Leki w samolocie – jakie leki można zabrać ze sobą na pokład?

farmacja.pl 1 miesiąc temu

Przewóz leków na pokładach samolotów jest regulowany przez linie lotnicze, ale najważniejsze są przepisy państw docelowych. Istnieje szereg ograniczeń dotyczących przewozu medykamentów w bagażu podręcznym. Posiadając jednak stosowne zgody i oświadczenia można zabrać na pokład wszystkie leki. Warto pamiętać o tym, iż wiele preparatów dostępnych na zwykłą receptę w krajach Unii Europejskiej może być poddanych bardzo surowym ograniczeniom w innych państwach. Szczególnie restrykcyjne regulacje dotyczą przewozu marihuany medycznej, leków opioidowych, a choćby pseudoefedryny – składnika leków na przeziębienie.

Czy linie lotnicze regulują przewóz leków na pokładach samolotów?

Wybierając się w podróż spora część pasażerów linii lotniczych przewozi ze sobą leki. Nie zawsze są to preparaty stosowane w chorobach przewlekłych, których regularne przyjmowanie jest koniecznością. W bagażach podręcznych i rejestrowanym bardzo często znajdują się preparaty przeciwbólowe, na biegunkę, stosowane w leczeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych.

Decydując się określony kierunek docelowy należy sprawdzić, jakie leki wolno przewieźć i w jaki sposób. Przepisy nie są zależne jedynie od przewoźników. Ci mogą regulować zasady dotyczące wielkości bagażu, zabezpieczenia przedmiotów na pokładzie, możliwości wniesienia sprzętu medycznego na pokład jak np. butla z tlenem, inhalatorów, ampułkostrzykawek.

Planując podróż w ramach wycieczki z biura podróży nie zawsze znamy nazwę przewoźnika lotniczego, a mimo wszystko planujemy podróż. Dlatego najważniejsze jest zapoznanie się z przepisami i ograniczeniami kraju docelowego. Pewnym źródłem informacji jest zawsze ambasada państwa do którego planujemy podróż.

Które leki mogą być przewożone w bagażu podręcznym?

Teoretycznie na pokład samolotu można wnieść wszystkie rodzaje leków. Istnieje szereg ograniczeń, jednak każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a odpowiednie zaświadczenie potwierdzające, iż pacjent powinien posiadać przy sobie dane leki podczas lotu pozwala zabrać do bagażu podręcznego każdy rodzaj leku i w każdej formie.

Przewóz leków w samolocie nie jest regulowany jednakowo na całym świecie. Może być poddany kilku ograniczeniom. Pierwszym z nich jest pojemność w przypadku preparatów w płynie. Opakowanie nie powinno przekraczać 100 ml. Nie oznacza to jednak, iż podróżny posiadający przy sobie pojemnik lub butelkę o pojemności np. 120 ml lub większą nie będzie mógł wnieść jej na pokład samolotu.

Warunkiem jest wówczas posiadanie oryginalnego opakowania, a także zaświadczenia o konieczności posiadania (stosowania) preparatu podczas podróży. Co ważne, leki te muszą być wcześniej zadeklarowane. Oznacza to, iż pacjent musi być stroną zgłaszającą i deklarującą jeszcze przed rozpoczęciem kontroli.

Zaświadczenie musi być sporządzone w języku angielskim lub lokalnym (czasami w obu), poświadczone podpisem i pieczęcią lekarską. Nie we wszystkich krajach istnieje zasada ograniczenia dotyczące możliwości wnoszenia na pokład samolotu płynów. Część państw nie stosuje się do tych wytycznych – głównie w Ameryce Południowej i Azji.

Leki w formie tabletek, kapsułek, czopków i innych niepłynnych form nie podlegają ograniczeniom, także ilościowym, chyba, iż przepisy celne stanowią inaczej. Osobną koterią pozostają leki w formie iniekcji i wymagające przewozu w chłodzonych pojemnikach, co może być konieczne na dłuższych trasach. Przykładem może być szeroko stosowana insulina.

Posiadanie w bagażu podręcznym igieł i ampułkostrzykawek wymaga zgłoszenia przewozu przed rozpoczęciem kontroli bezpieczeństwa. Aby ustrzec się dodatkowych kontroli, wydłużonego czasu odprawy zaleca się posiadanie przy sobie wspomnianego zaświadczenia. Uwagę pracowników ochrony mogą też zwrócić leki w sprayu, w tym także wszelkie inhalatory. Z powodów bezpieczeństwa opakowania takie mogą zostać poddane szczegółowej kontroli.

