodarczej i przestrzennej. Strategie to narzędzia pomocnicze – dokumenty programujące rozwój. Wynikające z nich i przewidziane w nich działania mają przyczynić się do zrównoważonego rozwoju kraju, regionu, jednostki lokalnej, w tym do tworzenia trwałych, atrakcyjnych miejsc pracy, podnoszenia konkurencyjności gospodarki itp. – zaznaczył Adam Poręba.
W ramach projektu Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia? organizacja realizuje debaty w każdym powiecie województwa podkarpackiego w ramach których przedstawiciele władzy, biznesu i sektora pozarządowego otrzymują pytania o to co zmieniło w ich społeczności lokalnej? Czy ważne inicjatywy z punktu widzenia mieszkańców nie zostały podjęte? jeżeli tak to dlaczego? Jaka jest prognoza na przyszłość? Projekt zatem łączy debatę z konsultacjami. Organizacja włącza mieszkańców w aktywną partycypację, życie społeczne, publiczne i obywatelskie. Czasem do zmian wystarczy rozmowa – dialog.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.