W połowie lutego do Minister Zdrowia wpłynęła interpelacja posłów Barbary Grygorcewicz i Macieja Tomczykiewicza, w sprawie recept wystawianych przez farmaceutów. Pytali w niej od czego zależy wysokość opłaty, jaką apteki pobierają za wystawienie recepty farmaceutycznej.
– W niektórych aptekach jest to koszt 30 zł a w innych już 100 zł za wystawienie recepty na ten sam lek. Zdarzają się apteki, które wystawiają recepty farmaceutyczne za darmo. Jakie kroki mogą zostać podjęte, aby całkowicie zrezygnować lub ujednolicić pobieranie opłaty za wystawienie recepty farmaceutycznej? – pytali posłowie.
- Czytaj również: Czy Ministerstwo Zdrowa ureguluje wysokość opłaty za receptę farmaceutyczną?
Niedawno odpowiedzi na te pytania udzielił Jerzy Szafranowicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Wskazał on, iż przepisy Prawa farmaceutycznego nie regulują kwestii odpłatności za receptę farmaceutyczną. Jednocześnie resort „nie planuje podjęcia interwencji legislacyjnej mającej na celu uregulowania opłaty za wystawienie recepty farmaceutycznej”.
– w tej chwili nie istnieją przepisy prawne na poziomie ustawowym wprost wskazujące na możliwość pobierania i wysokość opłat za wystawianie recepty farmaceutycznej ale również nie istnieją przepisy zakazujące wystawiania tej recepty – wskazał przedstawiciel resortu zdrowia.
Co ciekawe, w jego ocenie w tej chwili jednym aktem regulującym pobieranie wynagrodzenia przez farmaceutów jest Kodeks Etyki Farmaceuty Rzeczypospolitej Polskiej…
Recepty farmaceutyczne i kwestia etyki…
Szafranowicz zwrócił uwagę, iż zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, zawód ten „ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego”. Tym samym uprawnienie do wystawienia recepty farmaceutycznej w warunkach zagrożenia zdrowia pacjenta jest wyrazem tej ogólnej idei wykonywania zawodu.
– Dodatkowo na gruncie regulacji wykonywania zawodu farmaceuty należy wskazać, iż w tej chwili obowiązujący Kodeks Etyki Farmaceuty Rzeczypospolitej Polskiej w art. 21a ust. 1 określa zasady pobierania wynagrodzenia przez farmaceutę za wykonywanie czynności zawodowych – wskazał przedstawiciel Ministerstwa.
- Czytaj również: Czy farmaceuta lub apteka może pobrać opłatę za wystawienie recepty farmaceutycznej?
Niemniej w jego ocenie w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta otrzymanie zapłaty za wystawienia recepty powinno być oceniane przez pryzmat deontologii wykonywania zawodu farmaceuty.
– Za Kodeksem Etyki należy wskazać, iż naruszeniem godności zawodu jest w szczególności każde zachowanie farmaceuty, które wykracza poza dobro nadrzędne, jakim jest dobro pacjenta – jednostki jedynej i niepowtarzalnej (art. 1 ust. 4). Powołaniem farmaceuty jest troska o osoby powierzone jego umiejętnościom fachowym (art. 2 ust. 1). Szacunek dla chorego powinien wyrażać się w jednakowym wykonywaniu przez farmaceutę czynności zawodowych wobec każdego, kto korzysta z umiejętności farmaceuty, w szczególności bez względu sytuację materialną lub inne okoliczności (art. 4). Farmaceuta sprawuje swe obowiązki wobec pacjenta ze zrozumieniem odpowiedzialności za zdrowie i życie człowieka (art. 6 ust. 1) – wylicza Szafranowicz.
Dodatkowe opłaty w aptekach…
Przedstawiciel resortu zdrowia w swojej odpowiedzi na interpelację poselską wskazuje, iż przepisach obowiązujących jeszcze do końca 2023 roku istniał wąski katalog przypadków, kiedy podczas pełnienia dyżurów aptecznych dopuszczalne było pobierania opłaty za ekspedycję produktów leczniczych.
– Uwzględniając racjonalność ustawodawcy fakt nieuregulowania takiej możliwości w odniesieniu do wystawienia recepty farmaceutycznej w przypadku zagrożenia zdrowia świadczy, iż takie działanie prowadzi do określonych skutków w zakresie takiej preskrypcji – czytamy w odpowiedzi.
Jednocześnie Szafranowicz zapewnia, iż resort w tej chwili nie planuje uregulowania opłaty za wystawianie recepty farmaceutycznej.
©MGR.FARM