Megan Fox jest naprawdę piękną aktorką, jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie. Jednak od lat toczy cichą walkę z chorobą, którą dotychczas ukrywała. Podczas szczerego wywiadu amerykańska aktorka wyznała, iż cierpi na dysmorfię ciała.
Trudno zrozumieć, jak taki symbol seksu mógł doświadczyć tego stanu. Jednak jej wyznanie przypomina nam, iż choćby ci, którzy wydają się mieć wszystko, mogą cierpieć wewnętrznie.
“Nigdy w życiu nie kochałam swojego ciała, nigdy przenigdy.”
Co to jest zaburzenie dysmorficzne ciała?
Według specjalistów Mayo Clinic dysmorfia ciała jest chorobą psychiczną charakteryzującą się ciągłą obsesją na punkcie jednej lub więcej dostrzeganych wad w swoim wyglądzie. Chorzy mogą spędzać długie godziny przed lustrem w poszukiwaniu „spokoju umysłu”.
Zajmują się aspektami swojej budowy ciała, które uważają za swoje największe wady, mimo iż inni ich nie zauważają. To zniekształcone postrzeganie siebie może sprawić, iż będą widzieć swoje ciało jako grubsze niż jest w rzeczywistości.
Ludzie ci często uciekają się do zabiegów kosmetycznych, aby podnieść swoją samoocenę i poczuć satysfakcję ze swojego wyglądu. Jednak pod koniec procesu dzieje się odwrotnie. Ponadto dysmorfia ciała może prowadzić do unikania sytuacji społecznych, ze względu na zakłopotanie i niepokój, jakie powodują.
W przypadku Megan Fox obsesja na punkcie jej wizerunku zaczęła się już w dzieciństwie. Chociaż dorastała w religijnym środowisku, w którym komentarze na temat wyglądu innych były nie na miejscu, stała się najgorszym sędzią dla samej siebie, surowo krytykując swój wygląd i nieustannie porównując się z innymi.
Czytaj więcej: Czy masz problemy z poczuciem własnej wartości? Znaki, które pomogą Ci je zidentyfikować
Mam dysmorfię ciała: nigdy nie postrzegam siebie tak, jak widzą mnie inni ludzie. Nigdy nie było takiego momentu w moim życiu, w którym kochałabym swoje ciało, nigdy, przenigdy. Kiedy byłam mała, to była moja obsesja. I dlaczego miałam świadomość ciała w tak młodym wieku? Nie jestem pewna, ale na pewno nie było to spowodowane otoczeniem, ponieważ dorastałem w bardzo religijnym środowisku. [/atomik-cytat]
Objawy dysmorfii ciała
Publikacja Phillipsa i Steina donosi, iż ten stan zwykle powstaje w okresie dojrzewania; częściej występuje u kobiet.
Oznaki i objawy mogą pojawiać się stopniowo lub nagle. Do najczęstszych należą następujące:
- Nakładanie makijażu lub stosowanie nadmiernych zabiegów kosmetycznych w celu ukrycia dostrzeganych wad.
- Przekonanie, iż inni zwracają szczególną uwagę na ich wygląd.
- Mocne przekonanie o posiadaniu wady, która tworzy brzydotę.
- Wielokrotne przeglądanie się w lustrze, pielęgnacja lub drapanie skóry.
- Ciągłe porównywanie swojego wyglądu z wyglądem innych.
- Nadmierna pielęgnacja.
- Wyrywanie włosów.
Osoba z dysmorfią ciała może nadmiernie koncentrować się na jednej lub kilku częściach swojego ciała, takich jak twarz (kształt nosa, cera, zmarszczki, trądzik), włosy, rozmiar piersi lub rozmiar mięśni.
Leczenie
Chociaż dokładne przyczyny dysmorfii ciała nie są znane, czynniki takie jak historia rodzinna, negatywne doświadczenia i zniekształcone wzorce myślowe mogą wpływać na jej rozwój. Z tego powodu należy stosować podejście kompleksowe i spersonalizowane.
Specjaliści ds. zdrowia psychicznego opracowali metody leczenia, aby pomóc osobom z tym zaburzeniem przezwyciężyć nadmierną troskę i rozwinąć zdrowszą relację z ich wyglądem:
- Terapia poznawczo-behawioralna: ta forma psychoterapii oferuje ludziom możliwość rozpoznania ich ograniczających przekonań, kwestionowania ich lub zmieniania, jeżeli powodują dyskomfort. Osoby zaburzone dowiadują się więc, iż można zmienić spojrzenie na swoje ciało.
- Leki: w leczeniu dysmorfii ciała stosuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Leki te pomagają regulować funkcję serotoniny w mózgu, co może zmniejszyć niepokój.
[atomik-quote autor="Megan Fox"]Chcę, aby ludzie wiedzieli, iż mam prawdziwą duszą, która ma nadzieję, iż naprawdę do czegoś należę i nie zawsze muszę żyć jako niezrozumiany wyrzutek.
Czytaj więcej: Poczucie własnej wartości: klucz do szczęścia
Wczesna diagnoza jest kluczem do przezwyciężenia dysmorfii ciała
Megan Fox przeciwstawiła się stereotypom, ujawniając swoją walkę z dysmorfią ciała. Jej historia przypomina nam, iż dobry wygląd zewnętrzny nie gwarantuje pozytywnego obrazu siebie.
Jednak zwracanie uwagi na te kwestie już w okresie dojrzewania może mieć duże znaczenie. W przypadku rozpoznania dysmorfii szybkie podjęcie leczenia poprawia jakość życia.
Swoim świadectwem aktorka motywuje osoby cierpiące na dysmorfię ciała do poszukiwania akceptacji i miłości własnej. To jednocześnie wezwanie do zakwestionowania w tej chwili przyjętych standardów piękna.
Główne zdjęcie: REUTERS/Mario Anzuoni.