Minister zdrowia zapowiedział dużą kampanię na temat profilaktyki chorób nowotworowych

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia


– Walka z nowotworami to nie tylko leczenie, ale również profilaktyka – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział dużą kampanię edukacyjną na temat profilaktyki chorób nowotworowych.

– Leczenie to za mało. To element budowania kapitału zdrowotnego. Oprócz leczenia musimy myśleć o zdrowiu publicznym w kategoriach budowania zdrowia. Żeby to budowanie było skuteczne, chcemy uzupełnić działania Krajowej Sieci Onkologicznej o profilaktykę, o dużą akcję uświadamiającą, edukacyjną – powiedział minister podczas konferencji.

Podkreślił, iż choroby nowotworowe stają się „na coraz większą skalę zabójcą w polskiej populacji”, a walka z nimi wymaga nie tylko rozwiązań systemowych, które są wdrażane, ale także działań edukacyjnych i profilaktyki. Dlatego, jak poinformował, zaplanowano nowe działania w ramach kampanii „Planuję długie życie”.

Przygotowane zostaną nowe spoty i klipy prezentujące główne czynniki ryzyka chorób nowotworowych, którymi są m.in. palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Kampania, kontynuował szef resortu zdrowia, ma też m.in. promować aktywność fizyczną.

Materiały kampanii pojawią się w radiu, telewizji, internecie i w kinach.

Jak wskazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pandemia zmieniła zachowania Polaków. Zwrócił uwagę, iż Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom alarmuje, iż Polacy piją coraz więcej mocnych alkoholi.

– Czas pandemii pokazał, iż zmieniliśmy swoje preferencje. W tej chwili ponad 18 proc. Polaków wykazuje się szkodliwą konsumpcją alkoholu, to jest piciem od sześciu do dwunastu litrów alkoholu w czystej postaci rocznie – przekazał.

Ponad 7 proc. Polaków, jak podał, nadużywa alkoholu, a to znaczy spożywa ponad 12 litrów czystego etanolu. – To są naprawdę zatrważające liczby – zaznaczył wiceminister.

Kraska dodał, iż jeżeli chodzi o tytoń, to też nie ma dobrych informacji – papierosy pali 26 proc. Polaków.

– Spoty być może są drastyczne, ale pokazują, jaki problem czeka nas w najbliższych miesiącach, latach i jak wielką wagę przykładamy do tego, by go zwalczyć – ocenił.

Wskazał, iż intensyfikacja działań promujących adekwatne postawy prozdrowotne jest konieczna.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, przekazał, iż centra onkologii dysponują nowoczesnymi metodami leczenia i diagnostyki, ale często nie da się już pomóc, bo pacjenci zgłaszają się za późno. Dodał, iż 70 proc. zgłasza się w 3. i 4. stadium choroby.

– Z perspektywy 45 lat pracy onkologa, który promuje profilaktykę, uważam, iż nowa odsłona kampanii „Planuję długie życie” to adekwatny kierunek – przekaz musi być jasny i mocny. Wszystko zależy od nas, każdy odpowiada za swoje zdrowie – podsumował.

Idź do oryginalnego materiału