Tonik - po co się go używa?
Tonizowanie to nic innego jak przywrócenie prawidłowego odczynu pH skóry. Jest ono zmienione po zastosowaniu kosmetyków oczyszczających. Pomijanie toniku to duży, ale niestety bardzo częsty błąd w codziennej pielęgnacji. Płyn micelarny go nie zastąpi, bo służy do czegoś zupełnie innego. Natomiast tonik reguluje pH i przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów. W zależności od składu może wspierać nawilżenie, ułatwiać przenikanie składników aktywnych kremów, matowić cerę lub zwężać pory.
W drogeriach mamy duży wybór toników, od kilku lat możemy również korzystać z naturalnych alternatyw, czyli hydrolatów. Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami jest znacząca - tonik drogeryjny ma dłuższy skład i może zawierać różne substancje chemiczne - również konserwanty. Natomiast hydrolat to płyn powstały w wyniku destylacji roślin, np. kwiatów róży. Zawiera olejki eteryczne i bioaktywne składniki i nic poza tym. Hydrolat działa bardzo delikatnie, dlatego, jeżeli szukasz czegoś o silniejszym działaniu, ale też w 100 proc. naturalnego, wypróbuj ziołowe napary. Reklama
Domowy tonik z ziół
Jego największą zaletą jest prosty skład - bo tonik to po prostu napar. Dokładnie taki sam, jak ten, który przygotowujesz do picia. Jedyna różnica polega na tym, iż zamiast wody kranowej warto użyć destylowanej. A co z trwałością takiego kosmetyku? Ze względu na zerową zawartość konserwantów domowy tonik ziołowy przechowujemy w lodówce. Może tam pozostać do tygodnia, więc przygotuj niewielkie porcje naparu.
Czy domowy tonik działa? Skoro pijemy napary ziołowe na różne dolegliwości, a ich skuteczność jest udowodniona, to dlaczego nie stosować ziół na skórę? Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiednich ziół dla potrzeb cery.
Toniki ziołowe dla różnych typów cery
Skóra ma różne potrzeby, więc pierwszym krokiem jest dopasowanie do nich odpowiednich ziół. Do wyboru jest setki roślin - my podajemy te podstawowe, które łatwo dostać w aptece lub sklepie zielarskim.
Cera tłusta i mieszana
Cera tłusta wymaga składników, które regulują wydzielanie sebum, działają przeciwbakteryjnie i zwężają pory.
Oczar wirginijski - ma adekwatności ściągające, zmniejsza widoczność porów i reguluje wydzielanie sebum. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu pomaga w leczeniu trądziku.Pokrzywa - działa antybakteryjnie, reguluje pracę gruczołów łojowych i łagodzi stany zapalne. Zawiera witaminy i minerały korzystne dla skóry.Szałwia - oczyszcza skórę, zwęża pory i działa przeciwzapalnie. Dobrze sprawdza się przy skórze z tendencją do wyprysków. Do naparu dodaj kilka kropli soku z cytryny.
Cera sucha
Ten rodzaj cery potrzebuje nawilżenia i składników łagodzących, które nie będą dodatkowo jej wysuszać.
Rumianek - łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie i nawilża. Pomaga w regeneracji suchej i wrażliwej skóry.Kwiat lipy - nawilża i koi suchą skórę, zmniejsza uczucie ściągnięcia oraz chroni przed działaniem czynników zewnętrznych.Nagietek - nawilża, regeneruje i łagodzi podrażnienia. Ma adekwatności kojące dzięki zawartości flawonoidów i olejków eterycznych. Napar z kwiatów nagietka wymieszaj z wodą różaną dla jeszcze lepszych efektów.
Cera wrażliwa i naczynkowa
Pielęgnacja tego rodzaju cery wymaga delikatnych składników o działaniu kojącym, które zmniejszą zaczerwienienia i wzmocnią naczynia krwionośne.
Krwawnik - działa przeciwzapalnie, wzmacnia naczynka i redukuje zaczerwienienia. Jest delikatny dla wrażliwej skóry.Melisa - koi podrażnienia, zmniejsza uczucie pieczenia i uspokaja skórę. Ma adekwatności antyoksydacyjne.Kasztanowiec - wzmacnia naczynka, działa przeciwzapalnie i łagodzi zaczerwienienia. Ekstrakt z kasztanowca jest bogaty w escynę, która poprawia mikrokrążenie.
Jak przygotować i przechowywać domowy tonik ziołowy?
Zagotuj wodę i zalej nią ok. jedną łyżkę suszonych ziół lub dwie łyżki świeżych. Przykryj naczynie i pozostaw napar do zaparzenia na ok. 15-20 minut, aby zioła uwolniły swoje aktywne składniki. Po upływie tego czasu przecedź płyn przez sitko lub gazę, aby pozbyć się resztek roślin. jeżeli chcesz wzbogacić tonik, możesz dodać odrobinę gliceryny roślinnej lub żelu aloesowego w celu dodatkowego nawilżenia.
Gotowy tonik przelej do czystej, szklanej butelki z zakrętką lub atomizerem. Przechowuj go w lodówce, aby zachować jego świeżość i adekwatności pielęgnacyjne. Domowy tonik jest produktem naturalnym, dlatego najlepiej zużyć go w ciągu 3-7 dni. Przed użyciem wstrząśnij butelką, a następnie nanieś tonik na skórę przy pomocy wacika lub bezpośrednio spryskaj twarz, unikając okolic oczu. jeżeli zauważysz zmianę zapachu, koloru lub konsystencji, nie używaj go i przygotuj nową porcję.
Dlaczego warto spróbować domowych kosmetyków?
Powodów do tego, by samodzielnie przygotowywać toniki do twarzy, jest co najmniej kilka. Pierwszym jest czysty skład kosmetyku - wiesz, co nakładasz na skórę. Oczywiście nie będzie to receptura przygotowana z laboratoryjną dokładnością, ale w przypadku toniku nie to jest najważniejsze.
Kolejna zaleta to koszty - domowy tonik będzie cię kosztować kilka złotych miesięcznie. To spora oszczędność, biorąc pod uwagę ceny drogeryjnych produktów. Co więcej, możesz próbować kilku ziół w ciągu jednego miesiąca. Na przykład co tydzień zmieniać recepturę i obserwować efekty. Mamy również czynnik ekologiczny - jedna butelka z atomizerem będzie służyć przez wiele miesięcy. Zatem ograniczasz również produkcję plastikowych odpadów.
CZYTAJ TAKŻE: