Masło shea to naturalna substancja, która z uwagi na swoje wszechstronne adekwatności znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Dlaczego cieszy się tak dużą sławą i w jakim celu najlepiej je stosować? W jakiej formie będzie najskuteczniejsze?
Spis treści:
- Czym jest masło shea (karite)?
- Cenne adekwatności masła shea (karite)
- Zastosowanie masła karite w kosmetykach
- Masło shea nierafinowane czy rafinowane?
Masło shea jest wykorzystywane w kuchni subsaharyjskiej do smażenia oraz jako dodatek do potraw. Jednak najbardziej znane jest ze swoich adekwatności kosmetycznych. Należy do surowców, które popularnie występują w produktach do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów. Wszystko za sprawą doskonałych adekwatności regenerujących i nawilżających tego składnika. Masło shea skutecznie chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak mróz, wiatr czy słońce. Posiada również adekwatności łagodzące podrażnienia oraz opóźniające procesy starzenia się skóry. Możliwości zastosowania tego surowca jest tak wiele, jak kosmetyków naturalnych z jego zawartością.
Masło shea zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wody z głębszych warstw naskórka, zapewniając tym samym nawilżenie. Jednocześnie uzupełnia braki lipidów
w skórze, wzmacniając naturalną barierę ochronną.
Czym jest masło shea (karite)?
Masło shea i masło karite są synonimami jednego surowca kosmetycznego. To nic innego jak olej roślinny pozyskiwany z nasion drzewa masłosza Parka (Vitellaria paradoxa), występującego w Afryce. W rejonach północnej Ugandy uchodzi za świętą roślinę, która jest obdarzana kultem od tysięcy lat. Osiąga choćby 15 metrów wysokości, a jego nasiona znajdują się wewnątrz owoców. Olej z masłosza ma postać twardego masła o beżowym odcieniu, który w kontakcie z ciepłem skóry przybiera konsystencję płynnego oleju. W produktach kosmetycznych znajdziemy go pod nazwą Butyrospermum parkii, w których spełnia funkcję emolientu, czyli surowca lipofilowego kluczowego w procesie nawilżania skóry oraz jako składnik bazowy kosmetyku.
Cenne adekwatności masła shea (karite)
Surowiec jest prawdziwym bogactwem drogocennych substancji. Jest źródłem „witamin młodości” – witaminy A i E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Za jego zwartą i gęstą konsystencję odpowiada kwas oleinowy oraz kwas stearynowy. To one stanowią niemal 90% zawartości masła shea. W postaci nieprzetworzonej, czyli nierafinowanej, występują w nim również polifenole. Z uwagi na swój skład, stanowi skuteczny środek regenerujący skórę, przywracający jej odpowiedni poziom nawilżenia oraz opóźniający procesy starzenia się, poprzez ochronę przed wolnymi rodnikami. Ponadto łagodzi podrażnienia, a także zabezpiecza skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Wykazuje również działanie przeciwświądowe.
Zastosowanie masła karite w kosmetykach
Z uwagi na swoje adekwatności, masło shea jest obecne w wielu produktach kosmetycznych dostępnych na rynku. Stosuje się je jako składnik gotowych kosmetyków.
Kremy nawilżające i balsamy do ciała
Masło shea zabezpiecza przed nadmiernym odparowywaniem wody z głębszych warstw naskórka, zapewniając tym samym nawilżenie. Jednocześnie uzupełnia braki lipidów w skórze, wzmacniając naturalną barierę ochronną. Ponadto koi podrażnienia, niweluje świąd, a także sprzyja szybszemu gojeniu uszkodzeń skóry. Często stosowane jest jako składnik kremów ochronnych na zimę. Masło shea znajdziemy również w składzie pomadek ochronnych na spierzchnięte usta. Sprawdza się szczególnie przy suchej i skłonnej do podrażnień skórze.
Preparaty myjące
Surowiec ten znajdziemy w produktach do oczyszczania twarzy i ciała dedykowanych choćby wrażliwej skórze. Masło shea często wykorzystuje się również w produktach do kąpieli. W czystej postaci może posłużyć jako dodatek do kąpieli. Należy rozpuścić łyżkę masła w wannie z ciepłą wodą. Po skończonej kąpieli osiądzie ono na skórze, nadając jej miękkość, gładkość i nawilżenie.
