Leki z grupy SSRI nie wpływają na odczuwanie miłości

mgr.farm 5 dni temu

Do takiego wniosku doszedł międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego weszła Polka – dr Marta Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zespół ten opracował pierwsze na świecie badanie mające na celu ocenę wpływu SSRI na odczuwanie miłości romantycznej. Badanie wykonano na grupie ponad 800 młodych dorosłych z ponad 30 państw świata (w tym 71 Polaków). Badacze w ogromnej międzynarodowej ankiecie Love Survey przeanalizowali odpowiedzi osób, które deklarowały, iż przyjmują leki SSRI i pozostają w trwającej krócej niż dwa lata relacji romantycznej.

Co ciekawe, już od 15 lat środowisko naukowe spekuluje, iż stosowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny wiąże się z negatywnymi skutkami dla przeżywania miłości romantycznej. Jednak nikt do tej pory nie zbadał tego empirycznie. Oni są pierwsi.

Zakochani z depresją

Nawet 280 mln osób na świecie może borykać się z depresją. Wśrod nich są również osoby szcześliwie zakochane i będące w związkach romantycznych. Zdarza się, iż odkładają one leczenie depresji, ponieważ boją się, iż ich uczucie osłabnie w wyniku farmakoterapii.

Na świecie ciągle rośnie liczba osób, które korzystają z SSRI. Pokutuje jednak przekonanie, iż korzystanie z tych środków może ingerować w sferę miłości. My dostarczyliśmy dowodów na rzecz obalenia tego mitu. SSRI to nieoceniona pomoc, z której warto skorzystać – bez obaw o to, jak wpłynie to na miłość – podsumowała w komentarzu dla PAP dr Kowal.

Według badania stosowanie leków z grupy SSRI nie wykazuje korelacji ani z intensywnością miłości romantycznej, ani z obsesyjnym myśleniem o ukochanej osobie, ani z zaangażowaniem, ani z częstotliwością aktywności seksualnej. Odpowiedzi z grupy badanej porównano z odpowiedziami osób, które również doświadczały miłości romantycznej, ale nie brały leków SSRI. Okazało się, iż jeżeli chodzi o doświadczenie miłości, grupy te nie różniły się między sobą.

Nie mogę przestać o Tobie myśleć…

W naszej próbie częstotliwość obsesyjnego myślenia o ukochanej osobie nie była związana ze stosowaniem SSRI – czytamy w publikacji Journal of Affective Disorders.

Niektórzy naukowcy twierdzili wcześniej, iż obsesyjne myślenie w romantycznej miłości jest wynikiem obniżonej regulacji układu serotoninowego. Teoria ta nawiązywała do mechanizmu powstawania myśli natrętnych, które są objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (ang. Obsessive–compulsive disorder, OCD). Do leczenia tej jednostki chorobowej wykorzystuje się między innymi leki z grupy SSRI.

Skoro SSRI zmniejszają natrętne myślenie w OCD, ale nie obsesyjne myślenie w miłości romantycznej, to teoria, iż ​​te same lub podobne mechanizmy są zaangażowane w oba zjawiska, jest prawdopodobnie błędna – tłumaczą badacze w publikacji.

Zarówno osoby zażywające SSRI, jak i osoby z grupy kontrolnej, na myśleniu o drugiej osobie spędzały średnio… 49% czasu w ciągu dnia.

Sex, drugs and…

Emocjonalne odrętwienie czy dysfunkcje seksualne, w tym obniżenie popędu seksualnego – to klasyczne skutki uboczne, które mogą pojawić się przy stosowaniu SSRI. Te czynniki mogłyby przekładać się na odczuwanie miłości. Co na to nasze badanie?

Obecnie istnieją dowody na to, iż używanie SSRI nie wpływa na zaangażowanie u wielu osób doświadczających romantycznej miłości. Co sugeruje, iż serotonina może nie odgrywać ważnej roli w zaangażowaniu – czytamy we wspomnianej publikacji.

  • Czytaj również: Odstawienie leków przeciwdepresyjnych a ryzyko zespołu odstawiennego

Zaskoczeniem może być fakt, iż stosowanie SSRI nie było znacząco związane z częstotliwością stosunków seksualnych.

Może to wynikać z faktu, iż osoby doświadczające dysfunkcji seksualnych rzadziej rozwijają związki romantyczne do momentu zakochania. Lub miłość romantyczna może kompensować te skutki uboczne – wyjaśniają autorzy badania.

Deklarowana częstotliwość uprawiania seksu w obu grupach to średnio 3 razy w ciągu tygodnia.

Wygląda na to, iż nie takie SSRI straszne, jak je malują. 😉

©MGR.FARM

Bibliografia:

  1. Tomala L. Badanie: antydepresanty z grupy SSRI nie tłumią miłości romantycznej. Nauka w Polsce, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C106629%2Cbadanie-antydepresanty-z-grupy-ssri-nie-tlumia-milosci-romantycznej.html (opublikowano: 15.02.2025, dostęp: 17.02.2025)
  2. Bode A, Kowal M, Cannas Aghedu F, Kavanagh PS. SSRI use is not associated with the intensity of romantic love, obsessive thinking about a loved one, commitment, or sexual frequency in a sample of young adults experiencing romantic love. Journal of Affective Disorders 2025;375:472:477. DOI: 10.1016/j.jad.2025.01.103.
Idź do oryginalnego materiału