Long COVID − nowa definicja

termedia.pl 5 miesięcy temu

Eksperci NASEM (National Academies of Sciences, Engineering and Medicine) opracowali nową, opartą na najlepszych dostępnych dowodach definicję zespołu long COVID, którą przedstawiono na łamach „The New England Journal of Medicine”.



Long COVID to przewlekła choroba, która występuje po zakażeniu SARS-CoV-2 i utrzymuje się przez co najmniej 3 miesiące jako ciągły, nawracający, remisyjny lub postępujący stan chorobowy, który wpływa na jeden lub więcej układów i narządów.

Objawia się na wiele sposobów. Zajęty może być każdy układ narządów, a u pacjentów mogą wystąpić:
• Pojedyncze lub wielokrotne objawy, takie jak duszność, kaszel, uporczywe zmęczenie, powysiłkowe złe samopoczucie, trudności z koncentracją, zmiany w pamięci, nawracający ból głowy, zawroty głowy, szybkie bicie serca, zaburzenia snu, problemy ze smakiem lub węchem, wzdęcia, zaparcia i biegunka.
• Pojedyncze lub wielokrotne diagnozowane stany, takie jak śródmiąższowa choroba płuc i hipoksemia, choroby układu krążenia i zaburzenia rytmu, upośledzenie funkcji poznawczych, zaburzenia nastroju, stany lękowe, migrena, udar, zakrzepy krwi, przewlekła choroba nerek, zespół tachykardii ortostatycznej posturalnej i inne formy dysautonomii, bóle mięśniowe zapalenie mózgu i rdzenia – zespół przewlekłego zmęczenia, zespół aktywacji komórek tucznych, fibromialgia, choroby tkanki łącznej, hiperlipidemia, cukrzyca i choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i zespół Sjögrena.
• Może nastąpić po bezobjawowym, łagodnym lub ciężkim zakażeniu SARS-CoV-2. Poprzednie infekcje mogły zostać rozpoznane lub nierozpoznane.
• Może mieć charakter ciągły od momentu ostrej infekcji SARS-CoV-2 lub opóźniony początek przez tygodnie lub miesiące po tym, co wydawało się całkowitym wyzdrowieniem po ostrej infekcji.
• Może dotyczyć dzieci i dorosłych, niezależnie od stanu zdrowia, niepełnosprawności, statusu społeczno-ekonomicznego, wieku, płci, orientacji seksualnej, rasy, grupy etnicznej czy położenia geograficznego.
• Może zaostrzyć istniejące wcześniej schorzenia lub objawić się jako nowe.
• Może mieć charakter od łagodnego do ciężkiego i ustąpić w ciągu miesięcy lub utrzymywać się przez miesiące lub lata.
• Można go zdiagnozować na podstawie objawów klinicznych; żaden w tej chwili dostępny biomarker nie pozwala jednoznacznie określić obecności tego schorzenia.
• Może upośledzać zdolność do pracy, uczęszczania do szkoły, opiekowania się rodziną i dbania o siebie, co ma głęboki wpływ emocjonalny i fizyczny na pacjentów, ich rodziny i opiekunów.

Pełna wersja dokumentu jest dostępna w języku angielskim pod linkiem.

Idź do oryginalnego materiału