Do zaburzeń w pamięci krótkotrwałej dochodzi często w przebiegu schizofrenii, depresji czy ADHD. Z najnowszych badań wynika, iż pacjentom z takimi problemami może pomóc famprydyna, stosowana w leczeniu stwardnienia rozsianego.
Famprydyna, przyjmowana w postaci kapsułek, które powoli uwalniają lek, blokuje kanał potasowy, dzięki czemu poprawia przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i ułatwia poruszanie się pacjentom ze stwardnieniem rozsianym.
Pamięć robocza (krótkotrwała) wpływa na zdolność przetwarzania i zrozumienia nowych informacji, dlatego odgrywa podstawową rolę w procesie uczenia się. To dzięki niej możemy na chwilę zapamiętać kod, którego wpisania domaga się jakaś aplikacja, czy normalnie prowadzić rozmowę, nie zastanawiając się, co adekwatnie wcześniej powiedział rozmówca. Do pogorszenia pamięci roboczej dochodzi na przykład w przebiegu schizofrenii, depresji czy ADHD. Takie osoby tracą wątek podczas rozmowy, a uporządkowanie myśli przychodzi im z trudem.
Wyraźny efekt u osób z zaburzeniami pamięci roboczej
Nowe randomizowane i podwójnie ślepe badanie przeprowadzone przez zespół prof. Andreasa Papassotiropoulosa i prof. Dominique de Quervain z Uniwersytetu w Bazylei pokazuje, iż famprydyna może pomóc osobom z pogorszeniem pamięci roboczej. Leku nie wybrano przypadkowo – jego potencjalną skuteczność sugerowały wyniki kompleksowych analiz danych genomowych w celu znalezienia punktów wyjścia do ponownego wykorzystania ustalonych leków.
Wpływ famprydyny na pamięć roboczą przetestowano na 43 zdrowych dorosłych. U tych uczestników, których podstawowa pamięć robocza była na niskim poziomie, famprydyna wykazała wyraźniejszy efekt: po przyjmowaniu substancji czynnej przez trzy dni uzyskali oni w odpowiednich testach lepsze wyniki niż ci, którzy przyjmowali placebo. Natomiast u osób, które miały już dobrą podstawową pamięć roboczą, lek nie wykazał żadnego efektu.
Famprydyna zwiększa pobudliwość mózgu
Ponadto okazało się, że famprydyna zwiększyła pobudliwość mózgu u wszystkich uczestników, umożliwiając tym samym szybsze przetwarzanie bodźców.
– Famprydyna nie poprawia pamięci roboczej u wszystkich. Może być jednak opcją leczenia dla osób z osłabioną pamięcią roboczą – wskazał Andreas Papassotiropoulos.
– Dlatego wspólnie z naukowcami z University Psychiatric Clinics Basel (UPK) planujemy badania mające na celu sprawdzenie skuteczności famprydyny w schizofrenii i depresji – dodała Dominique de Quervain.
Przeczytaj także: „Witamina D pomaga we wczesnej postaci SM”.