Mężczyźni unikają lekarzy, częściej odbierają sobie życie

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Celem posiedzenia parlamentarnego Zespołu do spraw Zdrowia Mężczyzn, które odbyło się 19 lutego, było ustalenie priorytetów w zakresie zdrowia mężczyzn. Jednym z najważniejszych problemów męskiej populacji jest kwestia alkoholu. 82 zgony dziennie, które są wynikiem spożywania alkoholu, oraz fakt, iż dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet umiera z tego powodu, wskazuje na skalę i wagę tego problemu.



Jak powiedział Krzysztof Nowiński z Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, statystyki pokazują, iż w małych miastach i na wsiach co ósmy mężczyzna, który umiera przed ukończeniem 40 lat, traci życie z powodu alkoholu. Jak podkreślił, te statystyki od 1990 roku ciągle się pogarszają. Umieralność mężczyzn powyżej 60. roku życia, o czym mówią dane Fundacji dla Zdrowia prof. Witolda Zatońskiego, na alkoholową marskość wątroby wzrosła dwunastokrotnie.

– Nie ma dzisiaj nie ma wątpliwości, iż trzeba dokonać wielu bardzo prostych zmian, aby uzyskać „efekt Zatońskiego”, który uzyskano wśród palaczy dzięki wprowadzeniu wielu działań, między innymi zakazowi reklamy, kampanii edukacyjnej. Możemy uzyskać efekt taki, że nie będziemy mieli 82 zgonów dziennie wśród mężczyzn, a ich liczba spadnie – stwierdził.

– Te proste zmiany powinny polegać na ograniczeniu dostępności do alkoholu, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i fizycznym. Czego najbardziej boi się branża alkoholowa? Podniesienia akcyzy! Bo to od razu powoduje, iż sprzedaż alkoholu spada. Tylko w Radomiu jest więcej punktów sprzedaży alkoholu niż w całej Szwecji. Nikt nie wie, ile w ogóle jest takich punktów w Polsce. Alkohol nie jest produktem spożywczym, a można go kupić wszędzie, jest bardziej dostępny niż chleb i świeże bułki – dodał.

Jak wskazywał członek zarządu Fundacji Małgosi Braunek „Bądź”, prostymi zmianami, będącymi w gestii władzy ustawodawczej, można osiągnąć gigantyczną poprawę zdrowia mężczyzn. I to właśnie powinien być jeden z priorytetów w zakresie ich zdrowia.

Jak wskazywali uczestnicy dyskusji, długość życia mężczyzn powinna być wyzwaniem cywilizacyjnym, jakie państwo polskie powinno podjąć, bo nie może tak być, iż mężczyźni będą przedwcześnie umierać, że będą umierać o ponad 7 lat wcześniej niż kobiety, iż co czwarty mężczyzna nie będzie dożywał wieku emerytalnego.

Jak mówił Michał Bomastyk, reprezentujący Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, prowadzony od 2021 roku przez instytut telefon zaufania dla mężczyzn dociera do coraz większej liczby osób.

– 80 proc. samobójstw to samobójstwa popełnione przez mężczyzn. To oznacza, iż średnio na 15 samobójstw dziennie 12 popełniają mężczyźni. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić ten telefon zaufania dla mężczyzn. Pomogliśmy już ponad tysiącu mężczyznom. Tylko w styczniu – 79. Niektórzy krytykują, iż jest on tylko dla mężczyzn, ale sytuacja jest na tyle złożona, iż powinniśmy docierać do nich i zachęcać do tego, aby korzystali z pomocy nie tylko medycznej, ale także w zakresie zdrowia psychicznego – mówił Bomastyk.

Jak zaznaczył, taki telefon zaufania dla mężczyzn powinien być rozwiązaniem systemowym i finansowanym ze środków podatników.

Jak podkreślano w czasie dyskusji, mężczyźni rzadziej pojawiają się w podmiotach leczniczych, dużo później są u nich rozpoznawane wszystkie poważniejsze problemy zdrowotne niż u kobiet. Mężczyźni także zdecydowanie rzadziej pojawiają się u lekarzy psychiatrów i u psychologów. W 2023 roku do lekarzy z rozpoznaniem depresji trafiło 218 tys. mężczyzn i aż 590 tys. kobiet. Wśród mężczyzn ze zdiagnozowaną depresją największą grupę stanowią ci w wieku od 55 do 64 lat, na drugim miejscu są osoby w wieku od 14 do 34 lat.

W zakresie samobójstw liczba mężczyzn, którzy skutecznie je popełnili, jest pięciokrotnie wyższa niż w przypadku kobiet. Według danych Komendy Głównej Policji liczba prób samobójczych w 2022 roku wyniosła ponad 15 tys., w tym ponad 5 tys. zakończonych zgonem. Najczęściej był to przedział wiekowy 39–45 lat, 4404 osoby to mężczyźni.

W czasie dyskusji między innymi zaproponowano, aby urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia opracowali raport dotyczący zdrowia mężczyzn.

Nagranie z posiedzenia parlamentarnego Zespołu do spraw Zdrowia Mężczyzn poniżej.

Idź do oryginalnego materiału