Medycyna alternatywna i niekonwencjonalna – zachowaj ostrożność

zwrotnikraka.pl 2 dni temu

Wielu Polaków korzysta z usług tzw. uzdrowicieli czy naturopatów, czyli osób „leczących” dzięki różnego rodzaju alternatywnych i niekonwencjonalnych metod terapeutycznych.

Przerażeni diagnozą i wymagającym leczeniem chorzy szukają nadziei i ratunku. Ale, choć niekonwencjonalne metody kuszą perspektywą wyleczenia, brakiem powikłań i bólu – często nie tylko nie szkodzą, ale zmniejszają szanse na faktyczne wyleczenie. Dlaczego trzeba uważać z tzw. medycyną alternatywną?

Onkolog i radioterapeuta prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, iż terapie zwane niekonwencjonalnymi w najlepszym wypadku nie zaszkodzą, w gorszym – nie dadzą żadnego efektu, a w najgorszym – spowodują szkody. I dodaje, iż każdy onkolog zetknął się z pacjentem, który zawierzył jakiemuś szarlatanowi i na prawdziwe leczenie trafił wtedy, kiedy szanse na sukces znacznie zmalały.

W Polsce nie ma dokładnych badań, jaki odsetek pacjentów stosuje metody tzw. medycyny niekonwencjonalnej i alternatywnej.

Z praktyki klinicznej mogę oszacować, iż jest to przedział od 30 do 70 proc. pacjentów onkologicznych – komentuje onkolog i radioterapeuta prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki.

Medycyna alternatywna – na czym polega?

Medycyna alternatywna to bardzo szerokie pojęcie. W języku polskim funkcjonuje szereg nazw, które się do niej odnoszą: terapia niekonwencjonalna, medycyna tradycyjna, ludowa, holistyczna, zintegrowana czy paramedycyna. Warto być na te terminy wyczulonym, bo uleganie pewnym trendom może słono kosztować – tak na poziomie portfela, jak i zdrowia.

Medycyna komplementarna i alternatywna to z ang. complementary and alternative medicine – CAM. Podejście terapeutyczne, praktyka medyczna lub produkt, które nie są uznawane za standardową opiekę medyczną.

  • medycyna alternatywna: terapia z zakresu CAM stosowana zamiast standardowej opieki medycznej.
  • medycyna komplementarna: terapia z zakresu CAM stosowana podczas standardowej opieki medycznej.
  • medycyna integracyjna: podejście terapeutyczne, łączące medycynę konwencjonalną oraz elementy terapii z zakresu medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM), co do których istnieją wysokiej jakości dowody naukowe dotyczące ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Medycyna alternatywna (zwana także medycyną niekonwencjonalną, paramedycyną, a czasami i medycyną naturalną bądź holistyczną) to rozpoznawanie i leczenie sposobami opartymi na podstawach, które nie zostały albo nie mogą być zweryfikowane przez medycynę naukową lub też w stosunku do których badania naukowe nie wykazały skuteczności.

Przykładowe metody leczenia niekonwencjonalnego: akupunktura, akupresura, apiterapia, aromaterapia, bioenergoterapia, biorezonans, fitoterapia, hipnoterapia, homeopatia, hydroterapia, irydologia, urynoterapia.

Lecznictwo niemedyczne (medycyna alternatywna) – przeciwnie niż medycyna konwencjonalna – opiera się głównie na praktycznych umiejętnościach terapeutów, których podstawę leczniczej działalności stanowią zwykle intuicja, doświadczenie czy też wrodzone zdolności.

Na drugim biegunie względem leczenia alternatywnego znajduje się medycyna konwencjonalna, która oparta jest na wynikach badań klinicznych oraz na dowodach naukowych (EBM) potwierdzających skuteczność, efektywność i bezpieczeństwo określonego postępowania terapeutycznego.

W naukach przyrodniczych podstawą jest metoda badawcza, oparta na ścisłych kryteriach i metodach eksperymentalnych. Badania takie wykazują obiektywnie nie tylko skuteczność danej metody, ale i poziom jej bezpieczeństwa; najpierw na liniach komórkowych, potem na zwierzętach, a następnie na ludziach. Istotne jest to, iż wielokrotnie zdarza się, iż substancja stosowana z powodzeniem na myszach nie daje dobrych efektów u ludzi. Człowiek nie jest dużą myszą – podkreśla prof. Sergiusz Nawrocki.

Czy medycyna niekonwencjonalna może pomóc?

Niektóre metody tzw. medycyny niekonwencjonalnej mogą wesprzeć terapię nowotworu. Onkolog i radioterapeuta prof. Sergiusz Nawrocki wymienia tu m.in. działanie przeciwbólowe akupunktury czy poprawiającą samopoczucie medytację. Nie są to jednak metody leczące raka, a więc doprowadzające do trwałego usunięcia nowotworu, ale mające charakter wspomagający i wpływający na jakość życia chorego.

