Badanie Mammo-50, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, wykazało, iż rzadsze wykonywanie mammografii u kobiet po leczeniu raka piersi jest równie skuteczne jak coroczne badania kontrolne.
Mammografia odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu nowych przypadków raka piersi lub nawrotów choroby. Jednak w ostatnich latach odsetek nawrotów miejscowych spada, co sugeruje, iż nowoczesne metody leczenia chirurgicznego i terapie systemowe skutecznie zapobiegają wznowie choroby. Młodszy wiek pacjentek jest jednym z najsilniejszych czynników ryzyka nawrotu, a kobiety poniżej 50. roku życia mają gorsze rokowania w przypadku wystąpienia wznowy.
Mammografię po leczeniu onkologicznym wystarczy wykonywać co dwa–trzy lata
Celem badania Mammo-50 było określenie, czy rzadsza mammografia (co dwa lata po leczeniu oszczędzającym lub co trzy lata po mastektomii) nie jest gorsza pod względem przeżywalności specyficznej dla raka piersi niż coroczne badania kontrolne. Badanie objęło 5235 kobiet i zostało przeprowadzone w 114 szpitalach w Wielkiej Brytanii. Pacjentki zostały losowo przypisane do jednej z dwóch grup – corocznej lub rzadszej mammografii – i były obserwowane przez sześć lat. Główne punkty końcowe obejmowały przeżywalność specyficzną dla raka piersi oraz analizę kosztów (ta ostatnia zostanie opublikowana osobno).
Analiza wyników wykazała, iż 5-letnia przeżywalność dla raka piersi wynosiła 98,1 proc. w grupie mammografii wykonywanych co roku i 98,3 proc. w grupie rzadziej wykonywanego badania, co potwierdza, że rzadsza mammografia nie jest gorsza od corocznej. Podobne wyniki uzyskano dla wskaźnika przeżycia całkowitego (OS) oraz okresu wolnego od nawrotu (PFS). Większość przypadków nawrotu wykryto na podstawie objawów klinicznych lub hospitalizacji w trybie nagłym, a różnice między obiema grupami były minimalne.
Zmiana wytycznych dotyczących mammograficznej kontroli
Wnioski z badania sugerują, iż kobiety po leczeniu raka piersi, które pozostają wolne od choroby przez trzy lata, mogą bezpiecznie przejść na rzadsze badania kontrolne. Kobiety po mastektomii powinny wykonywać mammografię co dwa–trzy lata, a pacjentki po leczeniu oszczędzającym mogą po trzech latach corocznych badań przejść na rzadszą kontrolę. Wyniki badania Mammo-50 mogą doprowadzić do zmiany wytycznych dotyczących mammograficznej kontroli po leczeniu raka piersi w Wielkiej Brytanii i na świecie.
Dodatkowo podkreśla się unikatowość przeprowadzonego badania, ponieważ obecne wytyczne często opierają się na opiniach ekspertów i analizach retrospektywnych. Wyniki Mammo-50 pokazują, iż u kobiet o niskim ryzyku nawrotu mniej intensywna kontrola może być równie skuteczna, co pozwala uniknąć niepotrzebnych obciążeń związanych z częstymi badaniami.