– Aktualnie jesteśmy w trakcie wyboru inżyniera kontraktu. Mamy projekty, do połowy tego miesiąca ogłosimy postępowanie na wykonanie, wyłonienie generalnego wykonawcy. Ta kwota jest kwotą znaczącą, ponieważ ona pochodzi ze środków europejskich i wynosi ponad 47 milionów. Samorząd województwa zapełnia wkład własny w kwocie ponad 38 milionów, więc z tego tworzy się już całkiem pokaźna kwota, która umożliwia nam realizację tej inwestycji. Pozostałe środki pochodziły ze środków szpitala – powiedział Dominik Krzyżanowski, dyrektor szpitala.
– Pamiętam, iż to była jedna z decyzji, jeden z tematów, który był pilący w momencie, kiedy obejmowaliśmy władzę, jako nowy zarząd i tutaj wspólnie z panem marszałkiem Rabczenko pochylaliśmy się nad tym tematem. Wtedy była kwestia uzupełnienia wniosku, przygotowania wniosku po to, żeby to dofinansowanie, o które dzisiaj umowę podpisaliśmy, jako samorząd województwa, z dyrektorem szpitala, dofinansowanie w kwocie 41 milionów złotych, 38 milionów to jest wkład samorządu województwa, czyli bezpośrednio z budżetu województwa do tego projektu i 25 milionów to są środki wypracowane przez szpital, które szpital angażuje właśnie w budowę tego nowego oddziału, tych nowych miejsc. Około 100 miejsc dla naszych najmłodszych pacjentów, którzy na nieszczęście zapadają na choroby zdrowia psychicznego i trzeba dla nich też stworzyć warunki, trzeba być przygotowanym na te okoliczności, żeby móc ich ratować i pomagać w godnych, przyzwoitych, na jak najwyższym poziomie warunkach – powiedział marszałek województwa Paweł Gancarz.
– Problemów jest bardzo dużo, dotyczy to tak naprawdę skali całego kraju, nie tylko województwa dolnośląskiego, a to dlatego, iż mamy bardzo duże potrzeby, o ile chodzi o opiekę psychiatryczną, ponieważ mniej więcej około 15% dzieci na przestrzeni swojego życia doświadcza zaburzeń psychicznych. Część tych zaburzeń wymaga takich interwencji krótkoterminowych, interwencji psychologicznych, psychoterapeutycznych, ale jest też grupa dzieci, która wymaga długoterminowego wsparcia, a czasami hospitalizacji psychiatrycznej, czyli takiego pobytu w oddziale stacjonarnym. Dlatego ta inwestycja, która łączy wszystkie konieczne oddziaływania jest sukcesem i bardzo czekamy na otwarcie centrum – mówiła Monika Szewczuk-Bogusławska, dolnośląska konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży.
– Na konferencji prasowej, panie redaktorze, zareagowałam, iż spełniają się moje marzenia dotyczące państwa regionu, ale też w odniesieniu do tego, co się dzieje systemowo. Z racji pełnionej funkcji uczestniczę w różnych spotkaniach. Kilka lat temu byłam tutaj na Dolnym Śląsku z wizytacją i pojawiły się te plany, a dzisiaj one już realnie będą wdrażane i realizowane przy tak rosnących potrzebach. Jest to niezwykle ważne i takie budujące, iż wszyscy się angażujemy, iż mówimy tutaj o współpracy, iż właśnie samorząd się angażuje, iż widzi zaangażowanie zespołu, widzi te potrzeby, a powtórzę, potrzeby rzeczywiście, nie tylko w województwie dolnośląskim, ale w skali kraju, od kilku lat narastają. Rośnie liczba dzieci i młodzieży potrzebujących tej specjalistycznej opieki w obszarze ochrony zdrowia psychicznego – dodała Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
– Te nakłady, pomimo iż ciągle rosną, one przez cały czas są niewystarczające. Ten problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest ogromny, kolejki są ogromne, potrzeby dzieci i ich rodzin są też olbrzymie. Bardzo jest duży problem w tej chwili we Wrocławiu z dostępem do terapii rodzin, która mogłaby być w miarę gwałtownie implementowana, a to jest taka kwestia, która bardzo pomaga w pracy z dziećmi, praca w środowisku, praca z rodziną, też praca ze szkołą na przykład – podsumowała Anna Palej-Cieplińska, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy ulicy Wołowskiej.