Leki na ADHD pomagają w kontrolowaniu uzależnienia od opioidów u kobiet w ciąży

psychiatraplus.pl 2 dni temu

Nowe badanie wskazuje, iż pacjentki z ADHD i z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów, które w czasie ciąży przyjmują leki na ADHD, znacznie częściej przestrzegają zaleceń dotyczących leczenia uzależnienia i rzadziej przedawkowują opioidy.

Metylofenidat i amfetamina (tzw. stymulanty) to standardowe leki stosowane w pierwszym rzucie leczenia ADHD. Leki te, jeżeli przjmuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza, są bezpieczne. Co więcej, mają wiele długoterminowych pozytywnych efektów. Więcej na ten temat opowiadam w tym filmie.

Kryzys opioidowy

W Stanach Zjednoczonych liczba przypadków przedawkowania opioidów wśród ciężarnych jest najwyższa w historii. Natomiast zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest silnie powiązany z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Protokoły leczenia, które miałyby pomóc rodzicom w radzeniu sobie z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów i ADHD w zasadzie nie istnieją.

Czytaj także: Amfetamina ułatwia leczenie uzależnienia od opioidów

Dlatego też w ostatnim czasie przeprowadzono badanie, którego wyniki opublikowano w Naturę Mental Health. Wskazuje ono, iż pacjentki z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów i ADHD, które w czasie ciąży przyjmują leki na ADHD, znacznie częściej przestrzegają leczenia związanego ze stosowaniem opioidów i rzadziej przedawkowują opioidy, niż pacjentki, które przestają je zażywać.

Czytaj także: Uzależnienie może być warunkowane genetycznie

Leki na ADHD a leczenie uzależnienia od opioidów u cieżarnych

Autorzy badania analizowali dane od 168 pacjentek w ciąży, które otrzymywały metadon lub buprenorfinę. Są to leki, które stosuje się w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem opioidów. Kobiety te miały rozpoznanie ADHD i jednocześnie w czasie ciąży przyjmowały leki na ADHD. Autorzy sprawdzali, jak długo pacjentki leczyły się na zaburzenia związane z używaniem opioidów. Weryfikowali również, jak często wymagały opieki na oddziale ratunkowym.

Niestety kliniki leczące dzięki metadonu często wymagają od pacjentów zaprzestania przyjmowania jakichkolwiek leków na ADHD.

Tymczasem różnice między pacjentkami, które były leczone buprenorfiną i jednocześnie przyjmowały leki na ADHD były uderzające. Te, które kontynuowały stosowanie leków na ADHD, przyjmowały buprenorfinę około dwa miesiące dłużej niż kobiety, które przerwały farmakoterapię ADHD.

Badanie wykazało również, iż wśród pacjentów przyjmujących leki na ADHD liczba wizyt w SOR związanych z używaniem substancji psychoaktywnych była mniejsza. 41% pacjentów, którzy kontynuowali leczenie ADHD, w porównaniu do 54% tych, którzy zaprzestali leczenia.

Czytaj także: Czy kobiety w ciąży przyjmują leki?

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieci, ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, na którym zajmujemy się tematyką ADHD.

Idź do oryginalnego materiału