Do takiego wniosku doszedł międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego weszła Polka – dr Marta Kowal z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zespół ten opracował pierwsze na świecie badanie mające na celu ocenę wpływu SSRI na odczuwanie miłości romantycznej. Badanie wykonano na grupie ponad 800 młodych dorosłych z ponad 30 państw świata (w tym 71 Polaków). Badacze w ogromnej międzynarodowej ankiecie Love Survey przeanalizowali odpowiedzi osób, które deklarowały, iż przyjmują leki SSRI i pozostają w trwającej krócej niż dwa lata relacji romantycznej.
Co ciekawe, już od 15 lat środowisko naukowe spekuluje, iż stosowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny wiąże się z negatywnymi skutkami dla przeżywania miłości romantycznej. Jednak nikt do tej pory nie zbadał tego empirycznie. Oni są pierwsi.
Zakochani z depresją
Nawet 280 mln osób na świecie może borykać się z depresją. Wśrod nich są również osoby szcześliwie zakochane i będące w związkach romantycznych. Zdarza się, iż odkładają one leczenie depresji, ponieważ boją się, iż ich uczucie osłabnie w wyniku farmakoterapii.
– Na świecie ciągle rośnie liczba osób, które korzystają z SSRI. Pokutuje jednak przekonanie, iż korzystanie z tych środków może ingerować w sferę miłości. My dostarczyliśmy dowodów na rzecz obalenia tego mitu. SSRI to nieoceniona pomoc, z której warto skorzystać – bez obaw o to, jak wpłynie to na miłość – podsumowała w komentarzu dla PAP dr Kowal.
Według badania stosowanie leków z grupy SSRI nie wykazuje korelacji ani z intensywnością miłości romantycznej, ani z obsesyjnym myśleniem o ukochanej osobie, ani z zaangażowaniem, ani z częstotliwością aktywności seksualnej. Odpowiedzi z grupy badanej porównano z odpowiedziami osób, które również doświadczały miłości romantycznej, ale nie brały leków SSRI. Okazało się, iż jeżeli chodzi o doświadczenie miłości, grupy te nie różniły się między sobą.
Nie mogę przestać o Tobie myśleć…
– W naszej próbie częstotliwość obsesyjnego myślenia o ukochanej osobie nie była związana ze stosowaniem SSRI – czytamy w publikacji Journal of Affective Disorders.
Niektórzy naukowcy twierdzili wcześniej, iż obsesyjne myślenie w romantycznej miłości jest wynikiem obniżonej regulacji układu serotoninowego. Teoria ta nawiązywała do mechanizmu powstawania myśli natrętnych, które są objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (ang. Obsessive–compulsive disorder, OCD). Do leczenia tej jednostki chorobowej wykorzystuje się między innymi leki z grupy SSRI.
– Skoro SSRI zmniejszają natrętne myślenie w OCD, ale nie obsesyjne myślenie w miłości romantycznej, to teoria, iż te same lub podobne mechanizmy są zaangażowane w oba zjawiska, jest prawdopodobnie błędna – tłumaczą badacze w publikacji.
Zarówno osoby zażywające SSRI, jak i osoby z grupy kontrolnej, na myśleniu o drugiej osobie spędzały średnio… 49% czasu w ciągu dnia.
Sex, drugs and…
Emocjonalne odrętwienie czy dysfunkcje seksualne, w tym obniżenie popędu seksualnego – to klasyczne skutki uboczne, które mogą pojawić się przy stosowaniu SSRI. Te czynniki mogłyby przekładać się na odczuwanie miłości. Co na to nasze badanie?
– Obecnie istnieją dowody na to, iż używanie SSRI nie wpływa na zaangażowanie u wielu osób doświadczających romantycznej miłości. Co sugeruje, iż serotonina może nie odgrywać ważnej roli w zaangażowaniu – czytamy we wspomnianej publikacji.
- Czytaj również: Odstawienie leków przeciwdepresyjnych a ryzyko zespołu odstawiennego
Zaskoczeniem może być fakt, iż stosowanie SSRI nie było znacząco związane z częstotliwością stosunków seksualnych.
– Może to wynikać z faktu, iż osoby doświadczające dysfunkcji seksualnych rzadziej rozwijają związki romantyczne do momentu zakochania. Lub miłość romantyczna może kompensować te skutki uboczne – wyjaśniają autorzy badania.
Deklarowana częstotliwość uprawiania seksu w obu grupach to średnio 3 razy w ciągu tygodnia.
Wygląda na to, iż nie takie SSRI straszne, jak je malują. 😉
©MGR.FARM
Bibliografia:
- Tomala L. Badanie: antydepresanty z grupy SSRI nie tłumią miłości romantycznej. Nauka w Polsce, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C106629%2Cbadanie-antydepresanty-z-grupy-ssri-nie-tlumia-milosci-romantycznej.html (opublikowano: 15.02.2025, dostęp: 17.02.2025)
- Bode A, Kowal M, Cannas Aghedu F, Kavanagh PS. SSRI use is not associated with the intensity of romantic love, obsessive thinking about a loved one, commitment, or sexual frequency in a sample of young adults experiencing romantic love. Journal of Affective Disorders 2025;375:472:477. DOI: 10.1016/j.jad.2025.01.103.