Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała na antenie TVN24, iż w jej resorcie realizowane są prace nad standardami kompleksowej opieki nad pacjentką z endometriozą. Prawdopodobnie od tegorocznych wakacji, a dokładnie od 1 lipca 2025 roku, kobiety będą mogły skorzystać z nich naprawdę, a nie tylko w teorii.
Projekt rozporządzenia trafi w tym miesiącu do konsultacji społecznych. – Liczę na to, iż wszystkie pacjentki, kobiety chore na endometriozę, przyślą nam swoje uwagi – zachęca szefowa Ministerstwa Zdrowia.
Centrum leczenia endometriozy i zajęcia na uczelniach medycznych
Ministra potwierdziła, iż powstanie centrum leczenia endometriozy: – Nie będzie można
zaawansowanej endometriozy leczyć w każdym szpitalu. To muszą robić specjaliści
i profesjonaliści, którzy znają się na tej chorobie.
Zadeklarowała ponadto, iż do wszystkich rektorów uczelni medycznych wystosuje pismo, w którym poprosi o to, żeby uwzględnili podczas zajęć z zakresu ginekologii, czym jest endometrioza, jak się ją diagnozuje i jak się leczy.
Objawy endometriozy bywają nietypowe, połowa kobiet choruje na niepłodność
Endometrioza to choroba, która ze względu na objawy może wyłączyć kobiety z normalnego funkcjonowania, włącznie z koniecznością rezygnacji z pracy. Jest również przyczyną połowy wszystkich przypadków niepłodności u kobiet. Oto na jakie objawy kobieta powinna zwrócić uwagę:
obfite i bardzo bolesne i miesiączki, mogące prowadzić choćby do utraty przytomności
ból w obrębie dolnego odcinka pleców i miednicy mniejszej
częste oddawanie moczu, z nagłym parciem
ból podczas współżycia
naprzemienne biegunki lub zaparcia
Szybki test na endometriozę dostępny w pięciu polskich szpitalach
Kobieta, która podejrzewa u siebie endometriozę, będzie mogła zdiagnozować się robiąc szybki testu EndoRNA. Taka możliwość jest na razie dostępna w pięciu szpitalach w Polsce, m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.
Na razie jest to opcja w ramach badań skuteczności tego testu. Dlatego oprócz materiału pobranego podobnie, jak do cytologii, potrzebnego do wykonania testu, kobiety mają pobierane też laparoskopowo wycinki do diagnostyki. Następnie porównuje się wyniki obu metod, by porównać efekty i sprawdzić, czy wspomniany test jest równie skuteczny w diagnostyce endometriozy.
Do badania mogą zostać zakwalifikowane kobiety w wieku od 18 do 45 lat, które podejrzewają u siebie chorobę, ale do tej pory nie mają postawionej, ani wykluczonej diagnozy endometriozy. Udział w badaniu jest bezpłatny.