Od 2 stycznia 2024 r. w Łodzi ruszył nabór wniosków do programu dofinansowania procedury in vitro. Jest to kolejna edycja tego programu. Inicjatywa dofinansowania in vitro trwa od 2016 roku, dzięki czemu na świat przyszło 500 dzieci.
Program polityki zdrowotnej
W obliczu obserwowanych oraz prognozowanych krytycznych zmian demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa oraz coraz większą liczbą par borykających się z problemem niepłodności część miast decyduje się na dofinansowanie procedury in vitro, jednym z nich jest Łódź. Władze Łodzi co roku przeznaczają na dofinansowanie in vitro aż 1 mln zł z miejskiego budżetu. Jak dodaje Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi, iż projekt będzie kontynuowany, dopóki każda potrzebująca para nie otrzyma pomocy.
W roku 2024 z programu będzie mogło skorzystać aż 200 par. Dofinansowanie wynosi 5 tys. zł. i można się o nie ubiegać trzykrotnie.
Warunki, jakie należy spełnić, aby zostać zakwalifikowanym do programu:
- para musi mieszkać w Łodzi,
- para musi w Łodzi rozliczać się z podatku dochodowego,
- kobieta nie może mieć więcej niż 40 lat, w niektórych przypadkach po konsultacji z lekarzem, wiek może być podniesiony do 42 lat.
Program skierowany jest zarówno do małżeństw, jak i związków nieformalnych.
Miejski program in vitro
– Ustawa o in vitro została podpisana przez prezydenta. Jednak zacznie obowiązywać od połowy 2024 r. W związku z tym nie chcemy zostawić żadnej z par bez pomocy. Dlatego miejski program in vitro będziemy kontynuować, dopóki nie będziemy pewni, iż każdy z potrzebujących będzie mógł skorzystać z krajowego programu – zaznaczyła Hanna Zdanowska.
Program ten przewiduje również zamrożenie komórek rozrodczych. Rozwiązanie to jest stosowane w momencie, kiedy kobieta lub mężczyzna choruje na nowotwór i musi się poddać chemioterapii. Pary, które zmagają się z chorobą nowotworową, podlegają przyśpieszonej kwalifikacji.
Ponadto warto dodać, iż skuteczność programu mierzona stosunkiem liczby ciąż do wykonanych transferów wynosi niemal 50%.
„Program polityki zdrowotnej pn. Dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi na lata 2021 – 2025” uzyskał status kontynuowanego w niezmienionej formie w stosunku do Programu realizowanego w latach 2016 – 2020. W związku z powyższym obecna edycja nie będzie podlegała ponownemu zaopiniowaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Licencję od Miasta Łódź na Program realizowany w latach 2021 – 2025 otrzymały:
- Powiat Zduńskowolski – styczeń 2022
- Miasto Suwałki – luty 2022
- Miasto Rzeszów – luty 2022
- Miasto Zawiercie – październik 2022
- Miasto Zduńska Wola – styczeń 2023
- Województwo Śląskie – marzec 2023
- Miasto Przemyśl – lipiec 2023
- Miasto Bytom – sierpień 2023
Źródło: uml.lodz.pl, rynekzdrowia.pl