Leki w bagażu rejestrowanym

Przewóz leków w bagażu nadawanym do luku bagażowego nie podlega żadnym ograniczeniom co do ilości i formy preparatu. Można umieścić w bagażu płyny w dowolnych ilościach, podobnie strzykawki, ampułkostrzykawki czy tabletki. Ograniczenia wynikają z przepisów kraju docelowego – celne – ilościowe i prawne w postaci wykluczeń.

Leki przewożone w bagażu rejestrowanym powinny być zawsze w fabrycznych, oryginalnych opakowania i odpowiednio zabezpieczone zarówno przed uszkodzeniem, ale także na wypadek kontroli w celu identyfikacji np. blistrów jak i legalności preparatów.

Jakim ograniczeniom podlega przewóz leków?

Podróżnicy, którzy wybierają się poza europejski krąg kulturowy powinni w sposób szczególny dołożyć wszelkich starań, aby dowiedzieć się jakie mogą być ograniczenia w wożeniu leków do danego kraju. Nie ma tu znaczenia czy będą przewożone w bagażu podręcznym czy też rejestrowanym.

Kluczowe są normy prawne, kulturowe i religijne. Te są zgoła inne w krajach arabskich, a szczególnie rygorystyczne w państwach zatoki perskiej. Obostrzenia różnego typu występują też w krajach azjatyckich takich jak kraje byłych Indochin – Kambodża, Wietnam, a także Tajlandia, Malezja. Są to częste destynacje wśród polskich podróżnych.

Leki narkotyczne

Duża część państw na całym świecie nie pozwala całkowicie wwozić lub wprowadza znaczne obostrzenia dla leków narkotycznych. W Polsce i w całej Unii europejskiej szeroko stosowane są w warunkach szpitalnych i domowych tzw. słabe opioidy. To leki wykorzystywane w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu. Spośród nich najbardziej znany jest tramadol.

W Polsce lek ten dostępny jest w tabletkach lub kapsułkach i wydawany na zwykłą receptę. Dostępnym w Polsce innym słabym lekiem opioidowym jest kodeina stosowana w leczeniu uporczywego kaszlu (w przypadku preparatów złożonych dostępna jest bez recepty). Lekami silnie działającymi są: morfina, fentanyl, buprenorfina, metadon i inne. W ich przypadku zawsze należy posiadać zaświadczenie lub dokumentację medyczną, bez względu do którego kraju się udajemy, także w ramach Unii Europejskiej.

Tymczasem w krajach arabskich lek taki odnaleziony w bagażu podróżnego może zostać potraktowany jako narkotyk. Podobnie jest we wspomnianych krajach azjatyckich. Do tych ostatnich najczęściej leki takie można wwieźć, ale trzeba posiadać odpowiednie zaświadczenie w języku angielskim, a preparat musi znajdować się w oryginalnym opakowaniu. Opisanych jest wiele przypadków osób, które zlekceważyły te obostrzenia i naraziły się na bardzo przykre konsekwencje, z aresztem włącznie.

Marihuana medyczna

Na liście leków podlegających najsurowszym obostrzeniom jest marihuana medyczna. Do wielu krajów, w tym w szczególności arabskich stanowczo odradza się prób wwożenia tego typu środków. Podróżując zawsze należy mieć przy sobie dokument potwierdzający trwanie i zasadność prowadzonej terapii.

Należy pamiętać także, iż terapia prowadzona w Polsce pozostawia po sobie ślady biochemiczne. W przypadku np. kolizji drogowej, testy wykonane na miejscu wskazać mogą wynik pozytywny na obecność substancji odurzającej.

Leki psychotropowe

Z miejscowymi regulacjami powinny zapoznać się także wszyscy, którzy przewożą leki psychotropowe i antydepresyjne. Ponownie, szczególną ostrożność należy zachować przed podróżą do państw arabskich.

Pseudoefedryna

Przed wylotem i pakowaniem apteczki warto zwrócić uwagę na legalność jeszcze kilku innych substancji bardzo popularnych i wydawanych w Polsce pacjentom bez recepty. Jest to między innymi pseudoefedryna – składnik wielu leków na przeziębienie.

Polska znajduje się w wąskim gronie państw, gdzie preparaty złożone zawierające tą substancję wydawane są bez recepty. Pseudoefedryna działa na ośrodkowy układ nerwowy podobnie do efedryny i amfetaminy, ale dużo słabiej. Ze względu na stosunkowo łatwą dostępność, jest wykorzystywana jako stymulator i bywa nadużywana. W krajach azjatyckich, między innymi w Japonii i Korei Południowej ich wwóz podlega ograniczeniom.

Przewóz ziół i produktów pochodzenia roślinnego

W przypadku państw wyspiarskich, a w szczególności Australii należy uważać na przewóz produktów zielarskich. Przywożone na ten kontynent produkty żywnościowe podlegają ścisłej kontroli i mogą zostać skonfiskowane.

Wyspa chroni swoją wyjątkową bioróżnorodność. Stosuje rygorystyczne ograniczenia w wożeniu wyrobów zwierzęcych i roślinnych. Ma to na celu niedopuszczenie do wtargnięcia gatunków mogących zagrażać miejscowej faunie. Posiadanie takich produktów jak np. susz, należy zgłaszać w odpowiednich dokumentach tuż po przylocie.

Czy istnieją ograniczenia ilościowe i przepisy celne dotyczące wwozu leków?

Osobna kwestią pozostaje ilość przewożonych leków, suplementów, wyrobów medycznych. Przepisy europejskie nie określają jaką maksymalną ilość leków w tabletkach można przewozić w bagażu podręcznym lub rejestrowanym.

Należy przyjąć zasadę, iż ilość posiadanych przy sobie leków nieznacznie przekracza długość planowanego pobytu w innym kraju. Plecak lub torba pełna tabletek z pewnością zwróci uwagę osób pracujących w punktach bezpieczeństwa, a drobiazgowa kontrola nie musi należeć wówczas do najprzyjemniejszych.

Przepisy celne poza Unią Europejską będą zależne od kraju decylowego. Przyjąć należy, iż w każdym przypadku w którym jesteśmy w stanie udowodnić, iż przewożone preparaty są na użytek własny lub rodziny są ilością bezpieczną. Oczywiście należy pamiętać o opisanych powyżej, możliwych ograniczeniach natury prawnej.

Jak się przygotować do podróży?

  1. Kluczowe jest zapoznanie się nie tylko z ograniczeniami wprowadzanymi przez obsługę lotniska i linie lotnicze, ale także z przepisami kraju docelowego.
  2. Warto przyjąć założenie, iż im bardziej egzotyczny kierunek, tym skrupulatniej należy zapoznać się z lokalnymi przepisami i posiadać przy sobie odpowiednie zaświadczenia.
  3. Przed podróżą można zasięgnąć informacji w ambasadzie danego kraju. Najlepiej zrobić to drogą mailową, by w razie kontroli na lotnisku docelowym móc przedstawić korespondencję. Otrzymanie takiej wiadomości nie musi oznaczać zgody na wwóz danej substancji czynnej. 4.
  4. Jeżeli niezbędna jest zgoda pisemna kraju docelowego na wwóz danego preparatu, to zgodę taką należy uzyskać.
  5. Należy mieć ze sobą recepty i zaświadczenia lekarskie (honorowane przez kraj przyjmujący), aby uniknąć nieporozumień podczas kontroli celnej. Najlepiej, by były przygotowane zarówno w formie papierowej jak i jako skan w wersji elektronicznej. Dokument taki można przechowywać w telefonie.
  6. Leki warto spakować do obu bagaży – rejestrowanego i podręcznego. W przypadku kradzieży lub zagubienia jednego z nich terapię można kontynuować.

Bibliografia:

  1. https://www.medme.pl/artykuly/leki-w-bagazu-podrecznym-i-rejestrowanym,98895.html
  2. https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/travel-abroad-with-medicine
  3. https://travel.gc.ca/travelling/health-safety/medication
  4. https://www.travelhealthpro.org.uk/factsheet/43/medicines-and-travel
  5. https://www.insuremytrip.com/travel-advice/travel-tips/how-to-travel-with-prescription-drugs/
  6. https://www.iamat.org/assets/files/IAMAT_Travelling_with_medications.pdf
  7. https://www.gov.uk/hand-luggage-restrictions/essential-medicines-and-medical-equipment
  8. https://www.lot.com/hu/en/explore/inspirations/blog/health-in-the-clouds/medicines-safe-transportation
Idź do oryginalnego materiału