Mama pięcioraczków z Horyńca o chorobie dzieci. "Przechodzą ją dość łagodne, choć zobaczymy"

gazeta.pl 19 godzin temu
Zdjęcie: TikTok, screen, @clarke.go.lanta


Rodzice pięcioraczków z Horyńca, państwo Clarke, aktualnie mieszkają w Tajlandii. Pani Dominika jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych i na bieżąco informuje jednak, co dzieje się u jej dzieci. - Choroby w raju - pisze na TikToku, relacjonując wyprawę do apteki. Co dolega maluchom?Dominika i Vincent Clarke są znani jako rodzice pięcioraczków z Horyńca. Para wspólnie wychowuje jedenaścioro dzieci. Kilka miesięcy temu zdecydowali się przeprowadzić do Tajlandii. Sporo osób nie kryło wówczas swojego zaskoczenia, bowiem wyjazd z tak liczną gromadką z pewnością nie był łatwym zadaniem. Zobacz: Pięcioraczki z Horyńca uciekają z Polski. Wybrali kraj z gorszą opieką zdrowotną. "Prorodzinny, nie będziemy odstawać".
REKLAMA


Zobacz wideo


Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?


Pani Dominika na bieżąco informuje jednak, co dzieje się w jej rodzinie. Okazuje się, iż teraz dzieci przechodzą trudny "chorobowy" czas. - Choroby w raju – ospa wietrzna, czyli "chickenpox party". Na ten moment ospę mają Ella i Alexander, ale jeszcze czwórka dzieci przed nami. Przechodzą ją dość łagodnie, choć zobaczymy, jak to się dalej potoczy - pisze na TikToku mama pięcioraczków z Horyńca.Udaję się teraz do apteki, zobaczymy czy można tu coś dostać na ospę wietrzną. W Polsce wiem, iż kiedyś takim fioletowym się smarowało albo białym. Nie pamiętam, jak to się nazywa, ale chyba też paracetamol można tylko podawać- mówi na zamieszczonym nagraniu. - Udam się tu na konsultację i zapytam się, jak im pomóc, bo się drapią, swędzi je w ogóle, wiecie jak to jest z ospą, a jeszcze razy sześć - to będzie wyzwanie - dodaje. W trakcie filmiku pokazuje też, jak wygląda apteka w Tajlandii. Wewnątrz bardzo przypomina te, które są u nas. Jest duży wybór różnych produktów, półki są dobrze oznaczone, by każdy mógł gwałtownie znaleźć to, po co przyszedł. Po wyjściu pani Dominika zaprezentowała dwie reklamówki lekarstw, jakie kupiła chorym dzieciom. Znalazły się w niej m.in. paracetamol w płynie i czopkach, maść, lek przeciw wymiotom czy środek przeciwwirusowy. Za wszystko zapłaciła 90 zł. Pod nagraniem pojawiło się kilkaset komentarzy. Wiele osób radzi mamie pięcioraczków, jak może pomóc dzieciom. "Nasz pediatra kazał pryskać octeniseptem i nie smarować niczym", "Przeszliśmy ospę w tamtym roku. Masakra jakaś. Pomógł nadmanganian potasu", "Kiedyś smarowałam synka maścią cynkową", "Proponuję kąpiel w krochmalu. Jest wielką ulgą w swędzeniu. Mnie tak leczono i ja swoje dzieci też tak leczyłam"- piszą.Ospa - co to za chorobaJak wynika ze statystyk, każdego roku w Polsce odnotowuje się od 160 do 200 tys., przypadków zachorowań na ospę wietrzną. Szacuje się jednak, iż jest ich więcej, ponieważ zdarza się, iż choroba przebiega na tyle lekko, iż trudno ją zdiagnozować. Ospa objawia się przede wszystkim swędzącą wysypką, bólem głowy, stanem gorączkowym (lub gorączką), osłabieniem i brakiem łaknienia. Najczęściej z reguły ma lekki przebieg, jednak trzeba mieć na uwadze, iż niektóre osoby, w tym dzieci, mogą ją przechodzić bardzo ciężko.


Liczba hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu lub powikłań ospowych w Polsce waha w granicach 1000 rocznie [...] Okres wylęgania się ospy wietrznej wynosi najczęściej 11-21 dni. Dziecko świadomie narażone na zakażenie wirusem ospy wietrznej może ulec zakażeniu innymi drobnoustrojami- wyjaśnia pediatrka Ewa Duszczyk, cytowana przez Główny Inspektorat Sanitarny. Informuje też, iż rodzice często są bardzo zaskoczeni powikłaniami po ospie, które są nie tylko uciążliwe, ale mogą być też groźne dla zdrowia, a choćby życia. Z powodu ospy wietrznej co roku w Polsce umiera od jednej do czterech osób. Zgodnie z obowiązującym w Polsce Programem Szczepień Ochronnych "szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest obowiązkowe dla osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie (dzieci do ukończenia 12 roku życia: z upośledzeniem odporności, o wysokim ryzyku ciężkiego przebiegu choroby, z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji, zakażone HIV, przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią, oraz dzieci do ukończenia 12 roku życia z otoczenia tych osób określonych)".W 2012 roku wprowadzono bezpłatne szczepienia przeciw ospie wietrznej dla dzieci, które chodzą do żłobków, przedszkoli, klubów malucha lub mieszkają w domach dziecka. Przebywanie w większych skupiskach stwarza bowiem większe ryzyko zachorowania.
Idź do oryginalnego materiału