Mindfulness – proste techniki w ramach treningu uważności

yourvoice.pl 3 miesięcy temu

Angielski termin 'mindfulness’, tłumaczony na język polski jako ’ uważność’, to proces opisujący skupienie na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach, który może być realizowany poprzez medytację lub inne techniki psychologiczne. Pojęcie zostało spopularyzowane przez psychoterapeutę Jona Kabat-Zinna, który podkreślał, jak istotne są uważna obecność i świadomość każdej chwili. Wypracowanie umiejętności życia tu i teraz wymaga pełnego skupienia na rzeczach, które zwykle znajdują się poza obszarem naszych zainteresowań. Sprawdź, czym dokładnie jest mindfulness jak możesz go praktykować na co dzień.

Mindfulness – czym jest?

Zdania psychoterapeutów odnośnie do terapii uważności są podzielone. Niektórzy specjaliści upatrują w nim odrębny model terapii, podczas gdy inni traktują mindfulness jako jedną z technik redukcji stresu. Większość praktyków uznaje jednak, iż praktykowanie uważności stanowi istotny element pracy nad sobą, który warto wdrożyć do codziennej rutyny.

Trening uważności – jaki ma sens?

Niepowodzenia z przeszłości często powodują, iż nie jesteśmy w stanie oderwać się emocjonalnie od zaszłych zdarzeń i żyć tu i teraz. Tym sposobem nie zwracamy uwagi na teraźniejszość, tylko poruszamy się między przeszłością a przyszłością. To z kolei prowadzi do zaburzeń równowagi emocjonalnej i może skutkować rozwojem depresji lub nerwicy lękowej. Mindfulness pozwala trenować umiejętności powrotu do wewnętrznej równowagi, kiedy odczuwasz przypływ gniewu czy poddenerwowania. To sposób na czerpanie euforii z prostych sytuacji, które na co dzień są całkowicie niedoceniane.

Korzyści z mindfulness

Osoby, które miały okazję praktykować mindfulness, zauważają zmniejszenie objawów lękowych już po kilku treningach. Ćwiczenia pozwalają nie tylko wyregulować emocje, ale także nauczyć się lepszego zarządzania stresem i kontrolowania objawów lękowych. Co najważniejsze, wykonywanie tych ćwiczeń nie wymaga inwestowania w żaden sprzęt – można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze. Poniżej prezentujemy dwie proste techniki, które mogą zainspirować się do praktyki uważności

Jednominutowa medytacja

To świetne ćwiczenie dla osób, które zmagają się z problemem overthinkingu i nie mogą uspokoić gonitwy myśli. Wystarczy wziąć głęboki oddech i powoli wydychać powietrze. o ile odczuwasz przypływ negatywnych emocji, albo nie możesz poradzić sobie z nagłymi atakami myśli, nie koncentruj się na nich, tylko pozwól, aby pozostawały obok Ciebie.

Zabawa w obserwację

Skoncentruj się na jednym przedmiocie z twojego bliskiego otoczenia. Udawaj, iż widzisz go pierwszy raz w życiu i przez kilkadziesiąt sekund analizuj jego strukturę, fakturę i budowę. To ćwiczenie pozwala oczyścić umysł i odzyskać kontakt z przedmiotami, które Cię otaczają. Podobną metodą jest skupienie uwagi na przedmiocie i uświadomienie sobie sposobu, w jaki go używasz. Takie ćwiczenie pozwoli nie tylko trenować uważność, ale też wdzięczność. Przykładowo, patrząc na kostkę mydła w łazience, możesz uzmysłowić sobie, jak duże masz szczęście, iż posiadasz dostęp do czystej wody i możliwość kąpieli.


Spróbuj i przekonaj się, jak satysfakcjonująca może być praca nad sobą!

Idź do oryginalnego materiału