Naukowcy zidentyfikowali w próbkach krwi specyficzne krążące mikroRNA (miRNA). Mogą one zidentyfikować osoby z wysokim ryzykiem zachorowania na raka trzustki. Zastosowane tej metody w badaniach przesiewowych pomoże przewidzieć zachorowanie na wiele lat przed diagnozą.
W dwuetapowym badaniu naukowczyni Cong Wang z Vanderbilt University Medical Center w Nashville wraz z zespołem przeprowadziła badania przesiewowe 462 par kliniczno-kontrolnych w wielu kohortach. Zwalidowała krążące miRNA jako biomarkery do wczesnego wykrywania przy użyciu prediagnostycznych próbek osocza. Wyniki zostały opublikowane online w „International Journal of Cancer”.
Wczesna diagnoza poprawia rokowanie
Etap odkrywania obejmował 185 par z badania przesiewowego PLCO Cancer Screening Trial, a etap replikacji obejmował 277 par z Shanghai Women's/Men's Health Study, Southern Community Cohort Study i Multiethnic Cohort Study.
Ogółem 798 mikroRNA w osoczu zmierzono dzięki systemu analizy NanoString nCounter, a iloraz szans (OR) dla ryzyka raka trzustki obliczono na podstawie stężeń miRNA. Analiza statystyczna obejmowała warunkową regresję logistyczną, stratyfikowaną według wieku i czasu od pobrania próbki do postawienia diagnozy.
120 miRNA istotnie związanych z ryzykiem raka trzustki
Na etapie odkrywania naukowcy zidentyfikowali 120 miRNA istotnie związanych z ryzykiem raka trzustki.Trzy z tych miRNA wykazywały spójne istotne powiązania na etapie replikacji. W szczególności has-miR-199a-3p/hsa-miR-199b-3p i has-miR-191-5p wiązały się z 10–11 proc. niższym ryzykiem raka trzustki (OR, odpowiednio 0,89 i 0,90), a has-miR-767-5p wiązało się z o 8 proc. wyższym ryzykiem raka trzustki (OR, 1,08) w ciągu 5 lat od pobrania krwi.
W analizach stratyfikowanych wiekowo, has-miR-767-5p (OR, 1,23) wraz z czterema innymi miRNA – has-miR-640 (OR, 1,33), has-miR-874-5p (OR, 1,25), has-miR-1299 (OR, 1,28) i has-miR-449b-5p (OR, 1,22) – wiązały się ze zwiększonym ryzykiem raka trzustki wśród pacjentów zdiagnozowanych w wieku 65 lat lub starszych.Jedno miRNA, has-miR-22-3p (OR, 0,76), łączyło się z niższym ryzykiem raka trzustki w tej starszej grupie wiekowej.
– Odkrycia dostarczają dowodów na to, iż miRNA mają potencjalne zastosowanie w praktyce klinicznej, aby pomóc zidentyfikować osoby wysokiego ryzyka, które mogą następnie przejść przez kolejne, inwazyjne metody diagnostyczne – stwierdzili autorzy.
– Taka wieloetapowa strategia badań przesiewowych w kierunku raka trzustki i wczesnego wykrywania choroby jest prawdopodobnie opłacalna i obarczona niskim ryzykiem. Może to mieć najważniejsze znaczenie dla poprawy przeżywalności – podsumowali naukowcy.