Od lipca w województwie łódzkim zwiększy się dostępność do badań prenatalnych dla kobiet w ciąży. Cała inicjatywa będzie realizowana we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Diagnostyka będzie przeprowadzana w 12 ośrodkach.
Niezbędne badania
Warto zaznaczyć, iż wykonywanie badań prenatalnych umożliwi wykrycie na wczesnym etapie możliwych wad genetycznych i zaplanowanie wczesnego leczenia.
– Badania prenatalne pozwalają wykryć niektóre zaburzenia w rozwoju płodu i wady genetyczne już na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia. o ile zaistnieje taka konieczność, ciężarna może też zostać skierowana na poród do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności, który posiada oddział intensywnej opieki medycznej dla noworodków oraz odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Badania prenatalne to też poczucie bezpieczeństwa przyszłych rodziców, iż nie ma ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u ich dziecka – podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.
Łódzki NZF rozstrzygnął konkurs, z którego wyłoniono 5 nowych, specjalistycznych placówek. Do tej pory było jedynie 7 takich miejsc. Wszystkie wymagania muszą być uwzględnione w przepisach i procedurach medycznych.
Spełnienie warunków
Rośnie średni wiek, w którym Polki rodzą dzieci, w tej chwili późna ciąża stanowi 8-10% wszystkich ciąż. Ciąża po 35. r. ż. wiąże się z ryzykiem zmian patologicznych u płodu. Niektóre wady można rozpoznać w I i II trymestrze ciąży. Każda kobieta, która podejrzewa wadę genetyczną u płodu, może skorzystać z bezpłatnej dalszej diagnostyki w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ.
Na początku ciężarna idzie na badania z krwi oraz nieinwazyjne badanie diagnostyczne – badania genetyczne USG płodu – 11/13 oraz 18/23 tydzień ciąży. Dopiero na ich podstawie lekarz decyduje się na przeprowadzenie badań inwazyjnych, które polegają na pobraniu materiału do badań genetycznych, następnie w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG. Warto zaznaczyć, iż na badania prenatalne kobieta ciężarna musi wyrazić zgodę.
Program przeznaczony jest dla kobiet, które spełniają przynajmniej jedno z kryteriów:
- skończone 35 lat,
- aberracja chromosomowa płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,
- jeśli u ciężarnej lub ojca dziecka stwierdzono wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych,
- jeśli u kobiety jest zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową.
W roku z programu w województwie łódzkim skorzystało ponad 5000 osób. Na badania skierowano 410 kobiet i wykonano: 404 amniopunkcje, 58 biopsje trofoblastu, 2 kordocentezy. U 506 kobiet potwierdzono wady płodu w badaniu USG (bez procedury inwazyjnej).
Źródło: PAP