Mleko kokosowe świetnie wpływa na organizm. Obniża cukier i cholesterol, ale korzyści jest więcej

g.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: ValentynVolkov / iStock


Mleczko kokosowe należy do grupy tzw. super food i działa pozytywnie na zdrowie na kilka sposobów. Dzięki swoim niezwykłym adekwatnościom stymuluje utratę wagi i obniża cholesterol. Jak wykorzystać mleczko kokosowe w kuchni i czy można nim zastąpić tradycyjne, krowie mleko? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Czy mleczko kokosowe jest zdrowe i dlaczego może być prawdziwym sprzymierzeńcem w utracie zbędnych kilogramów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. Na początek zastanówmy się jak odróżnić wodę kokosową od mleczka kokosowego. Przede wszystkim zapamiętajmy, iż woda kokosowa to rodzaj płynu, który znajduje się w kokosie i można ją pić bezpośrednio z owocu, na przykład przez słomkę; mleczko kokosowe natomiast pozyskuje się w procesie ekstrakcji z tłuszczu z białego miąższu kokosa.

REKLAMA







Zobacz wideo Kaloryczny, ale zdrowy. Olej kokosowy nie tylko w kuchni



Mleczko kokosowe - adekwatności cenne dla zdrowia
Mleko z kokosa działa pozytywnie na serce, wspiera odporność i utratę wagi, ale korzyści jest znacznie więcej. Jakie składniki odżywcze znajdziemy w szklance kokosowego mleka, a co kryje szklanka napoju na bazie tego owocu? Sprawdź, co warto wiedzieć w temacie adekwatności mleczka kokosowego.
Czy mleko kokosowe jest zdrowe?
Ten naturalny produkt zawiera dużą ilość tłuszczów nasyconych, co czyni go składnikiem bogatym w kalorie. Jednak finalna wartość odżywcza zależy od konkretnego produktu. Napój na bazie mleka kokosowego ma oczywiście inny skład niż mleczko kokosowe z puszki.
Jedna szklanka surowego mleka z kokosa zawiera około:

500 kcal;
160 g wody;
5,5 g białka;
60 g tłuszczu;
13 g węglowodanów;
39 mg wapnia;
630 mg potasu;
90 mg magnezu;
4 mg żelaza;
7 mg witaminy C.

Jedna szklanka słodkiego napoju na bazie kokosa zawiera mniej więcej:




75 kcal;
230 g wody;
0,5 g białka;
5 g tłuszczu;
7 g węglowodanów;
450 mg wapnia;
46 mg potasu.

W tego typu napojach najczęściej nie znajdziemy witaminy C, ale można spotkać wapń, witaminę B12, D2, czy A.


Mleczko kokosowe - do czego dodawać? Jak wpływa na zdrowie?
Mleko z kokosa jest podstawowym składnikiem w kuchni indyjskiej i malezyjskiej. To doskonała baza do zup, dodatek do płatków owsianych czy sosów, ale czy mlekiem kokosowym można w pełni zastąpić mleko krowie oraz produkty pochodne? Tak, ale należy pamiętać o tym, iż jest to produkt, który zawiera mniejszą ilość białka, nie zawiera wapnia, witaminy A ani witaminy D (chyba iż mamy do czynienia z kompleksowym produktem ze sklepu wzbogaconym o te składniki).
Mleko kokosowe z puszki zalicza się do grupy produktów o niskiej zawartości FODMAP (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols), czyli "fermentujące oligo- di- i monosacharydy oraz poliole". Grupy fermentujących węglowodanów, których organizm nie może rozłożyć i następnie wchłonąć w jelicie cienkim. To produkt bezpieczny dla osób z zespołem jelita drażliwego.
Mleko kokosowe wspiera proces odchudzania, ponieważ zawarte w nim zdrowe tłuszcze nie tylko obniżają poziom cukru we krwi, ale zmniejszają też apetyt. Dodatkowo wysoka zawartość błonnika wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i zbędnych kalorii.



Mleczko kokosowe i alergia. Czy ten produkt może uczulać?
Reakcje alergiczne na kokos zdarzają się rzadko i dotyczą głównie osób konkretnych ras: azjatyckiej i czarnej. W skrajnych przypadkach tej może wystąpić wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja), czyli ciężka, potencjalnie zagrażająca życiu reakcja alergiczna. To stan, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Objawy alergii, które powinny niepokoić, to:

szybki, płytki oddech;
szybkie tętno;
obrzęk twarzy lub ust;
pokrzywka;
niebieskie lub białe usta;
świszczący oddech;
lepka skóra;
niepokój lub dezorientacja;
zawroty głowy;
wymioty;
omdlenie lub utrata przytomności.

W przypadku wystąpienia powyższych reakcji należy najpierw sprawdzić, czy dana osoba ma przy sobie strzykawkę z epinefryną, a jeżeli tak, to podać lek zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W tym samym momencie kolejna osoba powinna dzwonić po pomoc na numer ratunkowy 112 lub na pogotowie 999. Osobę z anafilaksją najlepiej ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i tak czekać na pomoc.
Idź do oryginalnego materiału