Chodzi o kurkumę, a jej wpływ na pacjentów cierpiących na niestrawność sprawdzali naukowcy z Tajlandii. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym BMJ
Kurkuma zadziałała podobnie jak lek
Naukowcy porównali reakcję osób cierpiących na niestrawność na popularny lek omeprazol (stosowany m.in. u osób chorych na wrzody żołądka), kurkumę oraz kombinację tych dwóch substancji. Okazało się, iż nie ma żadnych znaczących różnic pomiędzy pacjentami stosującymi wszystkie opcje, co sugeruje, iż kurkuma (zawierająca związek o nazwie kurkumina) działa podobnie skutecznie jak lek.
„Oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego, kurkumina może być opcją leczenia niestrawności o skuteczności porównywalnej do omeprazolu” – powiedział główny autor badania, dr Krit Pongpirul z Uniwersytu Chulalongkorn w Bangkoku w Tajlandii.
Autorzy badania zaznaczyli jednak, iż nie należy przesadzać z kurkumą, ponieważ zawarta w niej kurkumina może mieć też działania niepożądane jak nasilenie alergii czy krwawienia z przewodu pokarmowego. Jak dodali, potrzebne są dalsze badania, aby móc polecać kurkumę niczym lek na niestrawność. I jednocześnie radzą, aby przyjmowanie kurkuminy w celach leczniczych skonsultować ze swoim lekarzem, ponieważ substancja może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami.
Jak wykorzystać w kuchni kurkumę?
Kurkuma to przyprawa o charakterystycznym kolorze i aromacie. Nie należy przesadzać z jej ilością. Można ją dodawać do potraw azjatyckich, ale kurkuma sprawdzi się też jako dodatek do zup (np. buliony, zupy z dyni, zupy z soczewicy), sosów, pieczonych mięs czy zapiekanek. Kurkumę można dodawać do ryżu – przyprawa nadaje ziarenkom koloru i aromatu. Warto pamiętać, iż kurkuma ma działanie rozgrzewające – jest idealna jako przyprawa do dań na jesienne i zimowe dni.