Leczenie chorób hematoonkologicznych – gdzie jesteśmy i czego oczekujemy

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński/


Eksperci mówili o dużym postępie w leczeniu chorób hematologicznych w Polsce, jednak podkreślali, iż są jeszcze „palące problemy”, nad którymi powinni się pochylić urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia. Jednym z oczekiwań jest poprawa dostępu do diagnostyki i nowoczesnych terapii.



Prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii, która rozpoczęła dyskusję w panelu „Nowoczesne terapie w leczeniu chorób hematoonkologicznych”, podkreśliła, iż dynamiczny rozwój metod diagnostycznych i leczniczych w ostatnich latach umożliwił wydłużenie życia chorych z nowotworami krwi. Jednocześnie – jak dodała – następuje na nie większa zapadalność. Obserwuje się także stały wzrost zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne w zakresie hematologii.

Profesor wskazała, iż przez ostatnie pięć lat do refundacji wprowadzono 75 nowych cząsteczko-wskazań w 26 chorobach hematologicznych nowotworowych i nienowotworowych. Wspomniała o najbardziej nowatorskiej technologii, jaką jest terapia CAR-T, stosowana u chorych na ostre białaczki limfoblastyczne oraz na chłoniaki agresywne.

Potrzeby pacjentów hematoonkologicznych

Prof. Lech-Marańda mówiła także o priorytetach na ten rok w zakresie dostępu pacjentów do nowych terapii. W ocenie ekspertki konieczne jest uzupełnienie terapii CAR-T u pacjentów powyżej 25. roku życia z oporną lub nawrotową ostrą białaczkę limfoblastyczną. U chorych na chłoniaki agresywne – po dwóch wcześniejszych liniach leczenia - są to przeciwciała bispecyficzne, oraz terapia CAR-T przy odporności na 1. linię leczenia lub nawrocie choroby w ciągu 12 miesięcy oraz przeciwciała bispecyficzne na chłonika grudkowego po 2. liniach leczenia.

Jakie nowe terapie od 1 lipca? ►17 czerwca ukaże się nowe obwieszczenie refundacyjne, które będzie obowiązywało od 1 lipca. Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia, zdradził „Menedżerowi Zdrowia”, na jakie nowe terapie mogą liczyć pacjenci i lekarze.
Idź do oryginalnego materiału