Zalegalizowanie medycznej marihuany w Polsce wzbudziło wiele dyskusji i pytań dotyczących jej dostępności i korzyści dla pacjentów. Jedno z głównych zapytań brzmi: kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę i jakie są zasady kwalifikacji do tego rodzaju terapii? Czy legalna marihuana jest przeznaczona wyłącznie dla poważnie chorych? Kto może otrzymać e-receptę na taki lek?
Kiedy medyczna marihuana znajduje zastosowanie?
Od 2017 roku w Polsce legalna marihuana lecznicza znalazła zastosowanie w wielu obszarach medycyny. Wiedza o korzyściach i działaniu kannabinoidów znacznie się rozwinęła, a terapia konopna jest skuteczna w leczeniu wielu różnych chorób i dolegliwości. Medyczna marihuana może być pomocna w łagodzeniu przewlekłego bólu, wsparciu pacjentów z chorobami onkologicznymi, ortopedycznymi, dermatologicznymi, ginekologicznymi, gastrycznymi i wieloma innymi.
Susz konopny znajduje zastosowanie w terapii jaskry, epilepsji, zespole jelita drażliwego, ale również w dyskopatii, stwardnieniu rozsianym, czy w chorobie Parkinsona, chorobie Alzheimera, nerwicy, lękach, migrenie, zaburzeniach snu, zaburzeniach apetytu i wielu innych schorzeniach. Ostateczną decyzję o przepisaniu leczniczej marihuany podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, iż nie w każdym przypadku medyk uzna za zasadne wystawienie recepty na medyczną marihuanę.
Kto może skorzystać z leczniczej marihuany?
Medyczna marihuana w Polsce jest legalna tylko pod warunkiem posiadania recepty wystawionej przez lekarza. Receptę na susz konopny można zdobyć nie tylko w tradycyjny sposób, ale także online. Warto do tego użyć zaufanej strony internetowej takiej jak: https://zielonytemat.pl/. Jednak przed tym pacjent musi przejść proces kwalifikacji do terapii, co oznacza, iż lekarz oceni, czy ma on wskazania do stosowania marihuany medycznej i czy nie ma przeciwwskazań. Podczas wywiadu lekarskiego zebrane zostaną wszelkie istotne wiadomości związane z historią choroby czy alergiami pacjenta. istotną informacją jest to, iż lista chorób, które można leczyć medyczną marihuaną, jest długa, a lista przeciwwskazań stosunkowo krótka.
Kto wystawia recepty na marihuanę leczniczą?
E-receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz, który ma uprawnienia do wystawiania recept RPW. Wyjątkiem są lekarze weterynarii. Jednak terapia konopna powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę, który zna się na leczeniu kannabinoidami. Lekarz nie tylko oceni, czy pacjent spełnia kryteria kwalifikacji, ale także dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb, ustalając odpowiednie dawki i schemat leczenia. Będzie również monitorować postęp terapii i wprowadzać ewentualne modyfikacje, co jest bardzo ważne dla osiągnięcia zadowalających efektów.
Jak zrealizować e-receptę na medyczną marihuanę?
Aby zrealizować receptę na medyczną marihuanę, pacjent musi udać się do apteki specjalizującej się w sprzedaży produktów konopnych. E-recepta na medyczną marihuanę, w tym również ta zdobyta online, będzie akceptowana w każdej aptece. Pacjent musi podać do niej kod oraz swój PESEL i na tej podstawie farmaceuta będzie mógł wydać preparat. Niestety, koszty medykamentów tego typu nie są w Polsce refundowane, trzeba je w całości pokryć z własnych środków.