Warto mieć na uwadze, iż początkowe pozytywne efekty obserwowane przez pacjentów przy zastosowaniu medycyny alternatywnej mogą być wynikiem placebo, regresji w kierunku średniej (w której poprawa, która i tak by się wydarzyła, jest przypisywana terapiom niekonwencjonalnym) czy mniejszej ilości skutków ubocznych związanych z zaprzestaniem terapii konwencjonalnej.

Eksperci apelują, aby pacjenci informowali lekarzy o podejmowanych próbach z tzw. metodami alternatywnymi. choćby substancje naturalne, takie jak zioła czy witaminy, mogą wchodzić w poważne interakcje z chemioterapią czy zaburzać gojenie ran pooperacyjnych. Stosowanie dużych dawek tego rodzaju substancji u osoby zdrowej może wywołać problemy przy wchłanianiu żelaza czy wydzielaniu hormonów. jeżeli natomiast ktoś z chorobą nerek będzie przyjmował duże dawki witaminy C, narazi się na niewydolność tych narządów.

Niestety, nie ma cudownego leku na raka i musimy sobie wszyscy z tego zdawać sprawę. Leczenie choroby nowotworowej to proces bardzo skomplikowany i złożony i na pewno w walce z nowotworem nie pomagają metody alternatywne, takie jak wlewy z witaminy C – podkreśla prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau.

ZOBACZ TAKŻE: DIETY ALTERNATYWNE W LECZENIU RAKA

Medycyna alternatywna a nowotwory

Diagnoza „nowotwór” sprawia, iż szukamy wiadomości o metodach jego leczenia. Internet „pomaga” – można znaleźć wiele rzekomo cudownych recept na raka. Pacjenci wciąż nie zdają sobie jednak sprawy z tego, iż różne alternatywne metody leczenia mają moc, ale niekoniecznie taką, jaką oferują reklamy i sprytni przedsiębiorcy.

Pacjent, który leczy się tradycyjnie i wspomaga terapię metodami alternatywnymi, ale nie mówi o tym lekarzowi prowadzącemu, najczęściej sprowadza na siebie kłopoty. Nie zawsze bowiem wie, iż leki stosowane w tzw. metodach alternatywnych mogą wchodzić w interakcje z leczeniem tradycyjnym, wywoływać lub pogłębiać niepożądane działania, albo osłabiać siłę stosowanego leczenia.

Lekarze niemal każdego dnia stają twarzą w twarz z wynikami alternatywnych metod leczenia i – jak przyznają – bywa to naprawdę trudne. Na oddział trafiają pacjenci w ciężkim stanie, często nie do uratowania, bo zawierzyli szarlatanom i zaniechali tradycyjnego leczenia. Niemal każdy onkolog miał też do czynienia z sytuacją, gdy chory przyszedł na wizytę z chińskimi ziołami i pytaniem, czy może to brać. Paradoksalnie nie jest to zła sytuacja, bo lepiej, by lekarz wiedział, czym jeszcze raczy się jego pacjent. Niemniej jednak onkolog staje w obliczu sporego problemu.

Nie dość, iż preparaty opisane po chińsku, to jeszcze zawierają mieszankę kilkunastu, czy kilkudziesięciu ziół – skąd mamy wiedzieć, jakie to będzie miało działanie? Reakcje między lekami a takimi preparatami, ich działania niepożądane, często są nieprzewidywalne. A nam brakuje dowodów zarówno na to czy to jest skuteczne, jak i na to, czy może zaszkodzić – mówi onkolog dr. n. med. Aleksandra Łacko.

Bywa, iż lekarze o dodatkowym „leczeniu” dowiadują się, kiedy sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli, leczenie nie idzie zgodnie z planem, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane efekty uboczne. Czasem pacjent sam zaczyna mówić lekarzowi o tybetańskich ziołach, chińskich preparatach, czy witaminowych wlewach.

Warto podkreślić, iż wiele z osób, które korzystały z metod medycyny alternatywnej deklaruje, iż nie otrzymały wystarczających informacji na temat swojej choroby i leczenia (konwencjonalnego). Wygląda więc na to, iż dostęp do wiarygodnych informacji jest tu kluczowy.

Gdzie sprawdzić rzetelne informacje o alternatywnych metodach leczenia? Przydatne materiały można znaleźć m.in. na platformie edukacyjnej Rak Niekonwencjonalnie prowadzonej przez Fundację Polska Liga Walki z Rakiem. Serwis zawiera aktualne i obiektywne informacje na temat medycyny alternatywnej i tzw. niekonwencjonalnych metod leczenia.

źródło: www.zdrowie.pap.pl

ZOABCZ WIĘCEJ: NIEKONWENCJONALNE METODY LECZENIA RAKA

Post Medycyna alternatywna i niekonwencjonalna – zachowaj ostrożność pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału