Mąka mące nierówna. Jaka mąka będzie zdrowsza od mąki pszennej?

zdrowie.interia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki różnych jej rodzajów. I jaką tu wybrać? Gdy chodzi o mąkę, mamy oczywiście popularną mąkę pszenną, ale też mniej znane mąki orkiszowe, jaglane czy z ciecierzycy. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Która jest najzdrowsza? Która będzie najlepsza dla ciebie? Sprawdź, co warto wiedzieć o rodzajach mąki.


Mąka pszenna - najpopularniejsza mąka


Jednym z najstarszych i najczęściej używanych rodzajów mąki pozostaje mąka pszenna. Przez dziesięciolecia postrzegana była jako niezbędny składnik diety. Współczesne badania zwróciły jednak uwagę na jej ciemniejszą stronę. Jest m.in. wysoko przetworzona. Podczas procesu produkcji traci wiele z naturalnych składników odżywczych. W efekcie zostają przede wszystkim proste węglowodany, które podnoszą poziom cukru we krwi, co prowadzić może do różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Co więcej, mąka pszenna zawiera gluten (co pozostaje problematyczne dla osób z nietolerancją na ten składnik) i zdecydowanie nie jest ona najzdrowszą z dostępnych opcji.Reklama


Mąka pełnoziarnista - jaka to mąka?


Krokiem w stronę zdrowszej alternatywy jest wybór mąki pełnoziarnistej. W przeciwieństwie do pszennej powstaje z całych ziaren pszenicy, dzięki czemu zachowuje większą ilość błonnika, witamin i minerałów. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na błonnik, który wspomaga trawienie oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Na tym jednak jej zalety się kończą. Z jednej strony również zawiera gluten, z drugiej - należy sięgać po nią z umiarem, aby uniknąć nadmiernej ilości węglowodanów.


Mąka orkiszowa jest wybierana coraz chętniej


Mąka orkiszowa z roku na rok zyskuje na popularności. I dzieje się tak nie bez powodu. Orkisz jest bowiem w mniejszym stopniu przetworzony niż nowoczesne odmiany pszenicy, co oznacza, iż zachowuje on więcej cennych składników odżywczych. Głównie błonnika, ale też witamin z grupy B oraz minerałów, jak magnez, fosfor czy żelazo. Mimo to znów powraca problem glutenu.


Mąki bezglutenowe - czyli jakie?


Popularnym wyborem dla osób unikających glutenu pozostaje mąka ryżowa. To lekkostrawny produkt, świetnie sprawdzający się w wypiekach oraz jako zagęszczacz w zupach i sosach. W tym przypadku potwierdzenie znajduje jednak powiedzenie, iż nie można jednocześnie mieć ciastka i go zjeść: mąka ryżowa zawiera stosunkowo niewielką ilość błonnika oraz innych składników odżywczych.
Większą ich ilość znajdziemy natomiast w pozyskiwanej z ziaren prosa mące jaglanej. Jest ona bogata w błonnik, witaminy z grupy B, magnez, fosfor i żelazo, a także pozbawiona glutenu. Podobnymi adekwatnościami cechuje się popularna w kuchni śródziemnomorskiej i indyjskiej mąka z ciecierzycy. Ma ona jednak specyficzny smak, co niektórym może nie odpowiadać, a także pozostaje dość ciężkostrawna.


Mąkę kukurydzianą najlepiej traktować jako formę dodatku do diety. Jako główny składnik wypieków lub potraw nie zapewnia bowiem tak szerokiego zakresu korzyści zdrowotnych - jej wartość odżywcza jest mocno ograniczona. Pozostaje jednak lekkostrawna, dlatego sięgać po nią warto w przypadku delikatnych wypieków dla dzieci lub osób starszych.


Najmniej kaloryczne mąki


Kluczową kwestią dla wielu osób, zwłaszcza na diecie, jest niskokaloryczność produktów, po które sięgają. Spośród najpopularniejszych rodzajów mąki najmniej kaloryczne są: mąka żytnia, mąka pszenna pełnoziarnista, mąka kukurydziana i ryżowa. Należy jednak pamiętać, iż kaloryczność to tylko jeden z wielu czynników do rozważenia. Potrzeby dietetyczne bywają zróżnicowane i inne aspekty, takie jak zawartość błonnika czy białka, także warto brać pod uwagę.


Jaką mąkę wybierać? Która mąka jest najzdrowsza?


Wybór najzdrowszej mąki pozostaje więc złożonym zagadnieniem i nie sposób wskazać jednego, niekwestionowanego zwycięzcy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zdrowotnych oraz dietetycznych. Mąki pełnoziarniste i orkiszowe oferują lepszą wartość odżywczą, ale zawierają gluten. jeżeli chcemy go uniknąć, lepszym wyborem będą mąki ryżowe, jaglane i ciecierzycowe. Łatwiejszym zadaniem jest wskazanie mąki, której spożycie lepiej ograniczyć - to mąka pszenna, zwłaszcza w formie rafinowanej.
Kluczem do zdrowego odżywiania nie jest wybór jednego produktu, który postrzegamy za najbardziej zdrowy, a różnorodność. Różne grupy pokarmów dostarczają odmiennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i każdy z nich ma unikalne adekwatności. Najlepsza dieta to dieta urozmaicona - nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale i lepszego samopoczucia oraz większej satysfakcji z jedzenia.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału