Ma szansę być pierwszą prezydentką USA. 4 rady rodzicielskie od Kamali Harris

mamadu.pl 2 miesięcy temu
Kamala Harris to wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w rządzie Joe Bidena, ale również świetna polityczka i prawniczka. Jest przedstawicielką Partii Demokratycznej i w wyborach prezydenckich w 2024 roku stanie do walki o fotel prezydencki z Donaldem Trumpem. W osobistej rozmowie podzieliła się 4 rodzicielskimi radami od swojej mamy na wspieranie dziecka w drodze do sukcesów.


Dzięki wychowaniu odniosła sukces


Jeśli Kamala Harris wygra wybory na prezydenta USA jesienią 2024 roku, będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku, choć już w 1989 roku prezydent Gerald Ford zakładał, iż w niedługim czasie Amerykanie wybiorą na prezydenta kobietę. 35 lat później wreszcie jest polityczka, która ma realne szanse na wygranie wyborów.

Sama Harris klucza do swojego sukcesu upatruje m.in. w tym, jakie wychowanie wyniosła z domu i jakie wartości zaszczepiła w niej jej mama. Polityczka nigdy nie ukrywała, iż za jej sukcesem częściowo stoi matka, która zawsze służyła jej radami. W najnowszych wywiadach dotyczących kampanii prezydenckiej Harris mówi, iż mama np. zawsze nalegała, żeby nigdy nie robiła niczego na pół gwizdka.

Matka Kamali Harris, Shyamala Gopalan Harris, wyjechała z Indii do USA, kiedy miała 19 lat. Zdobyła tytuł doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim, a następnie poświęciła życie karierze naukowej i badaniom nad rakiem piersi. Kobieta nigdy nie ukrywała, iż jej rodzicielstwo było dość surowe. Ustaliła z córką jasne zasady i oczekiwała ich respektowania, a sama określała swoje macierzyństwo jako autorytatywne, w którym buduje się autorytet rodzica i na jego podstawie pielęgnuje więź z dzieckiem. Kamala Harris wymienia 4 powiedzenia mamy, które pomogły jej w osiągnięciu sukcesu:

1. "Angażuj się na 100 procent"


Ta rada sprawiła, iż Harris bez reszty poświęciła się nauce prawa, za pomocą którego została prokuratorem i może, jak sama mówi, "chronić pokrzywdzonych". Istnieją badania, które pokazują, iż 100-procentowe zaangażowanie dziecka w dane przedsięwzięcie sprawia, iż nie poddaje się tak łatwo, kiedy przychodzą trudności w osiągnięciu celu albo całkowita porażka. Ten upór i pewność siebie w dążeniu do celu są ważne, bo dzięki nim dziecko może w rozwoju dojść tam, gdzie chce. Ta siła pomaga też radzić sobie z niepowodzeniami i ponownym podjęciem działania.

2. "Nie daj się określać innym. Niech opisują cię twoje działania"


Harris przyznaje, iż w ten sposób mama budowała w niej poczucie własnej wartości i pewność siebie, które sprawiały, iż zawsze starała się szukać rozwiązań z trudnych sytuacji. Silna psychika sprawiła, iż nie uległa np. presji rówieśników i nie pozwalała, żeby inni ją szufladkowali. To sprawiło, iż dziś kobieta czuje się odpowiedzialna za siebie i wie, jak powinna się zachować, by osiągnąć założone cele.

3. "Zamiast narzekać, weź sprawy w swoje ręce"


Harris uważa, iż jej mamie zawsze zależało na tym, by jej dziecko czuło się pewne siebie i wiedziało, iż ma sprawczość. Zamiast więc narzekać i się martwić, zachęcała córkę do układania planu i realizowania postanowień. To wykształciło w niej odporność psychiczną, odwagę i motywację do podejmowania działań. Sprawiło też, iż wierzyła w siebie i swoje możliwości.

4. "Nie bądź oderwana od rzeczywistości"


W Polsce pytamy: "Z choinki się zerwałeś?", a mama Kamali Harris twierdziła, iż nie można być "urwanym z drzewa kokosowego". Chodzi o to, by mieć świadomość, skąd się pochodzi, jaka historia i realia współczesne nas kształtują. "Istniejesz w kontekście wszystkiego, w czym żyjesz i tego, co cię czeka" – mawiała Shyamala Gopalan do małej Kamali.

Wciąż uczyła córkę odpowiedzialności, ale pokazując jej, iż jej problemy nie są oderwane od rzeczywistości, tylko istnieją też w jakimś szerszym kontekście, bo ona jest częścią danej społeczności. Taka perspektywa kształtuje w dziecku empatię, otwartość umysłu i wspiera inteligencję emocjonalną. A te – jak twierdzą eksperci od wychowania – są niezbędnymi elementami w odnoszeniu sukcesów i poczuciu szczęścia.

Źródło: cnbc.com, journals.sagepub.com


Idź do oryginalnego materiału