Menstruacja jest procesem ściśle związanym z gospodarką hormonalną kobiety. Podczas cyklu menstruacyjnego dochodzi do zmian na poziomie hormonów płciowych, które następnie mają wpływ na wydzielenie jajnika i przygotowanie organizmu do ewentualnej ciąży. Nowotwór złośliwy szyjki macicy może powodować zaburzenia w cyklu menstruacyjnym.
Rak szyjki macicy to diagnoza, która z roku na rok dotyka coraz więcej kobiet na całym świecie. We wczesnym stadium zaawansowania rak szyjki macicy często daje mało widoczne objawy. Zaburzenie cyklu menstruacyjnego, krwawienia między miesiączkami lub trwające dłużej niż zazwyczaj, mogą być sygnałem, który powinien skłonić kobietę do wizyty u specjalisty.
Jeżeli menstruacja pojawia się regularnie i nagle coś się zmienia, należy zachować czujność. Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, w której kobieta jest w okresie menopauzy i pojawia się krwawienie. Takie objawy mogą świadczyć o nowotworze ginekologicznym.
Do jednych z najczęstszych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy zalicza się zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zainfekowanym naskórkiem lub błoną śluzową. Wirus przenoszony jest najczęściej drogą płciową. Częsta zmiana partnerów/duża liczba partnerów może skutkować zakażeniem wirusem HPV.
Pamiętajmy, iż okresowe badania i testy na obecność wirusa HPV, a także szybkie rozpoznanie choroby mogą pomóc w szybkim i skutecznym leczeniu, minimalizując wpływ raka na gospodarkę hormonalną.
WARTO WIEDZIEĆ: OBJAWY RAKA
Menstruacja w chorobie nowotworowej
O temat menstruacji w chorobie nowotworowej zapytaliśmy eksperta – dr n. med. Ewa Chmielowska – specjalista onkologii klinicznej, Ordynator Pododdziału Chemioterapii i Oddziału Chemioterapii Jednodniowej w Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym NU-MED sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim.
Czy leczenie onkologiczne może powodować pojawienie się krwawienia z dróg rodnych?
– Leczenie nie powinno powodować krwawienia z dróg rodnych, niemniej jednak, o ile się pojawi może być powikłaniem leczenia przeciwzakrzepowego, zaburzeń hormonalnych lub obecności nacieku nowotworowego w macicy czy spadku liczby płytek krwi.
Czy mimo braku miesiączki mogę zajść w ciążę?
– Tak, jest taka możliwość, dlatego przyjmując leczenie onkologiczne oboje partnerzy muszą stosować zabezpieczenie. Nawet, jeżeli kobieta nie miesiączkuje to partner musi używać prezerwatywy.
Jeśli mężczyzna jest chory onkologicznie zaleca się stosowanie prezerwatywy albo partnerka stosuje leki antykoncepcyjne.
Należy zawsze zapytać lekarza, ile czasu po zakończonym leczeniu onkologicznym można zajść w ciążę bezpieczną dla mamy i dziecka. Najczęściej rekomendowany czas to minimum 6-9 miesięcy.
Czy wraz z pojawieniem się problemów onkologicznych w naszym ciele dochodzi do zaburzeń hormonalnych?
– Może tak się zdarzyć. Chemioterapia może powodować zatrzymanie miesiączki i mogą wystąpić zaburzenia cyklu miesiączkowego. Immunoterapia może powodować zaburzenie pracy tarczycy.
U kobiet z rakiem piersi hormonoterapia wywołuje objawy podobne jak przy menopauzie (uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, wzrost wagi, zaburzenia snu). Natomiast hormonoterapia u mężczyzn z rakiem prostaty, może wywoływać zaburzenia emocjonalne, nasilenie objawów niewydolności układu krążenia.
Czy mogę przyjmować leki przeciwbólowe/rozkurczowe w czasie leczenia onkologicznego?
– Tak, ale zawsze należy informować o tym lekarza.
Jak z higieną w czasie miesiączkowania i preparatów, które można używać? Na co szczególnie musimy zwrócić uwagę.
– O higienę trzeba dbać zawsze. Należy pamiętać o podmywaniu się, stosowaniu żeli, które mają kwaśne ph i fizjologiczną dla pochwy florę. Można stosować tampony i podpaski, które stosowane są zazwyczaj.
Czy będę doświadczać nasilenia bólu w związku z faktem, iż mam raka narządów płciowych?
– Rak narządów płciowych wiąże się zwykle z ich usunięciem, więc trwałym ubytkiem hormonów płciowych, czyli tzw. kastracją. Nowotwór we wczesnej fazie nie boli. Dolegliwości bólowe powodują zmiany, które naciekają tkanki okoliczne lub gdy powstają przerzuty.