Magiczny plastik: co to jest i jak go używać?

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Magiczny plastik


Chociaż cieszy się rosnącą popularnością, magiczny plastik nie ma w sobie nic nowego. Jest używany od lat 70-tych – między innymi – do rękodzieła szkolnego i biżuterii. Jest również znany jako shrink plastic i występuje w różnych rozmiarach i kolorach.

Kojarzy się z „magią”, ponieważ może się kurczyć i zwiększać grubość choćby siedmiokrotnie pod wpływem wysokich temperatur. Można z niego zrobić breloczki, magnesy, elementy do scrapbookingu i wiele więcej. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Tutaj wyjaśnimy ci wszystko.

Do czego służy magiczny plastik?

Magiczne tworzywo sztuczne jest ulubionym materiałem do majsterkowania, tworzenia biżuterii kostiumowej i drukowania zdjęć. Istnieje choćby specjalna odmiana do tego ostatniego celu, chociaż jest ona zwykle droższa niż zwykły magiczny plastik.

Można z niego robić breloczki, kolczyki, elementy do kolczyków, wisiorki, magnesy i ozdoby do pierścionków, spinki do włosów i prace scrapbookingowe. W rzeczywistości jest tak wszechstronny, iż jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Dowiedz się więcej: Recykling resztek mydła – 3 sposoby

Jak można wykorzystać magiczny plastik?

Jest bardzo łatwy w użyciu. Zobaczmy szczegółowo, jakich materiałów potrzebujesz i jakie kroki należy wykonać, aby użyć go w rękodziele.

Materiały

Materiały, których będziesz potrzebować, są następujące:

  • Magiczny plastik w arkuszach w wybranym rozmiarze i kolorze. jeżeli chcesz na nich nadrukować, koniecznie zapytaj o specjalny typ w sklepie, w którym je kupujesz.
  • Markery permanentne, tusze na bazie alkoholu, kredki, stemple lub kreda. Pamiętaj, iż nie będziesz ich wszystkich potrzebować; ogólnie zależy to od arkusza, którego zamierzasz użyć.
  • Małe nożyczki i dziurkacz. To drugie, jeżeli planujesz zrobić zawieszkę, brelok do kluczy lub parę kolczyków.
  • Wzory. Niezależnie od tego, czy chcesz drukować, czy odbijać wzory na swoim magicznym plastiku, konieczne jest przygotowanie projektów, których będziesz używać.
  • Papier ścierny, najlepiej drobnoziarnisty. Prawdopodobnie będziesz go potrzebować, jeżeli projekt ma wiele krzywizn lub jeżeli podczas cięcia powstają małe niedoskonałości.
  • Piekarnik, opalarka lub suszarka do włosów. W takim przypadku możesz użyć jednego z wymienionych. jeżeli robisz rękodzieło z dziećmi, ta część powinna być zawsze wykonywana przez osobę dorosłą.

Zalecenia

Proces tworzenia rękodzieła z magicznego plastiku można podzielić na rysowanie projektu i pieczenie. W pierwszym kroku trzeba narysować, skopiować lub wydrukować projekt na arkuszu. Następnie trzeba wyciąć, przeszlifować i zrobić dziurkę (tylko w razie potrzeby, np. w breloczkach, kolczykach, wisiorkach itp.).

Istnieją jednak pewne kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas kształtowania projektu. Oto niektóre z nich:

  • Na wszystkich formatach, z wyjątkiem przezroczystego, można używać kolorowych kredek.
  • Do rysowania na przeźroczystych kartkach można używać mazaków, tuszy na bazie alkoholu oraz markerów z trwałą farbą.
  • Rysuj zawsze na chropowatej powierzchni arkuszy.
  • Koloruj bez wywierania zbyt dużego nacisku. Nie musi być całkowicie jednolity. W końcu plastik kurczy się choćby siedmiokrotnie, przez co kolory stają się bardziej intensywne.
  • Wytnij wzór pozostawiając margines od dwóch do trzech milimetrów. Postaraj się też, aby kształty nie były zbyt skomplikowane, ponieważ figura może się zepsuć podczas pieczenia.

Pieczenie

Przed włożeniem figurek do piekarnika należy go rozgrzać do co najmniej 140°C i maksymalnie 170°C (od 280 do 340 Fahrenheita). Gdy będzie gorący, umieść przedmiot w piekarniku. Pamiętaj, iż musi być na papierze do pieczenia i na blasze.

Trzymaj go w piekarniku przez trzy minuty. Następnie wyjmij, pozwól mu ostygnąć i to wszystko! Zrobiłeś swoje pierwsze magiczne plastikowe rzemiosło. jeżeli przedmiot nie jest elastyczny, musi jeszcze pozostać w piekarniku.

Coś podobnego dzieje się, gdy ma bąbelki; oznacza to, iż temperatura nie była wystarczająco wysoka i trzeba będzie ponownie włożyć przedmiot do piekarnika. Tym razem może to potrwać trochę dłużej.

Przeczytaj także: Ozdobne pisanie, czyli lettering – jego zasady i zalety

Magiczny plastik: materiał o nieskończonych możliwościach

Magiczny plastik stał się koniecznością w świecie rękodzieła. To jeden z ulubionych materiałów do wyrobu biżuterii i akcesoriów. Używa się go również do produkcji pamiątek na specjalne okazje, takie jak wesela.

Ludzie chętnie go wybierają, bo jest łatwy w użyciu, a możliwości są nieograniczone. Ponieważ jednak wymaga użycia piekarnika do obróbki, zajęcia rękodzieła z dziećmi powinny być nadzorowane i wspierane przez osobę dorosłą.

W przypadku przywierania materiału należy go natychmiast wyjąć z pieca. Gdy trochę ostygnie, można go oddzielić dzięki jakiegoś przyboru kuchennego. Po wykonaniu tej czynności pozostaje już tylko ponowne podgrzanie, aby proces obkurczania przebiegał prawidłowo. Chcesz spróbować? Wyniki cię zadziwią!

Plastiki jednorazowego użytku: dlaczego należy ich unikać
Plastiki jednorazowego użytku są wysoce zanieczyszczającymi środkami, których często używamy w naszym codziennym życiu. Jak je zamienić? Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału