W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na ten rok nie ma wystarczającej ilości środków, by zapłacić za wszystkie wykonane usługi zdrowotne – powiedział 10 października w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Kos.
Kto przywłaszcza środki na ochronę zdrowia?
Reprezentowany przez Marka Kosa resort udzielał posłom informacji w sprawie „dramatycznej sytuacji finansowej w polskiej ochronie zdrowia, w tym realnego zagrożenia utraty bezpieczeństwa lekowego”. Wniosek o udzielenie informacji na ten temat złożył klub Prawa i Sprawiedliwości.
Reprezentujący PiS Czesław Hoc powiedział, iż w NFZ brakuje pieniędzy, aby wypłacić szpitalom za wszystkie zaległe świadczenia, a także na niektóre programy lekowe. Podkreślił, że szpitale przekładają planowe operacje, ograniczają przyjęcia, a kolejki do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej się wydłużają.
Dopytywał, jaką rząd ma strategię w sytuacji, gdy w NFZ brakuje pieniędzy na zapłatę za świadczenia. Poseł PiS chciał wiedzieć też, „gdzie podziały się pieniądze na ochronę zdrowia, skoro według GUS zarobki wzrosły o 11 proc., więc wpływy ze składki były wyższe”. Zdaniem Hoca zamiast „bzdurnych komisji śledczych” należałoby powołać komisję śledczą do spraw ochrony zdrowia.
– Kto przywłaszcza środki na ochronę zdrowia? – pytał.