
Program „Laptop dla nauczyciela” to doskonała okazja dla nauczycieli do zakupu nowoczesnego sprzętu, który wspiera edukację w erze cyfrowej. Bon na laptopa lub Chromebooka umożliwia nauczycielom dofinansowanie zakupu sprzętu, który spełnia określone wymagania techniczne. Jednak aby skorzystać z tego wsparcia, należy pamiętać o terminach i kryteriach kwalifikacyjnych. W artykule przedstawiamy szczegóły dotyczące programu, wymagania dla sprzętu oraz zasady korzystania z dofinansowania.
Laptop dla nauczyciela – do kiedy można skorzystać z bonu?
Nauczyciele, którzy chcą skorzystać z dofinansowania na zakup laptopa, muszą zrealizować bon do 31 grudnia 2025 roku. Po tej dacie bon straci ważność i nie będzie można ubiegać się o wsparcie finansowe na laptopa.
Kto może skorzystać z bonu na laptopa?
Bon przysługuje nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z dofinansowania mogą skorzystać nauczyciele klas IV–VIII szkół podstawowych, nauczyciele specjalistyczni (np. psycholodzy, pedagodzy specjalni), bibliotekarze, wychowawcy świetlic oraz dyrektorzy szkół prowadzących klasy IV–VIII. Warto dodać, iż od stycznia 2025 roku prawo do wsparcia obejmie także nauczycieli klas I–III oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych.
Niestety, dofinansowanie nie dotyczy nauczycieli przedszkolnych oraz nauczycieli, którzy:
- Są na urlopie dla poratowania zdrowia lub na świadczeniu rehabilitacyjnym,
- Przebywają na bezpłatnym urlopie (ponad 14 dni),
- Nie są zatrudnieni na stałe w szkole (np. prowadzą zajęcia na innych podstawach).
Nauczyciel może skorzystać tylko z jednej formy dofinansowania, co oznacza, iż jeżeli otrzymał już wsparcie w ramach innych programów, np. Zdalna Szkoła, musi skontaktować się z odpowiednim podmiotem w celu ustalenia zasad zwrotu sprzętu.
Jakie laptopy można kupić za bon?
Bon umożliwia zakup laptopa klasycznego lub laptopa przeglądarkowego (Chromebooka), przeznaczonego do pracy w środowisku internetowym. Sprzęt musi spełniać określone minimalne wymagania techniczne, a także certyfikaty ekologiczne i bezpieczeństwa.
Wymagania dla laptopa klasycznego:
Laptop musi być fabrycznie nowy, kompletny, objęty 24-miesięczną gwarancją producenta i wprowadzony do obrotu na terenie UE. Minimalne wymagania sprzętowe obejmują:
- Bluetooth wersja 5,
- Czas pracy na baterii: minimum 360 minut,
- Dysk SSD o pojemności min. 512 GB,
- Ekran o przekątnej minimum 13 cali, rozdzielczość Full HD,
- Klawiatura w układzie QWERTY,
- Pamięć RAM min. 16 GB (lub 8 GB w przypadku pamięci zunifikowanej),
- Waga nie większa niż 2,5 kg,
- Wbudowane głośniki, mikrofon, kamera,
- WiFi wersja 6,
- Wydajność: min. 1400 punktów w teście CrossMark.
Ponadto laptop musi posiadać certyfikaty EPEAT, CE i TCO, które świadczą o wysokiej jakości, bezpieczeństwie i ekologicznych standardach produkcji.
Wymagania dla laptopa przeglądarkowego (Chromebooka):
Laptop przeglądarkowy, podobnie jak klasyczny, musi spełniać określone wymagania, takie jak:
- Bluetooth wersja 5,
- Czas pracy na baterii: minimum 360 minut,
- Dysk SSD o pojemności min. 64 GB,
- Ekran min. 13 cali, rozdzielczość Full HD,
- Pamięć RAM min. 8 GB,
- Waga nie większa niż 2 kg,
- WiFi wersja 6,
- Złącza komunikacyjne: co najmniej 3 (w tym jedno umożliwiające podłączenie wideo).
Chromebooki także muszą posiadać certyfikaty EPEAT, CE i TCO, a producent musi zapewnić 24-miesięczną gwarancję.
Podsumowanie
Program „Laptop dla nauczyciela” daje możliwość zakupu nowoczesnego sprzętu edukacyjnego. Aby skorzystać z dofinansowania, nauczyciel musi spełniać określone kryteria i dokonać zakupu do 31 grudnia 2025 roku. Warto być na bieżąco z aktualizacjami programu, aby w pełni wykorzystać dostępne wsparcie. Do programu przystąpiło wiele sklepów z elektroniką takich jak np. Komputronik. Aktualne okazje zakupowe na laptopy najlepiej jest sprawdzać na Rabatio.com, a więc portalu, który udostępnia całkowicie za darmo informacje o promocjach i kodach rabatowych na sprzęt elektroniczny i nie tylko.
Artykuł sponsorowany we współpracy z rabatio.com
Post Laptop dla nauczyciela: Kiedy można skorzystać z bonu i jakie laptopy można kupić? pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.