Linus Torvalds planuje wprowadzić zmiany związane z Rust z pominięciem maintainerów jądra Linux

dou.eu 2 dni temu

Christoph Hellwig, maintainer podsystemów DMA, KVM, Slab Allocator oraz architektury PowerPC w jądrze Linux, zdecydowanie sprzeciwił się przyjęciu Rust-owego wsparcia dla podsystemu DMA, twierdząc, iż takie zmiany nie mają sensu, dopóki nie zostaną uzgodnione ze społecznością i uwzględnione w dokumentacji jądra.

Christoph zwrócił również uwagę, iż w zasadach podano błędne informacje, sugerujące, iż maintainerzy mogą samodzielnie podejmować decyzje o włączeniu kodu związanego z Rustem do swoich podsystemów. Zgodnie z jego słowami, Linus Torvalds w prywatnej rozmowie oświadczył, iż ma zamiar wprowadzić kod Rust do jądra, pomimo sprzeciwu maintainerów. Oznacza to, iż deweloperzy i maintainerzy jądra będą musieli zmierzyć się z Rustem, niezależnie od tego, czy tego chcą, czy nie.

Christoph porównał rozprzestrzenianie się Rust-owych powiązań do przerzutów nowotworowych, które mogą doprowadzić do fragmentacji jądra. W efekcie jądro stanie się projektem napisanym w kilku językach, bez wyraźnego określenia, kiedy który język powinien być używany. Tego rodzaju mieszana baza kodu, według Christopha, będzie jego najgorszym koszmarem, ponieważ ciągle będzie dochodzić do konieczności przepisywania kodu z jednego języka na inny, a potem z powrotem.

Christoph pyta, jaki jest cel wprowadzenia Rust do jądra. jeżeli chodzi o rozwiązanie problemów bezpieczeństwa związanych z niskopoziomową obsługą pamięci, w pierwszej kolejności należy zmodernizować istniejący kod. jeżeli celem jest uproszczenie rozwoju sterowników, wprowadzenie kolejnego języka jedynie zwiększy obciążenie już i tak przeciążonych maintainerów, którzy utrzymują infrastrukturę jądra w pełnej sprawności.

Wśród argumentów zwolenników wprowadzenia Rust do jądra wymienia się:

  1. Pisanie nowego kodu w języku Rust zmniejszy ryzyko błędów związanych z pamięcią, stanami wyścigu oraz wyeliminuje niektóre błędy logiczne.
  2. Maintainerom będzie łatwiej przeglądać zmiany i przeprowadzać refaktoryzację modułów, dzięki gwarancjom oferowanym przez język Rust.
  3. Abstrakcje wykorzystujące zaawansowane możliwości Rustu uproszczą tworzenie nowych sterowników i modułów.
  4. Wsparcie nowoczesnego języka przyciągnie nowych uczestników do rozwoju jądra.
  5. Zastosowanie narzędzi Rust uprości spełnianie wymagań dotyczących dokumentowania kodu, na przykład w projekcie Rust for Linux wprowadzono wymaganie obowiązkowego dokumentowania publicznych API, wymagań bezpieczeństwa, bloków unsafe oraz invariantów typów.

Dodatkowo: Opinie Griega Kroaha-Hartmana i Keisa Cooka na temat celów promowania Rust w jądrze Linux.

Idź do oryginalnego materiału