Mięśnie czoła i ich wpływ na estetykę twarzy

enedu.pl 3 tygodni temu

Zmarszczki na czole. Czy jest na nie skuteczny sposób? Sposób znajdziemy zawsze, natomiast ważniejszym pytaniem jest gdzie leży przyczyna i czy zależy nam na jej zdiagnozowaniu i zniwelowaniu czy raczej pójdziemy drogą na skróty szukając pomocy w zabiegach medycyny estetycznej.

Gdzie szukać przyczyny?

Zmarszczki na czole czy opadające brwi są wynikiem zaburzenia balansu w trzech łańcuchach powięziowo – mięsniowych: przednim powierzchownym i głębokim oraz tylnym.

Istotna jest też postawa ciała, ponieważ przeniesienie środka ciężkości na jedną stronę doprowadza do szeregu kompensacji w całym ciele. Dlatego praca ze zmarszczkami na czole to nie tylko praca w obszarze czoła, potylicy, brwi czy czepca… sięga znacznie dalej, należy popracować z całą postawą jeżeli chcemy trwałych i skutecznych terapii.

Jak z nimi pracować?

Najpierw należy znaleźć źródło napięcia mięśniowego i odpowiednimi technikami przywrócić mięśniom ich prawidłowy tonus.

Struktury, z którymi będziemy pracować lokalnie to:

Mięsień czołowo- potyliczny jest dużym mięśniem, który składa się z 2 brzuśców potylicznych i 2 brzuśców czołowych połączonych ze sobą rozcięgnem naczasznym. Brzuśce potyliczne wychodzą z kresy karkowej górnej i wyrostka sutkowego, a brzuśce czołowe przyczepiają się do skóry w okolicy brwi i ich włókna łączą się z włóknami mięśni: podłużnego, okrężnych oka oraz marszczących i obniżających brwi. Funkcją brzuśców potylicznych jest odciąganie skóry głowy do tyłu. U osób, które mają je bardzo przykurczone można zobaczyć je w postaci fałdów na potylicy.

Brzuśce czołowe winimy za tworzenie zmarszczek poziomych czoła na skutek mimiki. Włókna przyśrodkowe unoszą nasadę brwi, włókna boczne unoszą zewnętrzny kąt brwi, natomiast ich wspólna praca odpowiedzialna jest za uniesienie całej brwi. Rozcięgno naczaszne pokrywa czaszkę, natomiast do kości przyczepa się tylko w rejonie kresy karkowej górnej, co pozwala na ruchomość skalpu, przynajmniej tak powinno być fizjologicznie.

Mięśnie zaliczane do gładzizny czoła:

  • Mięsień obniżający brwi– przyczep kostny wychodzi z bocznych części grzbietu nosa, ze skórą łączy się łączy się w rejonie brwi razem z włóknami brzuśców czołowych mięśnia czołowo-potylicznego. Jego funkcja to obniżanie brwi razem z mięśnim podłużnym i tworzenie poziomej zmarszczki na grzbiecie nosa.
  • Mięsień podłużny– przyczep kostny znajduje się na środku kości nosowej i chrząstki nosowej, skórny w rejonie pomiędzy brwiami w dolnej i środkowej części czoła razem z włóknami brzuśca czołowego mięśnia czołowo-potylicznego. Mięsień ten obniża skórę pomiędzy brwiami, tworzy zmarszczkę poziomą w rejonie gładzizny i asystuje w rozwarciu nozdrzy. Pozwala na mimiczne wyrażenie złości.
  • Mięsień marszczący brwi– przyczep kostny znajduje się na środku łuku brwiowego, ze skórą łączy się w rejonie brwi razem z włóknami pozostałych mięśni w tym rejonie. Jego skurcz pozwala na zbliżenie brwi do siebie i ściągnięcie ich w dół.

Mięśnie marszczący brwi i obniżający brwi są odpowiedzialne za tworzenie pionowych zmarszczek pomiędzy brwiami, częściowe zakrycie powieki górnej i uwypuklenie łuku brwiowego na skutek obniżenia brwi.

Warto zwrócić uwagę także na:

  • napięcie mieśni oczu poprzez wielogodzinną pracę przy komputerze czy na telefonie, może również wpływać na napięcie mięśni podpotylicznych,
  • przodopochylenie miednicy, które będzie tworzyło napięcia w mięśniach szyi, potylicy i czepcu ściągnistym oraz kościach czaszki
  • nie kontrolowana mimika twarzy, nawykowo powtarzana będzie pogłębiała linię zmarszczki

Ponadto trzeba sprawdzić również postawę ciała

  • Głowa – czy jest przedłużeniem kręgosłupa?
  • Linia barków po prawej i lewej stronie – czy jest na tej samej wysokości czy może któraś strona jest niżej/ wyżej?
  • Linia obojczyków- czy jest na tej samej wysokości?
  • Linia wyrostków biodrowych – tu podobnie
  • Kolana i kostki wewnętrzne – analogicznie jak wszystko wyżej

Zależności jest wiele, ważne by umieć spojrzeć na swoje ciało holistycznie i tak też z nim pracować.

Podsumowując

Co możemy z tym zrobić jako terapeuci?

  1. Praca miejscowa- pobudzenia krążenia i rozluźnianie tkanek manualne, dzięki baniek szklanych próżniowych czy dzięki tkankowych technik stosowanych w akupunkturze- threading i pinezkowanie
  2. Praca globalna- kontrola postawy ciała, praca w obrębią taśm powięziowych, które w lub mogą wpływać m.in. na wygląd tkanek czoła i powiek
  3. Indywidualna praca klienta -automasaż manualny i z użyciem przyrządów, ćwiczenia korygujące, taping.
Bibliografia:
Zarins U. Anathomy od facial expressions. Anathomy Next, Inc.; 3rd edition (January 1, 2017).

Jeśli masz ochotę poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kompleksowej terapii twarzy, zapraszamy na szkolenie AGELESS SYSTEM – kompleksowa terapia twarzy

Czeka na Ciebie:

  • 3 dni szkolenia
  • Potężna dawka wiedzy i praktyki
  • Świetna atmosfera
  • Skrypt szkoleniowy
  • Imienny certyfikat
Sprawdź program kursu
Idź do oryginalnego materiału