Rak trzonu macicy (inaczej rak endometrium) jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym narządu rodnego kobiety. Każdego roku diagnozuje się kilka tysięcy nowych przypadków, a zdecydowana większość zachorowań występuje po 50. roku życia.
Warto podkreślić, iż rak trzonu macicy jest jednym z lepiej rokujących nowotworów złośliwych narządu rodnego kobiety. Możliwości terapeutyczne oraz skuteczność leczenia zależą od podtypu molekularnego danego nowotworu oraz stopnia zaawansowania choroby.
Postepowaniem z wyboru w przypadku rozpoznania raka trzonu macicy na podstawie wyniku histopatologicznego z zabiegu diagnostycznego histeroskopii i wyłyżeczkowania jamy macicy jest zabieg chirurgiczny – polegający na wycięciu macicy z jajnikami i jajowodami obustronnie oraz obustronnym wycięciu węzłów chłonnych biodrowo-zasłonowych.
W leczeniu uzupełniającym raka trzonu macicy – w zależności od stopnia zaawansowania choroby – stosuje się radioterapię i/lub chemioterapię. Dla pewnej grupy pacjentek możliwa jest również opcja hormonoterapii.
Nowa klasyfikacja molekularna raka trzonu macicy wyróżnia 4 typy nowotworu.
Dzięki temu leczenie uzupełniające może być ściśle dostosowane do podtypu. Dlatego też pojawiła się nowa opcja leczenia – immunoterapia.
– Nowotwór to choroba, która nawraca. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie, co warunkuje niższy stopień zaawansowana choroby i lepsze rokowanie. Niemniej jednak, pierwsze podjęte kroki po postawieniu rozpoznania mają kolosalne znaczenie. Radykalność zabiegu, czyli wycięcie wszystkich potencjalnych ognisk choroby nowotworowej wydłuża czas do następnej wznowy choroby albo całkowicie ją eliminuje. Kluczową rolę odgrywa wybór odpowiedniego ośrodka leczenia chirurgicznego – wyjaśnia dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista ginekologii onkologicznej, LUX MED Onkologia Szpital Św. Wincentego w Warszawie.
Rak trzonu macicy – objawy i diagnostyka choroby
Choroba rozwija się najczęściej w sposób utajony we wnętrzu macicy – najczęściej jako przerost błony śluzowej macicy.
Najbardziej charakterystycznymi (i alarmującymi) objawami nowotworu trzonu macicy są plamienia i krwawienia z dróg rodnych – szczególnie u pacjentek po menopauzie. U młodszych kobiet należy zwrócić uwagę na krwawienia międzymiesiączkowe lub nieregularne miesiączki.
W diagnostyce patologii endometrium stosuje się frakcjonowane łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, biopsję celowaną w trakcie histeroskopii lub biopsję aspiracyjną.
Optymalne leczenie raka trzonu macicy zależy nie tylko od stopnia zaawansowania nowotworu, ale również od typu molekularnego nowotworu. W związku z powyższym, konieczne jest wykonanie badań molekularnych i immunohistochemicznych, które pomogą zaplanować odpowiednią terapię.
Leczenie operacyjne i małoinwazyjne raka trzonu macicy (raka endometrium)
W większości przypadków u pacjentek z potwierdzonym rakiem trzonu macicy dalszym postępowaniem jest leczenie chirurgiczne.
Ośrodkiem z wyboru powinny być miejsca wyspecjalizowane w ginekologii onkologicznej. Częste przeprowadzanie trudnych operacji onkologicznych pozwala na utrzymanie wysokiej jakości umiejętności manualnych i zdobywania nowych doświadczeń dla chirurga, a to przekłada się na precyzję wykonania procedury, radykalność (doszczętność wykonania operacji) oraz mniejszą liczbę powikłań. Wszystko to wpływa korzystnie na dalsze rokowanie pacjentek z chorobą nowotworową.
– Onkologia jest dziedziną, w której jakość chirurgii ma niebywałe znaczenie. To właśnie radykalność zabiegu definiuje dalszy przebieg choroby, czas do wznowy oraz całkowite przeżycia. Leczenie raka endometrium, który w ostatnich latach rozpoznawany jest u ponad 6000 kobiet rocznie, powinno odbywać się w wyspecjalizowanych jednostkach „unitach”, co zresztą zostało już dostrzeżone i realizowane przez ESGO (European Society of Gynecological Oncology) poprzez tworzenie akredytowanych ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka endometrium – tłumaczy dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista ginekologii onkologicznej, LUX MED Onkologia Szpital Św. Wincentego w Warszawie.
LUX MED Onkologia w Warszawie oferuje kompleksowe leczenie raka trzonu macicy w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, iż Pacjentki nie muszą płacić za diagnostykę, interwencję chirurgiczną oraz towarzyszącą jej hospitalizację. Operacje z zakresu ginekologii onkologicznej przeprowadzane są w szpitalu Św. Wincentego przez wykwalifikowany zespół doświadczonych ginekologów onkologów.
Warto podkreślić, iż współczesna medycyna oferuje różne możliwości leczenia zabiegowego raka trzonu macicy, ze szczególnym uwzględnieniem technik małoinwazyjnych laparoskopowych, jak również z użyciem robota da Vinci. Zabiegi te niosą ze sobą wiele korzyści dla pacjentek.
– Techniki małoinwazyjne to metody chirurgiczne pozwalające na wykonanie rozległych operacji wewnątrz jamy brzusznej z widocznymi kilkoma nacięciami skóry. Efekt kosmetyczny, który jest niezwykle ważnym aspektem dla każdej kobiety, to jedna z przyczyn wyboru tej techniki. Ale myślę, iż o wiele bardziej istotną, jest możliwość krótszej rekonwalescencji, czyli szybszego powrotu do aktywności oraz krótszy pobyt w szpitalu po operacji, a tym samym odzyskanie jakości życia sprzed leczenia chirurgicznego – wyjaśnia ekspert.
I dodaje:
– Kilkukrotne powiększenie obrazu, niezwykła precyzja i ruchomość narzędzi robotycznych „niemęczących się” w trakcie pracy wpływają na mniejszą utratę krwi przy niebywałej dokładności preparowania tkanek. To wszystko sprawia, iż pacjentka już w pierwszym dniu po operacji odczuwa lepsze samopoczucie, mniejszą męczliwość i zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe. W kontekście ewentualnego leczenia uzupełniającego krótki czas rekonwalescencji i powrót do normalnej aktywności pozwalają na szybsze wdrożenie radioterapii lub chemioterapii.
Partnerem publikacji jest LUX MED Onkologia – centrum leczenia nowotworów. Materiał reklamowy.