Kremy przeciwstarzeniowe
Za sprawą obecności naturalnych przeciwutleniaczy, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, masło shea opóźnia procesy starzenia się komórek. Dlatego też stanowi surowiec często wykorzystywany w bogatych produktach anti-ageing przeznaczonych dla wszystkich typu cery. Obecne w nim fitosterole sprawiają, iż zmarszczki są mniej widoczne, a cera jest elastyczna i bardziej jędrna. Ponadto wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV, pełniąc rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego w przedziale SPF 6-10. Tym samym stanowi niską ochronę przed fotostarzeniem. Surowiec ten używany jest także w formułach kosmetycznych przeznaczonych na delikatne okolice oczu. Jego adekwatności sprzyjają redukcji obrzęków i cieni, a konsystencja umożliwia masaż tych rejonów.
Kosmetyki do zniszczonych włosów
W składach szamponów i odżywek do codziennego stosowania masło shea (karite) występuje dość często. Szczególnie ma to miejsce w przypadku kosmetyków przeznaczonych dla włosów zniszczonych, wymagających intensywnej regeneracji oraz takich, które są mocno przesuszone. W czystej postaci masło shea stosowane jest jako odżywcza maseczka, która aplikowana na suche końcówki, zabezpiecza przed ich rozdwajaniem. Polecana jest też jako całonocny zabieg, po którym myjemy włosy szamponem. Pozwoli to na uzyskanie miękkości włosów oraz ich zdrowego blasku. Masło karite zamyka również szczeliny znajdujące się w strukturze włosa – likwidując ich porowatość. Aby ujarzmić odstające kosmyki oraz przeciwdziałać puszeniu się włosów, może być stosowane bez spłukiwania.
Kosmetyki dla dzieci i niemowląt
Z uwagi na niski potencjał drażniący i alergizujący masło shea jest chętnie dodawane do kosmetyków dla dzieci – może być stosowane już od pierwszych dni życia. Znajduje zastosowanie w produktach do kąpieli, jako środek łagodzący podrażnienia oraz w kremach ochronnych przed powstawaniem odparzeń pieluszkowych. Wykazuje również dużą skuteczność w pieluszkowym zapaleniu skóry, gdyż ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Masło shea na rozstępy w ciąży
Masło shea jest polecane również w ciąży. Charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania w tym okresie i można je aplikować bezpośrednio na skórę brzucha. Pomoże w ten sposób w prewencji rozstępów, uelastyczniając napiętą skórę. Ponadto zmniejszy świąd, który często towarzyszy w trakcie ciąży. Warto aplikować je więc na wszystkie partie ciała objęte ryzykiem wystąpienia rozstępów, jak piersi, brzuch czy uda. Masło umożliwia również wykonanie masażu, co dodatkowo pobudza regenerację skóry, zwiększa syntezę kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność oraz poprawia mikrokrążenie.
Na otarcia, ukąszenia komarów i poparzenia
Z uwagi na zdolność do przyspieszania regeneracji uszkodzonego naskórka, masło shea w czystej postaci stosowane jest również na drobne otarcia i skaleczenia. Wykorzystuje się je także jako środek na ugryzienia komarów. To również świetny sposób na łagodzenie poparzeń spowodowanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Masło shea nierafinowane czy rafinowane?
Z adekwatności masła shea można skorzystać nie tylko poprzez używanie gotowych produktów z jego dodatkiem. jeżeli decydujemy się na wybór masła w czystej postaci, warto zwrócić uwagę na to, z jaką formą surowca mamy do czynienia. W tym przypadku lepszym wyborem jest wprowadzenie do pielęgnacji nierafinowanej, czyli organicznej formy oleju. W trakcie procesu rafinacji część z cennych składników odżywczych – witamin i antyoksydantów – ulega redukcji, a wraz z nimi zmniejsza się działanie pielęgnacyjne. Wygląd nierafinowanego masła zdecydowanie różni się od jego rafinowanej formy. W organicznej postaci zachowuje bowiem swój charakterystyczny, brązowy kolor oraz orzechowy zapach. W oleju nierafinowanym znaleźć można również fragmenty nasion.
Masło shea (karite), mimo nazwy kojarzącej się z substancją o stałej konsystencji, jest olejem roślinnym. Stanowi niezwykle uniwersalny surowiec o wszechstronnym zastosowaniu. Jako składnik produktów kosmetycznych występuje dość często z uwagi na swoje adekwatności nawilżające, regenerujące i przeciwstarzeniowe. Wykorzystuje się je zarówno w konwencjonalnych, jak i naturalnych kosmetykach. Stosowane jest również w czystej postaci – najczęściej jako produkt do włosów. Jest to produkt naturalny o niezwykle cennych adekwatnościach, dlatego jego popularność stale rośnie.
Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.