Międzynarodowy dzień Celiakii i nie tylko

podlaskie.news 9 godzin temu
Zdjęcie: Międzynarodowy dzień Celiaki


Celiakia bez maski. Gdy gluten staje się wrogiem – Międzynarodowy Dzień Celiakii

Dolegliwości skórne, przewlekłe zmęczenie, problemy neurologiczne – to czasem celiakia, która potrafi skutecznie ukryć się. 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Celiakii, który ma na celu podnoszenie świadomości na temat tej przewlekłej choroby autoimmunologicznej.

Czym jest celiakia, jakie są jej objawy i sposoby leczenia?

Celiakia, znana również jako choroba trzewna, to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której organizm reaguje nieprawidłowo na gluten – białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i w życie. W wyniku tego dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Objawy celiakii mogą się różnić i obejmują m.in.: biegunki lub zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia, utratę masy ciała, zmęczenie i osłabienie, anemię, opóźnienie wzrastania u dzieci czy objawy skórne, takie jak np. choroba Duhringa.

Diagnoza celiakii wymaga kompleksowych badań, które mogą obejmować badania krwi na obecność przeciwciał specyficznych dla celiakii (np. przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej), a także biopsję jelita cienkiego podczas gastroskopii.

Obecnie nie ma leku na celiakię. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest całkowite i ścisłe wyeliminowanie glutenu z diety. To pozwala na gojenie się jelit i łagodzenie objawów.

W przypadku zdiagnozowanej celiakii dieta bezglutenowa musi być przestrzegana przez całe życie. Produkty bezglutenowe obejmują m.in.: ryż, kukurydzę, ziemniaki, mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce, a także specjalnie oznaczone symbolem „przekreślonego kłosa” produkty bezglutenowe

Wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii

W piątek, 16 maja (o godzinie 15:00), w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku pojawią się wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Celem spotkania jest przekazanie pacjentom i ich rodzinom wsparcia oraz wiedzy na temat życia z celiakią oraz zasad diety bezglutenowej. W ramach wizyty wolontariusze przeprowadzą krótkie rozmowy edukacyjne oraz przekażą dzieciom drobne upominki. Zaplanowano również symboliczne wypuszczenie balonów przed budynkiem szpitala, w geście solidarności z pacjentami cierpiącymi na tę chorobę.

O godzinie 21:00 Pałac Branickich (siedziba Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) zostanie podświetlony na zielono – to kolor świadomości celiakii.

Dyplomy dla nowych farmaceutów

Dzisiaj w południe (godz. 12:00) w Auli Magna Pałacu Branickich odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów magistra farmacji. W tym roku kierunek ten na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku kończy ponad 80 osób. W uroczystości udział zapowiedział Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak.

UMB dla Podlaskie.news

Idź do oryginalnego materiału