W ramach odbywającego się w dniach 4-6 sierpnia 2023 r. międzynarodowego festiwalu „Meeting of Styles”, miasto Lublin po raz 13. gościło artystów sztuki graffiti z Polski i Europy.
Meeting of Styles jest najstarszym festiwalem graffiti na świecie i jednocześnie w Polsce, wywodzącym się z niemieckiego Festiwalu Wall Street Meeting. Od 2011 roku organizatorem Meeting of Styles Poland jest Łukasz Kuzioła.
Główną ideą wydarzenia jest ukazanie graffiti, jako jednego z kierunków sztuki w przestrzeni publicznej, dającego młodym ludziom pole do twórczego działania oraz rozwijania ich pasji i zainteresowań.
Począwszy od 2002 r. na całym świecie zorganizowano już ponad 500 edycji festiwalu Meeting of Styles, w których przy ponad 600-tysięcznej widowni, uczestniczyło 150 tysięcy artystów.
W piątek – w pierwszym dniu wydarzenia artyści street-art pojawili się na terenach zielonych obok centrum handlowego Skende przy ul. Spółdzielczości Pracy w Lublinie, gdzie na specjalnie przygotowanej ścianie tworzyli swoje barwne dzieła. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty didżejskie oraz wypełniony wodą tor do uprawiania skimboardingu, który jest sportem wodnym, polegającym na ślizganiu się po falach na desce.
W sobotę artyści przenieśli w okolice Ogrodu Botanicznego, przy ul. Zdrojowej, gdzie malowali graffiti na ścianie oporowej przy obwodnicy Lublina.
Wystawa "Suburbia"
W sobotni wieczór w Pracowni Otwartej LuCreate przy ul. Krakowskie Przedmieście 53 w Lublinie, odbyła się wystawa pn. „Suburbia”. Prace podzielono na kilka serii, wielko- i mało formatowych, wykonanych w różnych technikach, zamykających całość, jako spójną wystawę prac Pawła, znanego pod pseudonimem “Cruze” – absolwenta wydziału grafiki projektowej poznańskiej uczelni artystycznej.
Jak wyjaśnił Artysta, zwracając się do gości podczas wystawy:
„Suburbia” oznacza przedmieścia. Ja pochodzę z takich miejsc. Ta wystawa miała na celu powrót do moich korzeni – z miejsca, skąd pochodzę i powrotu do narzędzi, którymi działam. Przede wszystkim zacząłem malarstwo od malowania sprayem i ta wystawa miała wzbudzić różne techniki malarstwa, które skupiałem przez ten cały czas swojego malarstwa po dziś dzień, czyli puszka w sprayu, aerograf, tradycyjne techniki malarstwa i ta wystawa miała też je połączyć, czyli stworzyć takie swoiste mix-media. Miała też chwytać takie ikony pop-kultury, monochromatyzacje kolorów, czy sięganie do klasycznych form graffiti. Wystawa ma kilka serii: jest to seria “Ikony”, gdzie są ikony znane z pop-kultury (…), następna seria, którą nazwałem „Wojna na patyki” – to jest seria tych szkiców, gdzie dzięki grubej i cienkiej kreski tworzę bardzo dynamiczne formy szkiców i zostawiam je w takiej surowej wersji; dodatkowo jest taka najnowsza seria, gdzie zawsze w tle towarzyszy tęcza, nazwałem to pospolicie „Po drugiej stronie tęczy” (…).
Lubelskie murale o niepełnosprawności
Zainspirowana sztuką uliczną, odwiedziłam w weekend jeszcze dwa miejsca w Lublinie, w których znajdują się murale, nawiązujące tym razem do tematyki niepełnosprawności.
W ścisłym Centrum, przy ul. Narutowicza 59 w okolicach Hotelu Victoria, znajduje się obraz „Na krześle”, autorstwa poznańskiego muralisty Roberta Procha, znanego pod pseudonimem “Tone”, przedstawiający niewidomą postać, wsłuchaną w dźwięk zegarów. Mural powstał w 2012 r. w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
W dzielnicy Kalinowszczyzna, w pobliżu ul. Floriańskiej i Białkowskiej Góry na murze oporowym, znajduje się pięć obrazów, prezentujących postacie osób, poruszających się na wózkach w różnych codziennych sytuacjach: młody chłopak gra w koszykówkę z pełnosprawnym kolegą, uśmiechnięta kobieta prowadzi szkolenie, senior puszcza latawce ze swoimi wnukami, mężczyzna w średnim wieku zwiedza świat, młody mężczyzna imprezuje ze swoimi kolegami. Wszyscy są w ruchu i z euforią spędzają czas, bo niepełnosprawność ruchowa nie stanowi dla nich przeszkody.
Pomysłodawcą muralu jest Rafał Kowalski – prezes Fundacji Pomocy i Wsparcia Thera w Lublinie oraz właściciel Centrum Wózków Inwalidzkich w Lublinie a wykonawcą Studio Mocno.
Zachęcam zatem do spacerów i uważnego rozglądania się w poszukiwaniu ciekawych przykładów graffiti, które jak się okazuje jest sztuką, mogącą nieść za sobą ważne przesłania.
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.