
W procesach rotomouldingu biorą udział rożne typy maszyn do formowania rotacyjnego. Ich wybór jest ściśle uzależniony od parametrów, jakich oczekuje się od finalnego produktu – mowa tu między innymi o wymiarach, kształtach, rodzajach materiałów z jakich ma być wykonana konstrukcja, a także wymagań dotyczących wydajności. Maszyny wykorzystywane do produkcji tworzyw oznaczają się wyjątkowymi konstrukcjami, które kryją w sobie szereg możliwości dopasowanych do współczesnych oczekiwań producentów. Niektóre z nich mogą przysłużyć się tworzeniu małych, precyzyjnych elementów, podczas gdy inne o wiele bardziej nadają się do formowania dużych, jednorodnych produktów, takich jak kontenery czy zbiorniki. Wśród szerokiej gamy maszyn do rotomouldingu wyróżniamy między innymi konstrukcje typu Karuzela. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.
Maszyny karuzelowe do rotomouldingu. Co czyni je tak popularnymi?
Maszyny karuzelowe to specyficzne konstrukcje, które opierają się na mechanizmie do złudzenia przypominającym znane nam karuzele – ich nazwa nie wzięła się więc znikąd. Służą one obracaniu wielu form jednocześnie; kilka z nich zamontowanych jest na trzech bądź czterech ramionach, połączonych z centralną piastą przemieszczającą je przez różne etapy procesu rotoformowania. Mowa tu między innymi o załadunku, spiekaniu, chłodzeniu oraz wyjmowaniu z formy. Ponieważ wspominamy tu o kilku ramionach przy jednej maszynie, warto zaznaczyć, iż każda ze stacji może być używana w dowolnym momencie. To tylko podkreśla wszechstronność oraz wielofunkcyjność tego rodzaju maszyn, cieszących się olbrzymim powodzeniem na rynku rotomouldingu. Fakt ten potwierdza między innymi firma OREX ROTOMOULDING, specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu rotoformowania na międzynarodowe rynki. To właśnie w ich ofercie znaleźć można między innymi maszyny typu Karuzela, wyposażone w nowoczesne systemy napędowe oraz intuicyjne dla operatorów interfejsy. Dodatkowo, innowacyjne maszyny do rotomouldingu zostały wyposażone w systemy bezpieczeństwa oparte na wysokiej klasy sterownikach i modułach, a także bramkach wyposażonych w kompleksowe elektrozamki. Wszystko to czyni maszyny typu Karuzela naprawdę wydajnymi, czego w tej chwili oczekuje się od innowacyjnych maszyn wykorzystywanych w branżach skupionych na przetwórstwie tworzyw sztucznych.
Maszyna typu Karuzela – rozwiązanie dla lubiących wszechstronność!
Konstrukcja maszyn karuzelowych umożliwia przetwarzanie wielu form na tym samym ramieniu, co znacząco podnosi wydajność całego procesu produkcyjnego, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do produkcji wielkoseryjnej. Sama konstrukcja karuzelowa zapewnia swobodny dostęp do wszystkich stron formy zarówno podczas rozładunku, jak i załadunku, przez co urządzenie doskonale nadaje się do produkcji elementów posiadających złożoną geometrię oraz wiele wnęk. Obrót ramion w dwóch osiach pozwala równomiernie rozprowadzać tworzywo sztuczne, formując je w pożądany kształt. Każda maszyna typu Karuzela nadaje się do produkcji zarówno mniejszych części, jak i produktów wielkogabarytowych. Warto pamiętać, aby maszyny do rotomouldingu pochodziły ze sprawdzonych źródeł, prosto od świadomych producentów – to właśnie oni wiedzą, co znaczy wydajność!